“Elm haqqında” və “Peşə təhsili haqqında” Azərbaycan Respublikasının qanunlarında dəyişiklik edilməsi barədə AR Qanunu May 01, 2020 | 14:08 / Rəsmi sənədlər
Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 94-cü maddəsinin I hissəsinin 1-ci bəndini rəhbər tutaraq qərara alır:
Maddə 1. “Elm haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun (Azərbaycan Respublikasının Qanunvericilik Toplusu, 2016, № 8, maddə 1366; 2018, № 11, maddə 2198) 9.1-ci maddəsində “ali və ya orta ixtisas təhsilinə (subbakalavr ixtisas dərəcəsi)” sözləri “ali təhsilə, subbakalavr peşə-ixtisas dərəcəsi almış orta ixtisas və ya yüksək texniki peşə təhsilinə” sözləri ilə əvəz edilsin.
Maddə 2. “Peşə təhsili haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa (Azərbaycan Respublikasının Qanunvericilik Toplusu, 2018, № 6, maddə 1152; 2019, № 5, maddə 799, № 6, maddə 986, № 11, maddə 1685) aşağıdakı məzmunda 14.6-cı maddə əlavə edilsin:
“14.6. Yüksək texniki peşə təhsilini bitirərək subbakalavr peşə-ixtisas dərəcəsi almış şəxslər orta ixtisas təhsilini bitirmiş subbakalavrlara bərabər tutulur.”.

AR Law on Amendments to the Laws of the Republic of Azerbaijan “On Science” and “On Vocational Education” May 01, 2020 | 14:08 / Official documents
Being guided by paragraph 1 of part I of article 94 of the Constitution of the Azerbaijan Republic,Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, decides:
Article 1. In Article 9.1 of the Law of the Azerbaijan Republic “On Science” (Collection of Legislation of the Azerbaijan Republic, 2016, No. 8, Article 1366; 2018, No. 11, Article 2198), replace the words “higher or secondary specialized education (specialized sub-bachelor's degree)” with the words “Higher education, secondary specialized or higher vocational education, who received a vocationally specialized degree of “ sub-bachelor ”.
Article 2. In the Law of the Republic of Azerbaijan “On Vocational Education” (Collection of Legislation of the Republic of Azerbaijan, 2018, No. 6, Article 1152; 2019, No. 5, Article 799, No. 6, Article 986, No. 11, Article 1685), add Article 14,6 to following contents:
"14.6. Persons who have received a vocational-specialized sub-bachelor's degree after graduating from a higher vocational education are considered equal to sub-bachelors who have completed secondary specialized education.”