Akademik İradə Hüseynovanın 55 yaşı tamam olur May 24, 2020 | 15:05 / Yubileylər
Bu gün tanınmış bioloq-alim, AMEA-nın vitse-prezidenti, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının sədri, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynovanın 55 yaşı tamam olur.
İradə Hüseynova 1965-ci il may ayının 24-də Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ordubad şəhərində ziyalı ailəsində anadan olub.
O, 1987-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti, BDU) Kimya fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirərək, AMEA-nın Botanika İnstitutunun aspiranturasına “Molekulyar biologiya” ixtisası üzrə daxil olub.
İ.Hüseynova 1994-cü ildə namizədlik, 2004-cü ildə doktorluq dissertasiyalarını müdafiə edib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qərarları ilə 2002-ci ildə baş elmi işçi, 2009-cu ildə isə professor elmi adını alıb. O, 2007-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü, 2014-cü ildə isə həqiqi üzvü seçilib.
Alim 1991-2010-cu illərdə Botanika İnstitutunun Məhsuldarlıq proseslərinin molekulyar-genetik əsasları (indikiBioloji məhsuldarlığın fundamental problemləri) şöbəsində kiçik elmi işçi, elmi işçi, böyük elmi işçi, aparıcı elmi işçi və baş elmi işçi vəzifələrində çalışıb. O, 2010-cu ildə şöbənin tərkibində yeni yaradılan Bioadaptasiya laboratoriyasının müdiri seçilib.
Akademik İ.Hüseynova 2016-cı ildə AMEA Botanika İnstitutunun Bioloji məhsuldarlığın fundamental problemləri şöbəsinin bazasında yaradılan Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru vəzifəsinə təyin olunub. 2018-ci ildə AMEA-nın vitse-prezidenti, AMEA Rəyasət Heyətinin üzvü seçilib. 2019-cu ildən AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının sədridir.
Bioloq alimin elmi fəaliyyətinin əsas istiqamətləri ali bitkilərin fotosintetik membranlarının əsas struktur-funksional komponentləri olan piqment-zülal komplekslərinin sintezi, yığılması və formalaşması proseslərinin molekulyar-genetik mexanizmlərinin tədqiqinə, bitkilərin abiotik (quraqlıq, şoranlıq, radiasiya) və biotik (virus, fitoplazma, göbələk, həşərat) streslərə davamlılığının müdafiə-adaptasiya proseslərinin molekulyar-genetik və fizioloji-biokimyəvi əsaslarının aydınlaşdırılmasına həsr olunub.
O, 400-ə yaxın (60-ı yüksək impakt faktorlu jurnallarda çap olunub) elmi əsərin, 4 monoqrafiya, 2 kitab, 4 buklet, 10 kitab fəsli və 1 metodik vəsaitin müəllifidir. Alimin elmi işlərinin nəticələri çoxsaylı beynəlxalq konqres, konfrans və simpoziumlarda təqdim olunub və dünyanın bir sıra nüfuzlu nəşrlərində (“Nauka”, “Springer”, “Wiley”, “Nova Publisher”, “Dova Publisher” və s.) dərc edilib.
İ.Hüseynovanın elmi məsləhətçiliyi və rəhbərliyi ilə 2 elmlər doktoru və 5 fəlsəfə doktoru hazırlanıb. O, hazırda 4 elmlər doktorluğu işinin elmi məsləhətçisi, 5 fəlsəfə doktorluğu işinin elmi rəhbəridir. Alim çoxsaylı beynəlxalq və yerli qrant layihələrinin rəhbəri və iştirakçısı olub.
Akademik Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının “Molekulyar biologiya, biomühəndislik, biotibb” üzrə Elmi şurasının sədr müavini, UNESCO yanında “Bioetika, elmi biliklərin və texnologiyanın etikası” üzrə Milli Komitənin səlahiyyətli nümayəndəsinin müavinidir.
O, həmçinin AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Elmi şurasının və institutun nəzdində fəaliyyət göstərən Müdafiə şurasının sədri, AMEA Botanika İnstitutunun Elmi şurasının üzvü, “AMEA-nın Məruzələri” jurnalının redaksiya heyətinin üzvü, AMEA tərəfindən nəşr olunan “Həyat Elmləri və Biotibb Jurnalı”nın baş redaktorunun müavini, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Elmi əsərləri jurnalının baş redaktorudur.
Alim 1999-cu ildən başlayaraq elmi fəaliyyətlə yanaşı, pedaqoji fəaliyyətlə də məşğul olur. O, BDU-nun Biologiya fakültəsində “Molekulyar biologiya” fənni üzrə ümumi kursdan, AMEA-nın və BDU-nun magistraturasında müxtəlif ixtisas kurslarından mühazirələr aparır. BDU-nun Biofizika və molekulyar biologiya kafedrasının professorudur. Onun rəhbərliyi altında 6 bakalavr və 20 magistr dissertasiyası müdafiə olunub.
Akademik İradə Hüseynova Fotosintez Tədqiqatları üzrə Beynəlxalq Cəmiyyətin, Avropa Biokimyaçılar və Molekulyar Bioloqlar Cəmiyyətinin (FEBS), Avropa Bitki Bioloqları Cəmiyyətinin, Azərbaycan Biokimyaçılar və Molekulyar Bioloqlar Cəmiyyətinin Rəyasət Heyətinin, Azərbaycan Botanika və Bitki Fizioloqları cəmiyyətlərinin üzvüdür.
