MBBİ-nin əməkdaşı koronovirusla mübarizə tədbirlərinə dair müsahibə verib Apr 25, 2020 | 13:50 / Mühüm hadisələr
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun (MBBİ) böyük elmi işçisi Aytən Ağayeva ATV kanalının “ATV Qərargah” verilişinə müsahibə verib.
Koronovirusla mübarizə tədbirləri mövzusuna həsr olunmuş verilişə videobağlantı vasitəsilə qoşulan A.Ağayeva COVID-19 əleyhinə vaksinlərin hazırlanması istiqamətində dünyada görülən işlərdən danışıb.
İki il öncə ABŞ-ın Beynəlxalq Molekulyar Biotexnologiyalar Mərkəzində yeni dərman preparatlarının hazırlanmasında iştirak edən A.Ağayeva normal şəraitdə insan hüceyrələri üçün təhlükəsiz vaksin preparatlarının hazırlanması prosesinə uzun illər tələb olunduğunu, bu prosesin dörd mərhələdən ibarət olduğunu qeyd edib. Onun sözlərinə görə, uzun illərin sərf olunduğu bu prosesə ilkin tədqiqatlar və skrininq, müxtəlif heyvan modelləri üzərində peyvəndlərin yoxlanıldığı pre-klinik tədqiqatlar, insanlar üzərində aparılan üç fazadan ibarət klinik araşdırmalar, eləcə də vaksinin fəallığının təsdiq edilməsi və satışa buraxılması mərhələləri daxildir.
A.Ağayeva əlavə edib ki, koronovirusun hazırda dünyada geniş yayılmasını nəzərə alaraq dünyanın aparıcı təşkilatları bu virusa qarşı vaksinin bu ilin sonu və ya gələn ilin əvvəllərində satışa buraxılacağını iddia edirlər.

An employee of IMBB spoke about methods of combating coronavirus in her interview Apr 25, 2020 | 13:50 / Important events
Ayten Agayeva, a senior researcher at the Institute of Molecular Biology and Biotechnology of ANAS, gave an interview to the ATV channel “ATV Qərargah”.
Having connected via video link to the program devoted to methods of combating coronavirus, A. Agayeva spoke about the activities that are being carried out in the world to create vaccines against COVID-19.
A. Agayeva, who took part in the development of new drugs at the International Center for Molecular Biotechnology of the United States two years ago, said that under normal conditions, the process of creating vaccines that are safe for human cells is long, it takes many years, this process consists of four stages. According to her, these stages are: primary research and screening; preclinical studies during which vaccines are tested on various animal models; human clinical trials (three phases); stage of confirmation of the effectiveness of the vaccine and its release on sale.
A. Agayeva added that, given the widespread of coronavirus in the world, leading organizations in the world claim that a vaccine against this virus will go on sale at the end of this or the beginning of next year.