“COVID-19 üçlüyü: immunitet, iltihab və müdaxilə” mövzusunda onlayn ustad dərsi keçirilib May 21, 2020 | 11:58 / Konfranslar, iclaslar
Mayın 20-də Koreya Respublikasının Pusan Milli Universitetinin tədqiqatçı-professoru, AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Beynəlxalq Proteomiks laboratoriyasının müdiri, b.ü.f.d. İsmayıl Zülfüqarov Bakı Dövlət Universitetinin tələbələri üçün “COVID-19 üçlüyü: immunitet, iltihab və müdaxilə” mövzusunda onlayn ustad dərsi keçib.
Videobağlantıya qoşulan universitetin rektoru Elçin Babayev Azərbaycan Respublikası ərazisində koronavirus (COVID-19) infeksiyasının yayılmasının qarşısının alınması istiqamətində ali təhsil ocağında görülən qabaqlayıcı tədbirlər, pandemiya ilə mübarizədə atılan effektiv və məqsədyönlü addımlar barədə məlumat verib. Rektor ölkəmizin müvafiq istiqamətdə nümunəvi fəaliyyətlə fərqləndiyini vurğulayıb.
Daha sonra İsmayıl Zülfüqarov koronaviruslar və onların təkamül dinamikası, COVID-19 pandemiyasının diaqnostika və müalicə üsulları, pandemiyalar və bioetik problemlər, mikrobiologiya, virusologiya və molekulyar biotexnologiya elmlərinin inkişaf perspektivləri, yeni koronavirusların yaranması haqqında təqdimatla çıxış edib.

Online workshop on topic: “The three components of COVID-19: immunity, inflammation and intervention” May 21, 2020 | 11:58 / Conferences, assemblies
On May 20, Ismayil Zulfugarov, PhD in Biology, Professor at the Busan National University (Republic of Korea), head of the Proteomics International Laboratory of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology of ANAS, has conducted an online master class for students of Baku State University: “The three components of COVID- 19: immunity, inflammation and interference.”
Having connected to the video lesson, the rector of the university Elchin Babayev spoke about the preventive measures taken at the institution of higher education to prevent the spread of coronavirus infection (COVID-19), as well as about effective and targeted measures taken in the republic to combat the pandemic. The rector emphasized that our republic excelled in its exemplary activities in this area.
Then Ismayil Zulfugarov delivered a lecture on coronaviruses and their evolution, methods for diagnosing and treating COVID-19 infection, pandemics and bioethical problems, the prospects for the development of microbiology, virology and molecular biotechnology, the emergence of new coronaviruses.
A lesson on the Microsoft Teams platform was attended by about 100 people.
The master class, which continued in the form of a discussion, ended with the voicing of responses to questions.