Tarixi reallıqlara obyektiv elmi baxış İyn 07, 2020 | 10:45 / Nəşrlər
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin XX əsrin əvvəllərində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti tərəfindən qəbul edilmiş qərarlar və Ermənistan tərəfindən süni şəkildə Azərbaycan mənşəli yer adlarının dəyişdirilməsinə dair səsləndirdiyi fikirlər obyektiv tarixi reallığın ifadəsidir. Azərbaycan Cümhuriyyətinin kitab halında çap edilmiş stenoqramları, keçən əsrin əvvəllərində hazırlanmış xəritələr, arxiv materialları, dövri mətbuat materialları həmin tarixi hadisələrə və proseslərə şahidlik edir.
Bununla belə, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Tərtər rayonuna səfəri zamanı çıxışından irəli gələn məsələlərin əsaslı şəkildə yenidən tədqiq edilib araşdırılması üçün Milli Elmlər Akademiyasında bir sıra tədbirlərin həyata keçirilməsinə start verilib.
Bunu AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli deyib.
“İlk növbədə, onu qeyd etməyi lazım bilirik ki, AMEA-da müxtəlif elm sahələrini təmsil edən mütəxəssislərin apardıqları araşdırmalardan ibarət “İrəvan şəhəri – necə varsa” adlı məqalələr toplusu hazırlanıb nəşr edilməsi planlaşdırılır. Abbasqulu ağa Bakıxanov adına Tarix İnstitutunda, Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda aşkara çıxarılmış tarixi xəritələrin yenidən tədqiqi və nəşri istiqamətində də növbəti addımların atılması nəzərdə tutulur. Eyni zamanda, Tarix, Coğrafiya və Dilçilik institutlarında Ermənistan tərəfindən XX əsrin müxtəlif dövrlərində süni şəkildə dəyişdirilmiş Azərbaycan mənşəli yer adlarına dair aparılmış tədqiqatların əhatə dairəsinin genişləndirilməsi, sovet hakimiyyətindən qabaq çap olunmuş xəritələrlə müqayisəsi və XX əsrin doxsanıncı illərindən sonra Göyçə mahalında, Dağlıq Qarabağda, Dərələyəz və Dilican ərazilərində toponimiya sahəsində həyata keçirilmiş saxtakarlıqların da əlavə olunması ilə yeni nəşrlərin hazırlanıb xalqımıza çatdırılması və xarici dillərdə nəşr edilməklə dünya ictimaiyyətinə təqdim olunması üçün tədbirlər müəyyən edilib.
Ümumiyyətlə, yer adları ilə əlaqədar məsələlərin davamlı olaraq və sistemli şəkildə araşdırılması məqsədilə Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunda “Terminologiya və toponimika” adlı elmi-tədqiqat şöbəsinin yaradılmasına dair hazırlıq işləri aparılır.
Tarixi reallıqları obyektiv şəkildə tədqiq edib müəyyənləşdirmək, xalqa çatdırmaq və yeni nəsilləri vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə etmək əsl elmin vətəndaşlıq borcu və mühüm vəzifəsidir.

An objective scientific glance at historical realities Jun 07, 2020 | 10:45 / Publications
Thoughts expressed by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev in connection with the decisions adopted by the Azerbaijan People Republic at the beginning of the XX century and the artificial renaming by Armenia of the names of localities of Azerbaijani origin are an expression of objective historical reality. Transcripts of the Azerbaijan Republic published in the form of a book, maps prepared at the beginning of the last century, archival materials, periodicals testify to these historical events and processes.
Along with this, the National Academy of Sciences has taken a number of measures to thoroughly review issues arising from the speech of the President of the Republic of Azerbaijan during his visit to the Tartar region.
This was stated by the first vice president of ANAS, academician Isa Habibbayli.
“First of all, it should be noted that it is planned to prepare and publish a collection of articles entitled“ Irevan - as it is, ”consisting of studies conducted by specialists representing various fields of science in ANAS. The following steps will be taken to re-examine and publish historical maps discovered at the Institute of History after Abbasgulu Agha Bakikhanov, Institute of Geography after acad. Hasan Aliyev, and  Institute of Soil Science and Agricultural Chemistry. At the same time, measures were identified to expand by the institutes of History, Geography and Linguistics the study of Azerbaijani toponyms artificially changed by Armenia in different periods of the twentieth century, comparing them with pre-Soviet maps and adding falsifications in the field of toponymy in Goycha, Nagorno-Karabakh, Daralayaz and Dilijan after the 1990s of the XX century into new works.
In general, in order to ensure a stable and systematic study of issues related to the names of localities, Institute of Linguistics is preparing to create a research department called “Terminology and Toponymy”.
The civic duty and the important task of real science is to objectively study and determine historical realities, bring them to the people and educate new generations in the spirit of patriotism.