Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda AMEA-nın II kurs magistrantlarının “Zoom” platforması üzərində dissertasiya işlərinin müdafiəsi keçirilib + Foto İyn 24, 2020 | 16:25 / Mühüm hadisələr
23.06.2020 - ci il tarixində AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda AMEA-nın II kurs magistrantlarının dissertasiya işlərinin müdafiəsi “Zoom” platforması üzərində distant olaraq keçirilib. Onlayn tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, MBBİ-nin direktoru, akademik İradə Hüseynova, AMEA-nın akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Əminağa Sadıqov, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinin rəisi, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Fail Kazımov, Magistratura şöbəsinin müdiri, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Fikrət Feyziyev və aidiyyatı şəxslər iştirak ediblər. Əminağa Sadıqov AMEA-nın magistrantlarının fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdiyini qeyd edərək onlara gələcək işlərində nailiyyətlər arzulayıb.
Magistrlik dissertasiyalarının müdafiəsi üzrə İxtisaslaşdırılmış Elmi Şuranın sədri, professor Səftər Süleymanov iştirakçıları salamlayaraq tədbirin gündəliyi barədə məlumat verib. Şuranın elmi katibi MBBİ-nin Təhsil şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Samirə Rüstəmova çıxış edərək magistrantlar və onların dissertasiya mövzuları barədə məlumat verib. Müdafiədə MBBİ-nin “Molekulyar biologiya” ixtisası Azərbaycan bölməsi üzrə 3, rus bölməsi üzrə 1, “Biokimya” ixtisası üzrə 2, “Biotexnologiya” ixtisası üzrə 1 və Botanika İnstitutunun “Bitki fiziologiyası” ixtisası üzrə 1 nəfər magistrantı dissertasiya işini müzakirəyə təqdim edib. Hər bir dissertasiya mövzusu ilə bağlı geniş müzakirə aparılıb.
Sonda dissertasiya işləri müvafiq meyarlar üzrə qiymətləndirilib və səsvermə keçirilib. Qiymətləndirmənin nəticələrinə əsasən magistrantlara magistrlik dərəcəsinin verilməsi haqqında qərar qəbul edilib.

В Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий на базе онлайн-платформы “Zoom” прошла защита диссертационных работ магистрантов II курса НАНА + Фото Июн 24, 2020 | 16:25 / Важные события
23.06.2020-го года в Институте Молекулярной Биологии и Биотехнологий НАНА на базе онлайн-платформы “Zoom” состоялась дистантная защита диссертационных работ магистрантов II курса НАНА. В этом онлайн-мероприятии приняли участие вице-президент НАНА, директор ИМББ, академик Ирада Гусейнова, член-корреспондент НАНА, профессор Аминага Садыгов, глава Управления Науки и Образования аппарата Президиума НАНА, доктор философии по экономике Фаил Казимов, заведующий Отделом Магистратуры, доктор философии по аграрным науками Фикрет Фейзиев, а также другие ответственные лица. Аминага Садыгов, высоко отметив деятельность магистрантов НАНА, пожелал им больших достижений в будущих работах. Председатель Специализированного Ученого Совета по защите магистерских диссертаций, профессор Сафтар Сулейманов, поприветствовав участников, поделился информацией о повестке дня мероприятия.  Ученый секретарь Совета, заведующий Отделом Образования ИМББ, доктор философии по биологии Самира Рустамова, выступив на мероприятии, проинформировала участников о магистрантах и темах их диссертационных работ. К защите было представлено: 3 диссертационные работы магистрантов азербайджанского отделения и 1 работа магистранта русского отделения, обучающихся по специальности «Молекулярная биология», 2 работы магистрантов, обучающихся по специальности «Биохимия» и 1 работа – по специальности «Биотехнология» - являющихся магистрантами ИМББ и 1 работа магистранта Института Ботаники, обучающегося по специальности «Физиология растений». По каждой представленной теме было проведено широкое обсуждение диссертационной работы.
В конце собрания все диссертационные работы были оценены по соответствующим критериям, и состоялось их голосование. На основе оценок было принято решение о присуждении магистерской степени всем магистрантам.