SARS-CoV-2 virusunu neytrallaşdıran effektiv anticisimlərin tapılması COVİD-19 virusuna qarşı mübarizədə əsas mərhələdir İyn 03, 2020 | 14:36 / Maraqlı məlumatlar
Pekin Universitetinin alimləri COVİD-19 xəstəliyinə səbəb olan yeni SARS-CoV-2 virusuna qarşı çox güclü neytrallaşdırıcı anticisimlər identifikasiya ediblər. İnsanın immun sistemi vasitəsilə yaranan, neytrallaşdırıcı anticisimlər hüceyrələrin viruslarla yoluxmasının qarşısını alır. Heyvanlar üzərində aparılan yeni təcrübələr göstərib ki, onların neytrallaşdırıcı anticisimləri COVİD-19 xəstəliyindən potensial müalicə təmin etməklə yanaşı, xəstəliyin qarşısını almaq baxımından qısa bir müddət effektiv olur. Bu pandemiyaya qarşı mübarizədə yeni mərhələnin başladığını göstərir.

A joint research team led by Sunney Xie, Director of Beijing Advanced Innovation Center for Genomics (ICG) at Peking University (PKU) has successfully identified multiple highly potent neutralizing antibodies against the novel coronavirus SARS-CoV-2, the causative virus of the respiratory disease COVID-19, from convalescent plasma by high-throughput single-cell sequencing.
Generated by the human immune system, neutralizing antibodies can effectively prevent viruses from infecting cells. New results from animal studies showed that their neutralizing antibody provides a potential cure for COVID-19 as well as means for short-term prevention. This marks a major milestone in the fight against the pandemic.