AMEA-nın müxbir üzvü Tərlan Məmmədov tələbələrə koronavirusla bağlı onlayn ustad dərsi keçib May 22, 2020 | 12:55 / Konfranslar, iclaslar
Mayın 21-də Türkiyənin Akdeniz Universitetinin professoru, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Molekulyar biomühəndislik laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Tərlan Məmmədov Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) tələbələri üçün “Yeni koronavirus COVID-19: epidemiologiyası, virusologiyası, diaqnostikası, klinik xüsusiyyətləri və qarşısının alınması” mövzusunda onlayn ustad dərsi keçib.
Videobağlantıya qoşulan rektor Elçin Babayev COVID-19 infeksiyasının Azərbaycanda geniş yayılmasının qarşısının alınması istiqamətində ali təhsil ocağında görülən qabaqlayıcı və effektiv tədbirlər haqqında məlumat verib. Azərbaycanda yeni növ koronavirusla mübarizənin inkişaf etmiş dövlətlərlə müqayisədə daha yaxşı təşkil olunduğunu vurğulayan rektor Prezident İlham Əliyevin nəzarəti altında həyata keçirilən qabaqlayıcı tədbirlər nəticəsində virusun ölkəmizdə geniş yayılmasının qarşısının alındığını vurğulayıb.
Ustad dərsində AMEA-nın müxbir üzvü Tərlan Məmmədov COVID-19 pandemiyasının diaqnostika və müalicə üsulları, virusun genomu, quruluşu, mənşəyi, xəstəlik əlamətləri, eyni zamanda, vaksinlərin hazırlanması, xəstəliyin qarşısının alınması və ondan qorunma vasitələri, yeni epidemiya təhlükələrinin qarşısının alınmasında innovativ texnologiyaların tətbiqi, milli biotəhlükəsizlik çağırışları kimi məsələlərə aydınlıq gətirib.
“Microsoft Teams” platforması üzərindən təşkil olunmuş dərs iştirakçıların marağına səbəb olub. Ustad dərsi sualların cavablandırılması ilə yekunlaşıb.

Член-корреспондент НАНА Тарлан Мамедов провел для студентов онлайн мастер-класс в связи с коронавирусом Мая 22, 2020 | 12:55 / Конференции, встречи
21 мая профессор Университета Акдениз (Турция), заведующий Международной лабораторией «Молекулярная биоинженерия» Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА, член-корреспондент НАНА Тарлан Мамедов провел для студентов Бакинского Государственного Университета онлайн мастер-класс на тему: «Коронавирус нового типа COVID-19: эпидемиология, вирусология, диагностика, клинические особенности и предотвращение».
Подключившись к видео-уроку, ректор университета Эльчин Бабаев рассказал об упреждающих и эффективных мероприятиях, осуществленных в высшем учебном заведении для предотвращения распространения коронавирусной инфекции (COVID-19). Подчеркнув, что борьба с коронавирусом нового типа была организована в Азербайджане лучше, чем во многих развитых странах мира, ректор добавил, что в результате упреждающих мер, предпринятых в стране под руководством Президента Ильхама Алиева, широкое распространение вируса в Азербайджане было предотвращено.
В ходе мастер-класса член-корреспондент НАНА Тарлан Мамедов рассказал о методах диагностики и лечения инфекции COVID-19, геноме, строении и происхождении вируса, признаках заболевания, а также разработке вакцин, методах предотвращения болезни и способах защиты от вируса, применении инновационных технологий для предотвращения вспышек новых эпидемий и призывах к национальной биобезопасности.
Урок, прошедший на платформе «Microsoft Teams», вызвал у участников большой интерес. Мастер-класс завершился озвучиванием ответов на вопросы.