Alimlər koronavirusun “zəif nöqtəsini” tapdılar Apr 15, 2020 | 11:01 / Maraqlı məlumatlar
Britaniyalı alimlər belə qənaətə gəliblər ki, koronavirusun qişası digər təhlükəli viruslarla müqayisədə o qədər də qalın deyil.
Milli.Az oxu.az-a istinadən xəbər verir ki, mütəxəssislər bu halda insan orqanizminə koronavirusa qalib gəlməyi öyrətməyin mümkün olduğunu iddia edir.
Bildiyimiz kimi, koronavirus hüceyrələrə S-zülalların vasitəsi ilə bərkiyir. SARS-CoV-2 virusunun sözügedən zülalları qlikan adlanan kiçik karbohidrat molekulları ilə örtülüdür.  Məhz onlara görə insanın immun sistemi "çağrılmamış qonaqları" tanıya bilmir. Lakin virusun üzərində qlikanlarla örtülü olmayan "dəliklər" var.
"Karbohidratlar sayəsində virus özünü "xəfiyyə" kimi aparır. Lakin bizə məlum olub ki, o bunu başqa viruslarla müqayəsədə o qədər də yaxşı bacarmır", - araşdırmanın müəlliflərindən biri olan Mark Krispin bildirib.
Onun fikrincə, koronavirusun "zəif nöqtəsi" üzə çıxdıqdan sonra araşdırmaçılar onunla daha səmərəli mübarizə üsulları tapacaq.

Ученые нашли «слабое место» коронавируса Апр 15, 2020 | 11:01 / Интересная информация
Британские ученые пришли к выводу, что оболочка вируса COVİD-19 тоньше по сравнению с другими вирусами.
Сайт Milli.Az со ссылкой на oxu.az сообщает, что специалисты заявили о том, что в таком случае можно научить человеческий организм победить коронавирус.
Как известно, коронавирус прикрепляется к клеткам посредством S-белков. Пресловутые белки вируса SARS-CoV-2 покрыты маленькими молекулами углевода под названием гликан. Именно поэтому иммунная система человека не может распознать «незваных гостей». Однако на поверхности данного вируса существуют «дыры», не имеющие гликанового покрытия.
«Благодаря углеводам вирус ведет себя как «тайный агент». Однако нам стало известно, что по сравнению с другими вирусами он не совсем справляется с этой ролью», – сообщил один из авторов исследования Марк Криспин.
По его мнению, после обнаружения «слабого места» коронавируса исследователи смогут найти более эффективные методы борьбы с ним.