Tarixi reallıqlara obyektiv elmi baxış İyn 07, 2020 | 10:45 / Nəşrlər
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin XX əsrin əvvəllərində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti tərəfindən qəbul edilmiş qərarlar və Ermənistan tərəfindən süni şəkildə Azərbaycan mənşəli yer adlarının dəyişdirilməsinə dair səsləndirdiyi fikirlər obyektiv tarixi reallığın ifadəsidir. Azərbaycan Cümhuriyyətinin kitab halında çap edilmiş stenoqramları, keçən əsrin əvvəllərində hazırlanmış xəritələr, arxiv materialları, dövri mətbuat materialları həmin tarixi hadisələrə və proseslərə şahidlik edir.
Bununla belə, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Tərtər rayonuna səfəri zamanı çıxışından irəli gələn məsələlərin əsaslı şəkildə yenidən tədqiq edilib araşdırılması üçün Milli Elmlər Akademiyasında bir sıra tədbirlərin həyata keçirilməsinə start verilib.
Bunu AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli deyib.
“İlk növbədə, onu qeyd etməyi lazım bilirik ki, AMEA-da müxtəlif elm sahələrini təmsil edən mütəxəssislərin apardıqları araşdırmalardan ibarət “İrəvan şəhəri – necə varsa” adlı məqalələr toplusu hazırlanıb nəşr edilməsi planlaşdırılır. Abbasqulu ağa Bakıxanov adına Tarix İnstitutunda, Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunda, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda aşkara çıxarılmış tarixi xəritələrin yenidən tədqiqi və nəşri istiqamətində də növbəti addımların atılması nəzərdə tutulur. Eyni zamanda, Tarix, Coğrafiya və Dilçilik institutlarında Ermənistan tərəfindən XX əsrin müxtəlif dövrlərində süni şəkildə dəyişdirilmiş Azərbaycan mənşəli yer adlarına dair aparılmış tədqiqatların əhatə dairəsinin genişləndirilməsi, sovet hakimiyyətindən qabaq çap olunmuş xəritələrlə müqayisəsi və XX əsrin doxsanıncı illərindən sonra Göyçə mahalında, Dağlıq Qarabağda, Dərələyəz və Dilican ərazilərində toponimiya sahəsində həyata keçirilmiş saxtakarlıqların da əlavə olunması ilə yeni nəşrlərin hazırlanıb xalqımıza çatdırılması və xarici dillərdə nəşr edilməklə dünya ictimaiyyətinə təqdim olunması üçün tədbirlər müəyyən edilib.
Ümumiyyətlə, yer adları ilə əlaqədar məsələlərin davamlı olaraq və sistemli şəkildə araşdırılması məqsədilə Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunda “Terminologiya və toponimika” adlı elmi-tədqiqat şöbəsinin yaradılmasına dair hazırlıq işləri aparılır.
Tarixi reallıqları obyektiv şəkildə tədqiq edib müəyyənləşdirmək, xalqa çatdırmaq və yeni nəsilləri vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə etmək əsl elmin vətəndaşlıq borcu və mühüm vəzifəsidir.

Объективный научный взгляд на исторические реалии Июн 07, 2020 | 10:45 / Публикации
Мысли, высказанные Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым в связи с постановлениями, принятыми Азербайджанской Демократической Республикой в начале ХХ века, и искусственным переименованием Арменией названий местностей азербайджанского происхождения, являются выражением объективной исторической реальности. Опубликованные в виде книги стенограммы Азербайджанской Республики, карты, подготовленные в начале прошлого века, архивные материалы, материалы периодической печати свидетельствуют об этих исторических событиях и процессах.
Наряду с этим, в Национальной академии наук был предпринят ряд мер для тщательного пересмотра вопросов, вытекающих из выступления Президента Азербайджанской Республики во время его визита в Тартарский район.
Об этом заявил первый вице-президент НАНА академик Иса Габиббейли.
«Прежде всего следует отметить, что планируется подготовить и издать сборник статей под названием «Иреван - как он есть», состоящий из исследований, проводимых специалистами, представляющими различные области науки в НАНА. Следующие шаги будут предприняты для повторного изучения и публикации исторических карт, обнаруженных в Институте истории имени Аббасгулу аги Бакиханова, Институте географии имени Гасана Алиева, Институте почвоведения и агрохимии. В то же время были определены меры по расширению институтами Истории, Географии и Языкознания сферы исследования азербайджанских топонимов, искусственно измененных Арменией в разные периоды двадцатого века, сравнению их с досоветскими картами и добавлению фальсификаций в сфере топонимии в Гейча, Нагорном Карабахе, Даралайазе и Дилиджан после 1990-х годов XX века в новые труды.
В целом, в целях устойчивого и систематического изучения вопросов, связанных с названиями местностей, Институт языкознания имени Насими готовится создать научно-исследовательский отдел под названием «Терминология и топонимика».
Гражданская обязанность и важная задача настоящей науки - объективно изучать и определять исторические реалии, доводить их до народа и воспитывать новые поколения в духе патриотизма.