Azərbaycanlı alimlər COST proqramı üzrə 4 yeni layihəyə qoşulub Apr 13, 2020 | 20:58 / Mühüm hadisələr
AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyevin koordinatorluğu ilə Avropa Komissiyasının “Horizon 2020” Tədqiqat və İnnovasiya Proqramı üzrə Milli Əlaqələndirici Şəxslər Şəbəkəsi (MƏŞŞ) Azərbaycan alimlərinin beynəlxalq layihə və proqramlarda iştirakının artırılması məqsədilə təbliğat və məlumatlandırma istiqamətində əhəmiyyətli işlər görür. Bu istiqamətdə artıq uğurlu nəticələr əldə olunub.
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr idarəsi tərəfindən MƏŞŞ üzvləri ilə birlikdə akademiyanın elmi müəssisələrində, o cümlədən respublikanın müxtəlif elm və təhsil qurumlarında silsilə məlumatlandırma seminarları təşkil edilib. Bundan başqa, “Horizon 2020” üzrə müxtəlif proqramlar, yeni çağırışlar, layihələrin hazırlanması və tərəfdaş təşkilatlarla əlaqələrin yaradılmasına dair ətraflı məlumatlar verilib. Bu istiqamətdə idarə tərəfindən Avropa Komissiyası (Aİ) ilə də sıx əməkdaşlıq həyata keçirilib, Aİ-nin müvafiq sahələri üzrə məsul nümayəndələrin iştirakı ilə Azərbaycan alimləri üçün layihələrin hazırlanması və COST (Elm və Texnologiyada Avropa Əməkdaşlığı) fəaliyyəti üzrə genişmiqyaslı seminarlar təşkil edilib. Aparılan işlərin nəticəsi olaraq Azərbaycandan uğurlu layihələr təqdim edilib. Qeyd edək ki, yaxın zamanlara qədər Azərbaycandan COST proqramı çərçivəsində yalnız bir layihə (Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin İctimai Səhiyyə və İslahatlar Mərkəzinin əməkdaşlarının iştirakı ilə) həyata keçirilirdi. Lakin hazırda azərbaycanlı alimlər COST proqramı üzrə daha 4 yeni layihəyə qoşulub. Bu layihələr:
1. “Oksigen zondlama – meyvələrin keyfiyyətinin biologiyası və texnologiyası üçün yeni vasitə” layihəsi. Azərbaycan tərəfindən koordinator biologiya elmləri doktoru Şahniyar Bayramov, iştirakçılar AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşlarıdır. Layihədə COST-a üzv olan ölkə kimi: 22 Avropa ölkəsi, Türkiyə, Birləşmiş Krallıq, İsrail və Moldova; yaxın qonşu ölkə kimi: Azərbaycan, Tunis, İordaniya və Rusiya iştirak edir. Ümumi koordinator ölkə Fransadır.
2. “Pseudomyxoma Peritonei üzrə Avropa Şəbəkəsi” layihəsi. Azərbaycan tərəfindən koordinator AMEA-nın müxbir üzvü Nuru Bayramov, iştirakçılar Azərbaycan Tibb Universitetinin Cərrahi xəstəliklər kafedrasının əməkdaşlarıdır. Layihədə COST-a üzv olan ölkə kimi: 18 Avropa ölkəsi, Türkiyə, Birləşmiş Krallıq və İsrail; beynəlxalq tərəfdaş kimi: Pakistan; yaxın qonşu ölkə kimi: Azərbaycan iştirak edir. Ümumi koordinator ölkə Norveçdir.
3. “Kolorektal xərçəngin profilaktikası və stratifikasiyası üçün tətbiqi tədqiqatlar vasitəsilə biomarkerlərin müəyyən edilməsi” layihəsi. Azərbaycan tərəfindən koordinator AMEA-nın müxbir üzvü Nuru Bayramov, iştirakçılar Azərbaycan Tibb Universitetinin Cərrahi xəstəliklər kafedrasının və Səhiyyənin Təşkili kafedrasının, həmçinin AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun əməkdaşlarıdır. Layihədə COST-a üzv olan ölkə kimi: 28 Avropa ölkəsi, Türkiyə, Birləşmiş Krallıq və İsrail; beynəlxalq tərəfdaş kimi: ABŞ-ın Kaliforniya və Vaşinqton universitetləri; xüsusi təşkilat kimi: Avropa Molekulyar Biologiya Laboratoriyası və Beynəlxalq Kanser Tədqiqat Agentliyi (ÜST); qonşu ölkə kimi: Azərbaycan və Tunis iştirak edir. Ümumi koordinator ölkə İspaniyadır.
