Onlayn dərsdə koronavirusların genomu, əsas zülallarının quruluşu və funksiyasından bəhs olunub May 24, 2020 | 21:00 / Mühüm hadisələr
Mayın 22-də Koreya Respublikasının Pusan Milli Universitetinin tədqiqatçı-professoru, AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Beynəlxalq Proteomiks laboratoriyasının müdiri, b.ü.f.d. İsmayıl Zülfüqarov Bakı Dövlət Universitetinin tələbələri üçün “Koronaviruslar: onların genomu, həmçinin əsas zülallarının quruluşu və funksiyası” mövzusunda onlayn ustad dərsi keçib.
Dərsdə İsmayıl Zülfüqarov COVID-19 infeksiyasının molekulyar diaqnostikası və müalicə üsulları, virusun genomu, quruluşu, mənşəyi, xəstəlik əlamətləri, koronavirusların replikasiyası və molekulyar divergensiyası, DNT-genomlu viruslar, RNT-genomlu viruslar, koronavirusların MERS və SARS növləri barəsində təqdimatla çıxış edib.
"Microsoft Teams" platforması üzərindən təşkil olunmuş dərs iştirakçıların böyük marağına səbəb olub.

An online lesson talked about the structure and functions of the genome and basic proteins of coronaviruses May 24, 2020 | 21:00 / Important events
On May 22, Ismayil Zulfugarov, PhD in Biology, professor at Pusan National University (Republic of Korea), head of the Proteomics International Laboratory at the Institute of Molecular Biology and Biotechnology of ANAS, conducted an online workshop for students of Baku State University on the topic: “Coronaviruses: structure and functions of their genome, as well as basic proteins.”
At the master class, Ismayil Zulfugarov delivered a lecture on molecular diagnostics and methods of treating COVID-19 infection, the genome, structure and origin of the virus, signs of
disease, replication and molecular divergence of coronaviruses, DNA-containing viruses, RNA-containing viruses, MERS and SARS coronaviruses etc.