AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin rəhbərliyi ilə onlayn müşavirə keçirilib.
Tədbirdə AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, Rəyasət Heyəti aparatının idarə və şöbələrinin rəhbərləri iştirak ediblər.
Müşavirəni giriş sözü ilə açan akademik Ramiz Mehdiyev koronavirusla mübarizədə vaxtında qətiyyətli addımlar atmış ölkə Prezidenti İlham Əliyevə elmi ictimaiyyət adından dərin minnətdarlığını bildirib. O, fəaliyyətini karantin rejiminin tələblərinə uyğunlaşdıran AMEA-da pandemiya dövründə bir sıra onlayn elmi tədbirlərin, beynəlxalq videokonfransların keçirildiyini, distant  təhsilin uğurla davam etdirildiyini bildirib. AMEA rəhbəri koronavirusdan qorunma üsulları ilə bağlı Azərbaycan alimlərinin televiziya kanallarında, çap və elektron mediada müsahibə və çıxışlar etməsini, məlumat xarakterli materiallar dərc etdirməsini təqdirəlayiq hal kimi dəyərləndirib.
Akademik Ramiz Mehdiyev Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın qərarlarına, tövsiyə və tapşırıqlarına əməl etməyin vacibliyini diqqətə çatdırıb. Alim bundan sonra da onlayn konfranslara geniş yer verilməsi, elmi-tədqiqat işlərinin səmərəliliyinin artırılması və müxtəlif elm sahələrinin bir-birilə inteqrasiyasının genişləndirilməsinin əhəmiyyətindən danışıb, karantin rejimindən sonra AMEA-nın qarşısında duran vəzifələrdən bəhs edib.
Tədbirdə AMEA-nın birinci vitse-prezidentləri, akademiklər İsa Həbibbəyli və İbrahim Quliyev, AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər Dilqəm Tağıyevİradə HüseynovaRasim Əliquliyev, AMEA-nın akademik-katibi, müxbir üzv Əminağa Sadıqov və İşlər idarəsinin müdiri, texnika elmləri doktoru, professor Elton Məmmədov hesabat xarakterli onlayn çıxışlarında karantin günlərində keçirilən beynəlxalq videokonfranslar, pandemiya dövründə müxtəlif elmi istiqamətlər üzrə aparılan elmi-tədqiqat işləri barədə məlumat verib, görüləcək işlərə dair təkliflərini səsləndiriblər.
Sonra çıxış edən AMEA Rəyasət heyəti aparatının Xarici əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva və Elm və təhsil idarəsinin rəisi, iqtisad elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Fail Kazımov Azərbaycanda elan olunmuş karantin rejimində akademiyanın beynəlxalq əlaqələri və magistrantların distant təhsili barədə danışıblar.
Onlayn müşavirənin sonunda akademik Ramiz Mehdiyev karantin rejimindən sonrakı mərhələdə Azərbaycan alimlərinin qarşısında duran vəzifələrdən söz açıb, postpandemiya dövründə elmin yeni prioritet sahələrinin müəyyənləşdirilməsinə dair təkliflərin hazırlanması ilə əlaqədar müvafiq tapşırıqlar verib.

Академик Рамиз Мехтиев провел онлайн-совещание Мая 01, 2020 | 13:59 / Конференции, встречи
На мероприятии приняли участие члены Президиума НАНА, руководители управлений и отделов аппарата Президиума.
Открыв совещание вступительным словом, академик Рамиз Мехтиев выразил благодарность Президенту Ильхаму Алиеву от имени всей научной общественности за своевременные меры, предпринятые в связи с пандемией коронавируса. Он сообщил, что в период пандемии в НАНА, продолжающей свою деятельность в соответствии с требованиями режима карантина, были проведены научные онлайн-мероприятия, международные видеоконференции, было успешно продолжено дистанционное обучение в магистратуре. Руководитель НАНА положительно оценил выступления отечественных ученых на телевизионных каналах, их интервью и статьи, представленные в печатных и электронных СМИ, которые были посвящены методам защиты от коронавируса.
Академик Рамиз Мехтиев подчеркнул значение соблюдения постановлений, рекомендаций и указаний Оперативного штаба при Кабинете министров. Ученый отметил, что и в дальнейшем необходимо проводить онлайн-конференции, говорил о значимости повышения плодотворности научно-исследовательских работ и расширения интеграции различных научных отраслей между собой, а также о задачах, стоящих перед НАНА после снятия режима карантина.
В своих онлайн-выступлениях первые вице-президенты НАНА, академики Иса Габиббейли и Ибрагим Гулиев, вице-президенты НАНА, академики Дильгам Тагиев, Ирада Гусейнова, Расим Алигулиев, академик-секретарь НАНА, член-корреспондент Аминага Садыгов и начальник Управления делами, доктор технических наук, профессор Эльтон Мамедов рассказали о международных видеоконференциях, которые прошли в период карантина, научно-исследовательских работах, которые велись в период пандемии и охватывали различные сферы наук, и озвучили свои предложения по дальнейшей деятельности.
Затем начальник Управления внешних связей аппарата Президиума НАНА, доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева и  начальник Управления науки и образования, доктор философии по экономическим наукам Фаиль Кязымов рассказали о международных связях НАНА и процессе дистанционного образования в магистратуре Академии в период режима карантина.
В заключение онлайн-совещания академик Рамиз Мехтиев говорил о задачах, стоящих перед учеными Азербайджана после снятия режима карантина, и поручил подготовить предложения по определению новых приоритетных направлений развития науки в период пост-пандемии.