4. “Bitkilərdə genom redaktəsi” layihəsi. Azərbaycan tərəfindən koordinator biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Mehrac Abbasov, iştirakçılar AMEA-nın Genetik Ehtiyatlar İnstitutu və Qida Təhlükəsizliyi İnstitutunun əməkdaşlarıdır. Layihə üzrə COST-a üzv olan ölkə kimi: 32 Avropa ölkəsi, Türkiyə, Birləşmiş Krallıq, İsrail və Moldova; yaxın qonşu ölkə kimi: Azərbaycan, Belarus, Tunis, Ukrayna; beynəlxalq tərəfdaş kimi: Cənubi Afrika, Avstraliya, Kanada, Yeni Zelandiya, ABŞ, İran, Meksika və Peru, həmçinin 5 xüsusi təşkilat iştirak edir. Ümumi koordinator ölkə İsveçdir.
Qeyd edək ki, hazırda "Horizon 2020" çərçivəsində Mari-Sklodovska Kuri proqramı üzrə AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu, Nəsrəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanası və Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun alimləri tərəfindən 3 layihə uğurla həyata keçirilir.

Network of National Contact Points (NNCP) within the Horizon 2020 EU Research and Innovation Program, coordinated by Academician Ibrahim Guliyev, the first Vice-President of ANAS, implements important activities in the field of popularization and awareness in order to increase the participation of Azerbaijani scientists in the international projects and programs.
Series of awareness seminars were organized by the Department of Foreign Relations of the Presidium of ANAS together with NNCP members in scientific institutions of ANAS as well as in different scientific and educational organizations of the Republic. The detailed information was provided on various Horizon 2020 programs, new calls, proposal writing and networking with partner organizations. In this regard, the Department closely cooperated with EU organizations and different seminars for Azerbaijani scientists on proposal writing and COST Action (European Cooperation in Science and Technology) were organized with the participation of EU responsible representatives in relevant fields.
Successful projects from Azerbaijan were submitted as a result of the implemented activity. It should be noted that until recently, only one project from Azerbaijan (by the participation of the Center for Public Health and Reforms of the Ministry of Health of Azerbaijan Republic) was carried out in the framework of COST Program. Currently, Azerbaijani scientists joined 4 new projects on COST Program. These projects are:
1. “Oxygen sensing a novel mean for biology and technology of fruit quality”. Coordinator from Azerbaijan – Doctor of Biological Sciences Shahniyar Bayramov, participants – staff of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of ANAS. From COST member country: 22 European countries, Turkey, United Kingdom, Israel and Moldova; from Near Neighbour Country: Azerbaijan, Tunis, Jordan and Russia participate in the project. General coordinator country is France.
2. “European Network on Pseudomyxoma Peritonei”. Coordinator from Azerbaijan – Correspondent member of ANAS Nuru Bayramov, participants – staff of the Chair of Surgical Diseases of Azerbaijan Medical University. From COST member country: 18 European countries, Turkey, United Kingdom and Israel; as an international partner: Pakistan; from Near Neighbour Country: Azerbaijan participate in the project. General coordinator country is Norway.
3. “Identifying Biomarkers through Translational Research for Prevention and Stratification of Colorectal Cancer”. Coordinator from Azerbaijan – Correspondent member of ANAS Nuru Bayramov, participants – staff of the Chair of Surgical Diseases and the Chair of Health Organization of Azerbaijan Medical University as well as the Institute of Genetic Resources of ANAS. From COST member country: 28 European countries, Turkey, United Kingdom and Israel; as an international partner: University of California and University of Washington of USA; as a special organizations: European Molecular Biology Laboratory and International Agency for Research on Cancer (IARC-WHO); from Near Neighbour Country: Azerbaijan and Tunis participate in the project. General coordinator country is Spain.
4. “Genome editing in plants”. Coordinator from Azerbaijan – Dr. Mehrac Abbasov, participants – staff of the Institute of Genetic Resources of ANAS and the Institute of Food Security. From COST member country: 32 European countries, Turkey, United Kingdom, Israel and Moldova; from Near Neighbour Country: Azerbaijan, Belarus, Tunis, Ukrain; as an international partner: South Africa, Australia, Canada, New Zealand, USA, Iran, Mexico and Peru, also 5 special organizations participate in the project. General coordinator country is Sweden.
It should be noted that currently scientists of the Institute of Archaeology and Ethnography of ANAS, Shamakhi Astrophysical Observatory named after Nasiraddin Tusi of ANAS and the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry named after Academician Murtuza Naghiyev successfully implement 3 projects in the framework of Horizon 2020 Maria Sklodovska-Curie Program.