AMEA əməkdaşlarının Web of Science və Scopus elmi bazalarında indeksləşən jurnallarda dərc olunan məqalələri müəyyənləşdiriləcək İyl 03, 2020 | 12:14 / Nəşrlər
Son illər AMEA-da elmin informasiya bazasının gücləndirilməsi, alimlərin beynəlxalq əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi, onların nüfuzlu elmi bazalarda indeksləşən jurnallarda əsərlərinin sayının artırılması məqsədilə mühüm tədbirlər həyata keçirilir.
Bu tədbirləri davam etdirmək, eyni zamanda, AMEA alimlərinin sosial müdafiəsini gücləndirmək, onları daha yüksək səviyyəli elmi tədqiqatlar aparmağa həvəsləndirmək məqsədilə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev 22 iyun 2020-ci il tarixində “2019-cu ildə Web of Science və Scopus elmi bazalarında indeksləşən jurnallarda dərc olunan məqalələrin müəyyənləşdirilməsi haqqında” Sərəncam imzalayıb.
Sərəncamda AMEA-nın elmi bölmələrinə tabeliklərində olan müəssisələrin əməkdaşları tərəfindən 2019-cu ildə Web of Science və Scopus elmi bazalarında indeksləşən jurnallarda dərc olunan məqalələrin siyahısının müvafiq formaya uyğun hazırlanıb bir ay müddətində AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinə təqdim etmələri tapşırılıb.
Sənədə əsasən, Elm və təhsil idarəsinə təqdim olunmuş məqalələrin həmin idarənin Elmi-analitik şöbəsi tərəfindən müvafiq qaydada təhlil edilməsi və akademiya üzrə yekun siyahının hazırlanaraq AMEA-nın prezidentinə təqdim edilməsi həvalə olunub.

Articles of ANAS employees published in journals indexed in the scientific databases Web of Science and Scopus to be identified Jul 03, 2020 | 12:14 / Publications
In recent years, ANAS has carried out important activities aimed at expanding the information base of science, developing international relations of scientists, increasing the number of their works published in journals that are indexed in authoritative scientific databases.
To continue these events, as well as to strengthen the social protection of ANAS scientists, motivate them to conduct research of an even higher level, ANAS President academician Ramiz Mehdiyev signed on June 22, 2020 the Order “On the identification of articles published in 2019 in journals indexed in scientific bases of Web of Science and Scopus."
By order, the scientific departments of ANAS were instructed to prepare in a corresponding form a list of articles published by employees of their subordinate institutions in 2019 in journals indexed in the scientific databases Web of Science and Scopus, and submit it within one month to the Office of Science and Education of the Presidium ANAS.
According to the document, the Scientific and Analytical Department of the above department was instructed to analyze the submitted articles, prepare a final list and submit it to the President of ANAS.