AzTV kanalında Türk Dünyası Elmlər Akademiyaları Birliyinin iştirakı ilə keçirilən onlayn iclas haqqında sujet yayımlanıb Apr 24, 2020 | 13:52 / Mühüm hadisələr
AzTV kanalında Beynəlxalq Türk Akademiyasının (BTA) təşəbbüsü ilə Türk Dünyası Elmlər Akademiyaları Birliyinin (TDEAB) videokonfrans vasitəsilə keçirilən fövqəladə toplantısı barədə sujet yayımlanıb.
Toplantı koronavirus pandemiyasına qarşı mübarizə məsələlərinin müzakirəsi məqsədilə təşkil olunub.  Videokonfransa Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Türkmənistan, Türkiyə, Tatarıstan və Başqırdıstan Elmlər Akademiyalarının rəhbər şəxsləri qatılıb.
Sujetdə bildirilib ki, tədbirdə böhran vəziyyətlərində Türk dövlətlərində elmin hazırki vəziyyəti, pandemiya şəraitində qəbul olunmuş qərarların təcrübə mübadiləsi, eləcə də elmi əməkdaşlığın perspektiv istiqamətlərinin müzakirəsi yer alıb.
ATV kanalına müsahibə verən Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti Darxan Kıdırali koronovirusla mübarizə yollarından danışıb, bu istiqamətdə birgə fəaliyyət göstərməyin əhəmiyyətindən bəhs edib.
AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli tədbirə videokonfrans sistemi vasitəsilə qatılıb. Alim Azərbaycanın iki il müddətində TDEAB-a sədrlik etdiyini və bu dövr ərzində bir sıra ortaq layihələrin gerçəkləşdirildiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, Türk Şurasına sədrlik edən Prezident İlham Əliyevin dövlət başçılarının onlayn fövqəladə Zirvə görüşünü təşkil etməsi çətin və mürəkkəb şəraitdə beynəlxalq əməkdaşlığın yeni modelini ortaya qoyan əhəmiyyətli hadisədir.
İ.Həbibbəylinin sözlərinə görə, hazırki şərait göstərir ki, real məkanın əlaqələrinin kəsildiyi məqamlarda virtual məkanın imkanlarından istifadə ən əlverişli yoldur: “Bunun üçün elmi təşkilatlar daim işlək olan müasir texnologiyalara yiyələnməlidir. Akademiyalar özlərinin informasiya-kommunikasiya imkanlarına yenidən baxmalı, bu sahəni daha da təkmilləşdirməlidirlər".
Tədbirdə Qırğızıstan Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Murad Cumatayev koronavirus pandemiyasının simptomları, türk dünyasında yayılması, müalicə üsullarının tapılması və nəticələri barədə ortaq məlumat bazasının yaradılmasını təklif edib. Türkiyə Elmlər Akademiyasının prezidenti, professor Əhməd Cavad Acar “COVID-19 pandemiyası: dəyərləndirmə” hesabatı hazırladıqlarını və bunu digər üzv ölkələrlə paylaşmağa hazır olduqlarını bildirib. Təşkilatın digər üzvləri də fövqəladə vəziyyətlərdə əməkdaşlıqla bağlı fikirlərini bölüşüblər.

AzTV Channel broadcast a plot about an online meeting with the participation of the Union of Academies of Sciences of the Turkic world Apr 24, 2020 | 13:52 / Important events
A video was shown on the AzTV channel about an extraordinary meeting of the Union of Academies of Sciences of the Turkic World (UASTW), held by video conference at the initiative of the International Turkic Academy.
The meeting was organized to discuss the fight against the coronavirus pandemic. The heads of the academies of sciences of Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Turkey, Tatarstan and Bashkortostan took part in the video conference.
The plot reports that the event was dedicated to the current state of science in the Turkic states in a crisis situation, the exchange of experience in decision-making in a pandemic, as well as a discussion of promising areas of scientific cooperation.
In an interview with AzTV, the president of the International Turkic Academy, Darkhan Kidirali, spoke about ways to combat coronavirus and the importance of working together in this direction.
The first vice-president of ANAS academician Isa Habibbayli took part in the event through a video conferencing system. The scientist noted that over the two-year presidency of Azerbaijan, UASTW has implemented a number of joint projects. He noted that the organization of an emergency summit of the heads of state online by President Ilham Aliyev, who chairs the Turkic Council, is an important event that reveals a new model of international cooperation in difficult and difficult conditions.
According to I. Habibbayli, the current situation shows that the use of virtual space is the most convenient way during interruptions in real-space communications: “For this, scientific organizations must master modern technologies that operate continuously. Academies should redefine their information and communication capabilities and improve this area.”
At the event, President of the Academy of Sciences of Kyrgyzstan academician Murad Jumatayev, proposed creating a common database of symptoms of the coronavirus pandemic, its spread in the Turkic world, and the search for treatment methods and results. Professor Ahmad Javad Akar, President of the Turkish Academy of Sciences, said that they had prepared the report “COVID-19 Pandemic: Assessment” and were ready to share it with other member countries. Other members of the organization also shared their views on cooperation in emergency situations.