Onlayn dərsdə koronavirusların genomu, əsas zülallarının quruluşu və funksiyasından bəhs olunub May 24, 2020 | 21:00 / Mühüm hadisələr
Mayın 22-də Koreya Respublikasının Pusan Milli Universitetinin tədqiqatçı-professoru, AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Beynəlxalq Proteomiks laboratoriyasının müdiri, b.ü.f.d. İsmayıl Zülfüqarov Bakı Dövlət Universitetinin tələbələri üçün “Koronaviruslar: onların genomu, həmçinin əsas zülallarının quruluşu və funksiyası” mövzusunda onlayn ustad dərsi keçib.
Dərsdə İsmayıl Zülfüqarov COVID-19 infeksiyasının molekulyar diaqnostikası və müalicə üsulları, virusun genomu, quruluşu, mənşəyi, xəstəlik əlamətləri, koronavirusların replikasiyası və molekulyar divergensiyası, DNT-genomlu viruslar, RNT-genomlu viruslar, koronavirusların MERS və SARS növləri barəsində təqdimatla çıxış edib.
"Microsoft Teams" platforması üzərindən təşkil olunmuş dərs iştirakçıların böyük marağına səbəb olub.

На онлайн-уроке говорилось о структуре и функциях генома и основных белков коронавирусов Мая 24, 2020 | 21:00 / Важные события
22 мая профессор-исследователь Пусанского национального университета (Республика Корея), заведующий Международной лабораторией «Протеомика» Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА, доктор философии по биологии Исмаил Зульфугаров провел для студентов Бакинского государственного университета онлайн мастер-класс на тему: «Коронавирусы: структура и функции их генома, а также основных белков».
На мастер-классе Исмаил Зульфугаров выступил с презентацией о молекулярной диагностике и методах лечения инфекции COVID-19, геноме, строении и происхождении вируса, признаках заболевания, репликации и молекулярной дивергенции коронавирусов, ДНК-содержащих вирусах, РНК-содержащих вирусах, коронавирусах MERS и SARS и т.д.