AzTV kanalında Türk Dünyası Elmlər Akademiyaları Birliyinin iştirakı ilə keçirilən onlayn iclas haqqında sujet yayımlanıb Apr 24, 2020 | 13:52 / Mühüm hadisələr
AzTV kanalında Beynəlxalq Türk Akademiyasının (BTA) təşəbbüsü ilə Türk Dünyası Elmlər Akademiyaları Birliyinin (TDEAB) videokonfrans vasitəsilə keçirilən fövqəladə toplantısı barədə sujet yayımlanıb.
Toplantı koronavirus pandemiyasına qarşı mübarizə məsələlərinin müzakirəsi məqsədilə təşkil olunub.  Videokonfransa Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Türkmənistan, Türkiyə, Tatarıstan və Başqırdıstan Elmlər Akademiyalarının rəhbər şəxsləri qatılıb.
Sujetdə bildirilib ki, tədbirdə böhran vəziyyətlərində Türk dövlətlərində elmin hazırki vəziyyəti, pandemiya şəraitində qəbul olunmuş qərarların təcrübə mübadiləsi, eləcə də elmi əməkdaşlığın perspektiv istiqamətlərinin müzakirəsi yer alıb.
ATV kanalına müsahibə verən Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti Darxan Kıdırali koronovirusla mübarizə yollarından danışıb, bu istiqamətdə birgə fəaliyyət göstərməyin əhəmiyyətindən bəhs edib.
AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli tədbirə videokonfrans sistemi vasitəsilə qatılıb. Alim Azərbaycanın iki il müddətində TDEAB-a sədrlik etdiyini və bu dövr ərzində bir sıra ortaq layihələrin gerçəkləşdirildiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, Türk Şurasına sədrlik edən Prezident İlham Əliyevin dövlət başçılarının onlayn fövqəladə Zirvə görüşünü təşkil etməsi çətin və mürəkkəb şəraitdə beynəlxalq əməkdaşlığın yeni modelini ortaya qoyan əhəmiyyətli hadisədir.
İ.Həbibbəylinin sözlərinə görə, hazırki şərait göstərir ki, real məkanın əlaqələrinin kəsildiyi məqamlarda virtual məkanın imkanlarından istifadə ən əlverişli yoldur: “Bunun üçün elmi təşkilatlar daim işlək olan müasir texnologiyalara yiyələnməlidir. Akademiyalar özlərinin informasiya-kommunikasiya imkanlarına yenidən baxmalı, bu sahəni daha da təkmilləşdirməlidirlər".
Tədbirdə Qırğızıstan Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Murad Cumatayev koronavirus pandemiyasının simptomları, türk dünyasında yayılması, müalicə üsullarının tapılması və nəticələri barədə ortaq məlumat bazasının yaradılmasını təklif edib. Türkiyə Elmlər Akademiyasının prezidenti, professor Əhməd Cavad Acar “COVID-19 pandemiyası: dəyərləndirmə” hesabatı hazırladıqlarını və bunu digər üzv ölkələrlə paylaşmağa hazır olduqlarını bildirib. Təşkilatın digər üzvləri də fövqəladə vəziyyətlərdə əməkdaşlıqla bağlı fikirlərini bölüşüblər.

Телеканал AzTV транслировал сюжет об онлайн-заседании с участием Союза Академий наук тюркского мира Апр 24, 2020 | 13:52 / Важные события
На канале AzTV был показан видеоролик о внеочередном заседании Союза Академий наук тюркского мира (САНТМ), проведенном посредством видеоконференции по инициативе Международной тюркской академии (МТА).
Встреча была организована для обсуждения борьбы с пандемией коронавируса. В видеоконференции приняли участие руководители академий наук Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Узбекистана, Туркменистана, Турции, Татарстана и Башкортостана.
В сюжете сообщается, что мероприятие было посвящено текущему состоянию науки в тюркских государствах в кризисной ситуации, обмену опытом в принятии решений в условиях пандемии, а также обсуждению перспективных направлений научного сотрудничества.
В интервью AzTV президент Международной тюркской академии Дархан Кидирали рассказал о способах борьбы с коронавирусом и важности совместной работы в этом направлении.
Первый вице-президент НАНА академик Иса Габиббейли принял участие в мероприятии через систему видеоконференцсвязи. Ученый отметил, что за двухлетний период председательствования Азербайджана САНТМ был реализован ряд совместных проектов. Он отметил, что организация экстренного саммита глав государств в режиме онлайн президентом Ильхамом Алиевым, который председательствует Тюркскому совету, является важным событием, которое раскрывает новую модель международного сотрудничества в трудных и сложных условиях.
По словам И.Габиббейли, сложившаяся ситуация показывает, что использование виртуального пространства является наиболее удобным способом во времена прерывания связей реального пространства: «Для этого научные организации должны осваивать современные технологии, которые функционируют непрерывно. Академии должны пересмотреть свои информационные и коммуникационные возможности и улучшить эту область».
На мероприятии президент Академии наук Кыргызстана академик Мурад Джуматаев предложил создать общую базу данных о симптомах пандемии коронавируса, его распространении в тюркском мире, поиске методов лечения и результатов. Президент Академии наук Турции профессор Ахмет Джавад Акар сказал, что они подготовили доклад «Пандемия COVID-19: оценка» и готовы поделиться им с другими странами-членами. Другие члены организации также поделились своими взглядами на сотрудничество в чрезвычайных ситуациях.