2020-ci ilin I yarısında AzScienceNet şəbəkəsində mühüm işlər görülüb İyl 13, 2020 | 11:15 / Konfranslar, iclaslar
AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsinin İdarəetmə Şurasının onlayn iclası keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev açaraq iclasın AzScienceNet şəbəkəsinin fəaliyyətində mövcud olan problemlərin həlli, şəbəkədə islahatların aparılması, maddi-texniki bazanın gücləndirilməsi, eyni zamanda, əməkhaqqı və kadr hazırlığı ilə bağlı məsələlərin müzakirəsinə həsr olunduğunu bildirib.
Akademik R.Əliquliyev AzScienceNet şəbəkəsinin həm ölkəmizdə, həm də beynəlxalq aləmdə əhəmiyyətini qeyd edib, onun inkişafı və problemlərinin həllinə diqqət ayrılmasının zəruriliyini vurğulayıb. AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin AzScienceNet şəbəkəsinin inkişafına xüsusi önəm verdiyini deyən alim rəhbərliyin AzScienceNet-in inkişafı ilə bağlı qarşıya qoyduğu vəzifələrin həyata keçirilməsində hər bir əməkdaşın iştirakının vacibliyini bildirib.
Qeyd edib ki,  AzScienceNet-in texniki imkanları və infrastrukturunun genişləndirilməsi məqsədilə qısa müddət ərzində şəbəkənin yeni inkişaf konsepsiyası və tədbirlər planı hazırlanmalıdır. R.Əliquliyevin sözlərinə görə, şəbəkə əməkdaşlarının öz elmi fəaliyyətlərini gücləndirməsi və beynəlxalq qrant layihələrdə iştirakı da aktual məsələlərdəndir.
Daha sonra institutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov AzScienceNet şəbəkəsində 2020-ci ilin I yarısında görülən işlər barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarına zəruri İnternet xidmətləri göstərən, eləcə də ölkəmizin elm və təhsil qurumlarının Avropanın Elm və Təhsil Şəbəkəsinə (GEANT) inteqrasiyasını təmin edən AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsinin fasiləsiz iş rejimində fəaliyyəti təşkil edilib.
Onun sözlərinə görə, cari ilin 6 ayı ərzində AMEA-nın institut və təşkilatlarının 30 yeni kompüteri AzScienceNet şəbəkəsinə qoşulub, AzScienceNet şəbəkəsinin verilənlərin emal mərkəzində 140 TBayt yaddaşa malik saxlanc yaddaş qurğusu quraşdırılıb.
Direktor müavini AzScienceNet-in pandemiya müddətində fasiləsiz iş rejimində fəaliyyətini davam etdirməsi üçün institut əməkdaşlarından ibarət İşçi qrupunun yaradıldığını vurğulayıb. Qeyd edib ki, İşçi qrup bu ilin mart-iyun aylarında Azərbaycan Respublikasının ərazisində elan edilmiş xüsusi karantin rejimi dövründə mərkəzin fəaliyyətinə növbətçilik prinsipi əsasında texniki dəstək göstərib.
“İnstitutun əməkdaşları tərəfindən 21 aprel 2020-ci il tarixində Qazaxıstanın paytaxtı Nur-Sultan şəhərində Beynəlxalq Türk Akademiyasının təşkilatçılığı ilə keçirilən videokonfransa texniki dəstək verilib”, – deyə R.Ələkbərov bildirib.
İclasda, həmçinin 2021-ci ildə keçirilməsi nəzərdə tutulan institutun 50, AzScienceNet-in isə 40 illik yubileyi ilə bağlı görüləcək işlər haqqında müzakirələr aparılıb, müvafiq tapşırıqlar verilib.

Important work done on AzScienceNet in first half of 2020 Jul 13, 2020 | 11:15 / Conferences, assemblies
An online meeting of the AzScienceNet Scientific Computer Network Management Council of the ANAS Institute of Information Technology was held.
Opening the event, ANAS Vice-President, Director of the Institute academician Rasim Alguliyev said that the meeting was dedicated to discussing issues related to finding solutions to problems that exist in the activities of the AzScienceNet network, conducting reforms in the network, strengthening its material and technical base, as well as staff training.
Academician Rasim Alguliyev noted the importance of the AzScienceNet network both in our country and abroad, and stressed that it is necessary to pay attention to its development and problem solving. Saying that the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev attaches particular importance to the development of the AzScienceNet network, the scientist added that he considers it necessary for each employee to participate in the implementation of tasks aimed at developing the network.
The academic said that in order to expand the technical capabilities and infrastructure of AzScienceNet, a new network development concept and action plan should be developed in a short time. According to Rasim Alguliyev, one of the pressing issues is also the expansion of the network of their scientific activities by the employees of the network and participation in international grant projects.
Then, Deputy Director of the Institute for Technology, PhD in Engineering, Associate Professor Rashid Alakbarov spoke about the work done on AzScienceNet in the first half of 2020. He noted that the continuous activity of the scientific computer network AzScienceNet was organized, which provides the necessary Internet services to scientific institutions and organizations of ANAS, as well as ensures the integration of scientific and educational structures of the republic into the European Scientific and Educational Network (GEANT).
According to him, during 6 months of the current year, 30 new computers of ANAS institutes and organizations were connected to the AzScienceNet network, a data storage device with 140 TB memory was installed in the data center of the AzScienceNet network.
The deputy director emphasized that to ensure the uninterrupted operation of the AzScienceNet network during the pandemic, a working group was created, which included employees of the institute. He said that during the special quarantine regime announced in the territory of the Republic of Azerbaijan in March-April of this year, the Working Group carried out its activities on the principle of duty.
Rashid Alakbarov also added that the Institute’s staff provided technical support for the videoconference, which was held on April 21, 2020 in the capital of Kazakhstan, Nur-Sultan, with organizational support from the International Turkic Academy.
The meeting also discussed issues related to the 50th anniversary of the institute and the 40th anniversary of the AzScienceNet network in 2021, relevant instructions were given.