AMEA-nın müxbir üzvü Tərlan Məmmədov tələbələrə koronavirusla bağlı onlayn ustad dərsi keçib May 22, 2020 | 12:55 / Konfranslar, iclaslar
Mayın 21-də Türkiyənin Akdeniz Universitetinin professoru, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Molekulyar biomühəndislik laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Tərlan Məmmədov Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) tələbələri üçün “Yeni koronavirus COVID-19: epidemiologiyası, virusologiyası, diaqnostikası, klinik xüsusiyyətləri və qarşısının alınması” mövzusunda onlayn ustad dərsi keçib.
Videobağlantıya qoşulan rektor Elçin Babayev COVID-19 infeksiyasının Azərbaycanda geniş yayılmasının qarşısının alınması istiqamətində ali təhsil ocağında görülən qabaqlayıcı və effektiv tədbirlər haqqında məlumat verib. Azərbaycanda yeni növ koronavirusla mübarizənin inkişaf etmiş dövlətlərlə müqayisədə daha yaxşı təşkil olunduğunu vurğulayan rektor Prezident İlham Əliyevin nəzarəti altında həyata keçirilən qabaqlayıcı tədbirlər nəticəsində virusun ölkəmizdə geniş yayılmasının qarşısının alındığını vurğulayıb.
Ustad dərsində AMEA-nın müxbir üzvü Tərlan Məmmədov COVID-19 pandemiyasının diaqnostika və müalicə üsulları, virusun genomu, quruluşu, mənşəyi, xəstəlik əlamətləri, eyni zamanda, vaksinlərin hazırlanması, xəstəliyin qarşısının alınması və ondan qorunma vasitələri, yeni epidemiya təhlükələrinin qarşısının alınmasında innovativ texnologiyaların tətbiqi, milli biotəhlükəsizlik çağırışları kimi məsələlərə aydınlıq gətirib.
“Microsoft Teams” platforması üzərindən təşkil olunmuş dərs iştirakçıların marağına səbəb olub. Ustad dərsi sualların cavablandırılması ilə yekunlaşıb.

Corresponding member of ANAS Tarlan Mammadov held an online master class for students in connection with coronavirus May 22, 2020 | 12:55 / Conferences, assemblies
On May 21, Professor of Akdeniz University (Turkey), head of the International Laboratory "Molecular Bioengineering" of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology of ANAS, corresponding member of ANAS Tarlan Mammadov held an online workshop for students of Baku State University on topic: "New type of coronavirus COVID-19: epidemiology, virology, diagnosis, clinical features and prevention.”
Having connected to the video lesson, the rector of the university Elchin Babayev spoke about the proactive and effective measures taken in a higher educational institution to prevent the spread of coronavirus infection (COVID-19). Stressing that the fight against a new type of coronavirus was better organized in Azerbaijan than in many developed countries, the rector added that as a result of preventive measures taken in the country under the leadership of President Ilham Aliyev, the spread of the virus in Azerbaijan was prevented.
During the workshop, ANAS corresponding member Tarlan Mammadov spoke about the methods for diagnosing and treating COVID-19 infection, the genome, structure and origin of the virus, the signs of the disease, as well as the development of vaccines, methods of preventing the disease and ways to protect against the virus, using innovative technologies for preventing outbreaks of new epidemics and calls for national biosafety.
The lesson on the Microsoft Teams platform aroused great interest among the participants. The master class ended with the scoring of answers to questions.