O, kənd təsərrüfatı sahəsində fundamental tədqiqatlara və əldə edilən əhəmiyyətli nəticələrə görə akademik Cəlal Əliyevlə birlikdə AMEA-nın “Həsən Bəy Zərdabi” mükafatına (2014), Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyi (1918-2018)” yubiley medalına (2019), “Bakı Dövlət Universitetinin 100 illiyi (1919-2019)” Azərbaycan Respublikasının yubiley medalına (2019) layiq görülüb, AMEA-nın Fəxri fərmanları ilə təltif olunub.
Tanınmış bioloq-alim İ.Hüseynovanı 55 illik yubileyi münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı, elmimizin inkişafı yolunda yeni nailiyyətlər arzulayırıq.

Академику Ираде Гусейновой исполняется 55 лет Мая 24, 2020 | 15:05 / Юбилеи
Сегодня известному ученому-биологу вице-президенту НАНА, председателю Ученого совета Отделения биологических и медицинских наук, директору Института молекулярной биологии и биотехнологий академику Ираде Гусейновой исполняется 55 лет.
Ирада Гусейнова родилась 24 мая 1965 года в городе Ордубаде Нахчыванской Автономной Республике в семье интеллигента.
Окончила с отличием химический факультет Азербайджанского государственного университета (ныне Бакинский государственный университет, БГУ) в 1987 году и поступила в аспирантуру Института ботаники НАНА по специальности «Молекулярная биология».
И.Гусейнова защитила кандидатскую диссертацию в 1994 году и докторскую диссертацию в 2004 году. Решениями Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики ей было присвоено звание старшего научного сотрудника в 2002 году и профессора - в 2009 году. Она была избрана членом-корреспондентом НАНА в 2007 году и действительным членом в 2014 году.
С 1991 по 2010 годы ученый работала младшим научным сотрудником, научным сотрудником, старшим научным сотрудником, ведущим научным сотрудником и главным научным сотрудником в отделе молекулярно-генетических основ процессов продуктивности (ныне фундаментальные проблемы биологической продуктивности) Института ботаники. В 2010 году она была назначена руководителем вновь созданной лаборатории биоадаптации при отделе.
Академик И.Гусейнова была назначена директором Института молекулярной биологии и биотехнологий, созданного в 2016 году на базе отдела фундаментальных проблем биологической продуктивности Института ботаники НАНА. В 2018 году она была избрана вице-президентом НАНА, членом Президиума НАНА. С 2019 года является председателем Ученого совета Отделения биологических и медицинских наук НАНА.
Ученым комплексно исследованы молекулярно-генетические механизмы синтеза, сборки и формирования структурно-функциональных компонентов фотосинтетической мембраны высших растений – пигмент-белковых комплексов; установлена возможная роль фотосинтетических изменений в адаптации растений к экстремальным условиям выращивания и выяснены молекулярные основы защитно-адаптационных процессов растений пшеницы к абиотическим (засуха, солевой стресс, радиация) и биотическим стрессам (рас, вирус, фитоплазма). В результате проведенных исследований был получен ряд важных результатов, имеющих фундаментальное и практическое значение.
Она является автором около 400 научных работ (60 из которых были опубликованы в авторитетных журналах), 4 монографии, 2 книг, 4 буклета, 10 глав книг и 1 методического пособия. Результаты ее научной работы были представлены на многочисленных международных конгрессах, конференциях и симпозиумах и опубликованы в ряде престижных публикаций по всему миру (“Nauka”, “Springer”, “Wiley”, “Nova Publisher”, “Dova Publisher” и др.).
2 доктора наук и 5 докторов философии были подготовлены под научным руководством И.Гусейновой. В настоящее время она является научным советником 4 докторских диссертаций и научным руководителем 5 кандидатских диссертаций. Ученый была руководителем и участником многочисленных международных и местных грантовых проектов.
Академик является заместителем председателя Научного совета по молекулярной биологии, биоинженерии, биомедицине Совета по координации научный исследований Азербайджанской Республики и заместителем полномочного представителя Национального комитета по биоэтике, этике научных знаний и технологий при ЮНЕСКО.
С 1999 года наряду с научной деятельностью ученый занимается и педагогической деятельностью. Читает лекции по предмету «Молекулярная биология» на биологическом факультете БГУ, по различным специальностям в магистратуре НАНА и БГУ. Является профессором кафедры биофизики и молекулярной биологии БГУ. Под ее руководством защищено 6 бакалаврских и 20 магистерских диссертаций.
Академик Ирада Гусейнова является членом Международного общества исследований фотосинтеза, Европейского общества биохимиков и молекулярных биологов (FEBS), Европейского общества биологов растений, Президиума Азербайджанского общества биохимиков и молекулярных биологов, Азербайджанского общества ботаники и физиологов растений.
Вместе с академиком Джалалом Алиевым она была награждена премией «Гасан Бей Зардаби» НАНА (2014), юбилейной медалью «100-летие Азербайджанской Демократической Республики (1918-2018)» (2019), юбилейной медалью Азербайджанской Республики «100-летие Бакинского государственного университета (1919-2019)» (2019), а также Почетными грамотами НАНА.
Поздравляем известного ученого-биолога И.Гусейнову с 55-летием, желаем ей крепкого здоровья и успехов в развитии отечественной науки.