Akademik İradə Hüseynovanın 55 yaşı tamam olur May 24, 2020 | 15:05 / Yubileylər
Bu gün tanınmış bioloq-alim, AMEA-nın vitse-prezidenti, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının sədri, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynovanın 55 yaşı tamam olur.
İradə Hüseynova 1965-ci il may ayının 24-də Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ordubad şəhərində ziyalı ailəsində anadan olub.
O, 1987-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti, BDU) Kimya fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirərək, AMEA-nın Botanika İnstitutunun aspiranturasına “Molekulyar biologiya” ixtisası üzrə daxil olub.
İ.Hüseynova 1994-cü ildə namizədlik, 2004-cü ildə doktorluq dissertasiyalarını müdafiə edib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qərarları ilə 2002-ci ildə baş elmi işçi, 2009-cu ildə isə professor elmi adını alıb. O, 2007-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü, 2014-cü ildə isə həqiqi üzvü seçilib.
Alim 1991-2010-cu illərdə Botanika İnstitutunun Məhsuldarlıq proseslərinin molekulyar-genetik əsasları (indikiBioloji məhsuldarlığın fundamental problemləri) şöbəsində kiçik elmi işçi, elmi işçi, böyük elmi işçi, aparıcı elmi işçi və baş elmi işçi vəzifələrində çalışıb. O, 2010-cu ildə şöbənin tərkibində yeni yaradılan Bioadaptasiya laboratoriyasının müdiri seçilib.
Akademik İ.Hüseynova 2016-cı ildə AMEA Botanika İnstitutunun Bioloji məhsuldarlığın fundamental problemləri şöbəsinin bazasında yaradılan Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru vəzifəsinə təyin olunub. 2018-ci ildə AMEA-nın vitse-prezidenti, AMEA Rəyasət Heyətinin üzvü seçilib. 2019-cu ildən AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının sədridir.
Bioloq alimin elmi fəaliyyətinin əsas istiqamətləri ali bitkilərin fotosintetik membranlarının əsas struktur-funksional komponentləri olan piqment-zülal komplekslərinin sintezi, yığılması və formalaşması proseslərinin molekulyar-genetik mexanizmlərinin tədqiqinə, bitkilərin abiotik (quraqlıq, şoranlıq, radiasiya) və biotik (virus, fitoplazma, göbələk, həşərat) streslərə davamlılığının müdafiə-adaptasiya proseslərinin molekulyar-genetik və fizioloji-biokimyəvi əsaslarının aydınlaşdırılmasına həsr olunub.
O, 400-ə yaxın (60-ı yüksək impakt faktorlu jurnallarda çap olunub) elmi əsərin, 4 monoqrafiya, 2 kitab, 4 buklet, 10 kitab fəsli və 1 metodik vəsaitin müəllifidir. Alimin elmi işlərinin nəticələri çoxsaylı beynəlxalq konqres, konfrans və simpoziumlarda təqdim olunub və dünyanın bir sıra nüfuzlu nəşrlərində (“Nauka”, “Springer”, “Wiley”, “Nova Publisher”, “Dova Publisher” və s.) dərc edilib.
İ.Hüseynovanın elmi məsləhətçiliyi və rəhbərliyi ilə 2 elmlər doktoru və 5 fəlsəfə doktoru hazırlanıb. O, hazırda 4 elmlər doktorluğu işinin elmi məsləhətçisi, 5 fəlsəfə doktorluğu işinin elmi rəhbəridir. Alim çoxsaylı beynəlxalq və yerli qrant layihələrinin rəhbəri və iştirakçısı olub.
Akademik Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının “Molekulyar biologiya, biomühəndislik, biotibb” üzrə Elmi şurasının sədr müavini, UNESCO yanında “Bioetika, elmi biliklərin və texnologiyanın etikası” üzrə Milli Komitənin səlahiyyətli nümayəndəsinin müavinidir.
O, həmçinin AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Elmi şurasının və institutun nəzdində fəaliyyət göstərən Müdafiə şurasının sədri, AMEA Botanika İnstitutunun Elmi şurasının üzvü, “AMEA-nın Məruzələri” jurnalının redaksiya heyətinin üzvü, AMEA tərəfindən nəşr olunan “Həyat Elmləri və Biotibb Jurnalı”nın baş redaktorunun müavini, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Elmi əsərləri jurnalının baş redaktorudur.
Alim 1999-cu ildən başlayaraq elmi fəaliyyətlə yanaşı, pedaqoji fəaliyyətlə də məşğul olur. O, BDU-nun Biologiya fakültəsində “Molekulyar biologiya” fənni üzrə ümumi kursdan, AMEA-nın və BDU-nun magistraturasında müxtəlif ixtisas kurslarından mühazirələr aparır. BDU-nun Biofizika və molekulyar biologiya kafedrasının professorudur. Onun rəhbərliyi altında 6 bakalavr və 20 magistr dissertasiyası müdafiə olunub.
