MBBİ-nin əməkdaşı koronovirusla mübarizə tədbirlərinə dair müsahibə verib Apr 25, 2020 | 13:50 / Mühüm hadisələr
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun (MBBİ) böyük elmi işçisi Aytən Ağayeva ATV kanalının “ATV Qərargah” verilişinə müsahibə verib.
Koronovirusla mübarizə tədbirləri mövzusuna həsr olunmuş verilişə videobağlantı vasitəsilə qoşulan A.Ağayeva COVID-19 əleyhinə vaksinlərin hazırlanması istiqamətində dünyada görülən işlərdən danışıb.
İki il öncə ABŞ-ın Beynəlxalq Molekulyar Biotexnologiyalar Mərkəzində yeni dərman preparatlarının hazırlanmasında iştirak edən A.Ağayeva normal şəraitdə insan hüceyrələri üçün təhlükəsiz vaksin preparatlarının hazırlanması prosesinə uzun illər tələb olunduğunu, bu prosesin dörd mərhələdən ibarət olduğunu qeyd edib. Onun sözlərinə görə, uzun illərin sərf olunduğu bu prosesə ilkin tədqiqatlar və skrininq, müxtəlif heyvan modelləri üzərində peyvəndlərin yoxlanıldığı pre-klinik tədqiqatlar, insanlar üzərində aparılan üç fazadan ibarət klinik araşdırmalar, eləcə də vaksinin fəallığının təsdiq edilməsi və satışa buraxılması mərhələləri daxildir.
A.Ağayeva əlavə edib ki, koronovirusun hazırda dünyada geniş yayılmasını nəzərə alaraq dünyanın aparıcı təşkilatları bu virusa qarşı vaksinin bu ilin sonu və ya gələn ilin əvvəllərində satışa buraxılacağını iddia edirlər.

В своем интервью сотрудник ИМББ рассказала о методах борьбы с коронавирусом Апр 25, 2020 | 13:50 / Важные события
Старший научный сотрудник Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА Айтен Агаева дала интервью передаче канала ATV «ATV Qərargah».
Подключившись посредством видеосвязи к передаче, посвященной методам борьбы с коронавирусом, А.Агаева рассказала о мероприятиях, которые осуществляются в мире для создания вакцин против COVID-19.
А.Агаева, два года назад принимавшая участие в разработке новых лекарственных препаратов в Международном центре молекулярных биотехнологий США, сообщила, что в нормальных условиях процесс создания вакцин, безопасных для человеческих клеток, длителен, для этого требуются долгие годы, этот процесс состоит из четырех этапов. По ее словам, этими этапами являются: первичные исследования и скрининг; доклинические исследования, во время которых вакцины проходят испытания на различных животных моделях; клинические исследования на людях (три фазы); этап подтверждения действенности вакцины и ее выпуска в продажу.
А.Агаева добавила, что, учитывая широкое распространение коронавируса в мире, ведущие организации мира утверждают, что вакцина против этого вируса выйдет в продажу в конце этого или начале следующего года.