Tokio Universitetində koronavirusa qarşı dərmanın klinik sınaqlarına başlanılıb May 12, 2020 | 12:25 / Maraqlı məlumatlar
Tokio Universitetinin tədqiqatçılar qrupu koronavirusa yoluxanların müalicəsi məqsədilə dərmanın kliniki sınaqlarına başlayıb.
nhk.or.jp saytının məlumatına görə, koronavirusa yoluxanların bir qismində qanın laxtalanması onların vəziyyətinin ağırlaşmasına səbəb olub. Buna görə də, sınaqlar zamanı əsasən, qanın laxtalanmasına səbəb olan kəskin pankreatit və digər xəstəliklərin müalicəsində tətbiq olunan nafamostat mezilatdan istifadə edilir. Bu dərman “Futhan” markası ilə satılır.
Hazırda kliniki sınaqların Tokio Universiteti xəstəxanasında və digər beş səhiyyə müəssisəsində koronavirus sətəlcəminə yoluxmuş 160 xəstə üzərində aparıldığı bildirilir.
Həmin xəstələr şərti olaraq iki qrupa bölünüb. Bu qruplardan birində olanlar qrip əleyhinə “Avigan” dərmanı ilə yanaşı, “Futhan” da qəbul edirlər. Digər qrupda olanlara isə yalnız ”Avigan” verilir.
Tədqiqatçılar “Futhan” dərmanının koronavirus yoluxması zamanı səmərəli və təhlükəsiz olduğunu dəqiqləşdirməyə çalışırlar. İlkin nəticələrə görə, onun koronavirusa qarşı səmərəli olduğu bildirilir.

В Токийском университете приступили к клиническим испытаниям препарата для лечения Covid-19 Мая 12, 2020 | 12:25 / Интересная информация
Группа исследователей в Токийском университете приступила к клиническим испытаниям препарата, который, возможно, лечит тех, кто заразился коронавирусом.
Обычно нафамостат мезилат используется при лечении острого панкреатита и других заболеваний, приводящих к возникновению сгустков крови. Препарат продается под маркой Futhan.
Имеются сообщения, согласно которым состояние некоторых носителей коронавируса ухудшается после того, как в их организме возникают сгустки крови.
Клинические испытания ведутся на 160-ти пациентах с вызванной коронавирусом пневмонией в Больнице Токийского университета, а также в пяти других медицинских учреждениях в Японии. Пациентов разделили на две группы. Одна получает Futhan и средство против гриппа Avigan. Другой дают только Avigan.
Исследователи хотят убедиться, является ли Futhan эффективным и безопасным средством лечения симптомов коронавирусной инфекции. По их словам, результаты лабораторных испытаний показали, что этот препарат, возможно, обладает способностью подавлять распространение коронавируса.