Akademik İradə Hüseynova Fotosintez Tədqiqatları üzrə Beynəlxalq Cəmiyyətin, Avropa Biokimyaçılar və Molekulyar Bioloqlar Cəmiyyətinin (FEBS), Avropa Bitki Bioloqları Cəmiyyətinin, Azərbaycan Biokimyaçılar və Molekulyar Bioloqlar Cəmiyyətinin Rəyasət Heyətinin, Azərbaycan Botanika və Bitki Fizioloqları cəmiyyətlərinin üzvüdür.
O, kənd təsərrüfatı sahəsində fundamental tədqiqatlara və əldə edilən əhəmiyyətli nəticələrə görə akademik Cəlal Əliyevlə birlikdə AMEA-nın “Həsən Bəy Zərdabi” mükafatına (2014), Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyi (1918-2018)” yubiley medalına (2019), “Bakı Dövlət Universitetinin 100 illiyi (1919-2019)” Azərbaycan Respublikasının yubiley medalına (2019) layiq görülüb, AMEA-nın Fəxri fərmanları ilə təltif olunub.
Tanınmış bioloq-alim İ.Hüseynovanı 55 illik yubileyi münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı, elmimizin inkişafı yolunda yeni nailiyyətlər arzulayırıq.

Today, academician Irada Huseynova, a famous biologist and vice-president of ANAS, chairwoman of the Academic Council of the Division of Biological and Medical Sciences, director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, turns 55 years old.
Irada Huseynova was born on May 24, 1965 in the city of Ordubad of the Nakhchivan Autonomous Republic in an intellectual family.
She graduated with honors from the Faculty of Chemistry of Azerbaijan State University (now Baku State University, BSU) in 1987 and entered the graduate school of the Institute of Botany of ANAS with a degree in molecular biology.
I. Huseynova defended her thesis in 1994 and her doctoral thesis in 2004. By the decisions of the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan, she was awarded the title of Senior Researcher in 2002 and Professor in 2009. She was elected a corresponding member of ANAS in 2007 and an active member in 2014.
From 1991 to 2010, the scientist worked as a junior researcher, researcher, senior researcher, leading researcher and chief researcher in the department of molecular genetic foundations of productivity processes (now the fundamental problems of biological productivity) of the Institute of Botany. In 2010, she was appointed head of the newly established bio-adaptation laboratory at the department.
Academician I. Huseynova was appointed director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, created in 2016 on the basis of the department of fundamental problems of biological productivity of the Institute of Botany of ANAS. In 2018, she was elected vice president of ANAS, member of the Presidium of ANAS. Since 2019, she has been Chairman of the Scientific Council of the Department of Biological and Medical Sciences of ANAS.
Scientists have comprehensively studied the molecular genetic mechanisms of synthesis, assembly and formation of structural and functional components of the photosynthetic membrane of higher plants - pigment-protein complexes; the possible role of photosynthetic changes in the adaptation of plants to extreme growing conditions has been established and the molecular foundations of the protective and adaptation processes of wheat plants
abiotic (drought, salt stress, radiation) and biotic stresses (race, virus, phytoplasma) have been elucidated. As a result of the research, a number of important results were obtained that are of fundamental and practical importance.
She is the author of about 400 scientific works (60 of which were published in authoritative journals), 4 monographs, 2 books, 4 booklets, 10 book chapters and 1 methodological manual. The results of her scientific work were presented at numerous international congresses, conferences and symposia and published in a number of prestigious publications around the world (“Nauka”, “Springer”, “Wiley”, “Nova Publisher”, “Dova Publisher” and others).
2 doctors of sciences and 5 doctors of philosophy were prepared under the scientific supervision of I. Huseynova. She is currently the scientific adviser to 4 doctoral dissertations and the supervisor of 5 doctoral dissertations. The scientist was the leader and participant of numerous international and local grant projects.
The academician is the Deputy Chairwoman of the Scientific Council on Molecular Biology, Bioengineering, Biomedicine of the Council for the Coordination of Scientific Research of the Republic of Azerbaijan and the Deputy Plenipotentiary of the National Committee on Bioethics, Ethics of Scientific Knowledge and Technology at UNESCO.
Since 1999, along with scientific activities, the scientist is engaged in pedagogical activities. He lectures on the subject "Molecular Biology" at the Faculty of Biology of BSU, in various specialties in the master studies of ANAS and BSU. He is a professor at the Department of Biophysics and Molecular Biology, BSU. Under her leadership, 6 bachelor's and 20 master's theses were defended.
Academician Irada Huseynova is a member of the International Society for the Study of Photosynthesis, the European Society of Biochemists and Molecular Biologists (FEBS), the European Society of Plant Biologists, the Presidium of the Azerbaijan Society of Biochemists and Molecular Biologists, the Azerbaijan Society of Botany and Plant Physiologists.
Together with academician Jalal Aliyev, she was awarded the “Hasan Bay Zardabi Prize of ANAS” (2014), the jubilee medal “100th anniversary of the Azerbaijan People Republic (1918-2018)” (2019), the jubilee medal of the Republic of Azerbaijan “100th anniversary of Baku State University ( 1919-2019) ”(2019), as well as Honorary Diplomas of ANAS.
We congratulate the famous biologist I. Huseynoa on her 55th birthday, and wish her robust health and success in the development of Azerbaijan science.