Alimlər koronavirusun “zəif nöqtəsini” tapdılar Apr 15, 2020 | 11:01 / Maraqlı məlumatlar
Britaniyalı alimlər belə qənaətə gəliblər ki, koronavirusun qişası digər təhlükəli viruslarla müqayisədə o qədər də qalın deyil.
Milli.Az oxu.az-a istinadən xəbər verir ki, mütəxəssislər bu halda insan orqanizminə koronavirusa qalib gəlməyi öyrətməyin mümkün olduğunu iddia edir.
Bildiyimiz kimi, koronavirus hüceyrələrə S-zülalların vasitəsi ilə bərkiyir. SARS-CoV-2 virusunun sözügedən zülalları qlikan adlanan kiçik karbohidrat molekulları ilə örtülüdür.  Məhz onlara görə insanın immun sistemi "çağrılmamış qonaqları" tanıya bilmir. Lakin virusun üzərində qlikanlarla örtülü olmayan "dəliklər" var.
"Karbohidratlar sayəsində virus özünü "xəfiyyə" kimi aparır. Lakin bizə məlum olub ki, o bunu başqa viruslarla müqayəsədə o qədər də yaxşı bacarmır", - araşdırmanın müəlliflərindən biri olan Mark Krispin bildirib.
Onun fikrincə, koronavirusun "zəif nöqtəsi" üzə çıxdıqdan sonra araşdırmaçılar onunla daha səmərəli mübarizə üsulları tapacaq.

Scientists have found a "weak point" of the coronavirus Apr 15, 2020 | 11:01 / Interesting information
British scientists have concluded that the coronavirus membrane is not as thick as other dangerous viruses.
Milli.Az reports with reference to oxu.az, experts claim that in this case it is possible to teach the human body to overcome the coronavirus.
As we know, coronavirus attaches to cells through S-proteins. These proteins of the SARS-CoV-2 virus are covered by small carbohydrate molecules called glycans. Because of them, the human immune system can not recognize "uninvited guests". However, there are "holes" in the virus that are not covered with glycans.
"Because of carbohydrates, the virus behaves like a 'secret'. However, we have learned that it does not do so well compared to other viruses. " - said Mark Crispin, one of the authors of the study.
According to him, once the "weak point" of the coronavirus is revealed, researchers will find more effective ways to struggle with it.