2020-ci ilin I yarısında AzScienceNet şəbəkəsində mühüm işlər görülüb İyl 13, 2020 | 11:15 / Konfranslar, iclaslar
AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsinin İdarəetmə Şurasının onlayn iclası keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev açaraq iclasın AzScienceNet şəbəkəsinin fəaliyyətində mövcud olan problemlərin həlli, şəbəkədə islahatların aparılması, maddi-texniki bazanın gücləndirilməsi, eyni zamanda, əməkhaqqı və kadr hazırlığı ilə bağlı məsələlərin müzakirəsinə həsr olunduğunu bildirib.
Akademik R.Əliquliyev AzScienceNet şəbəkəsinin həm ölkəmizdə, həm də beynəlxalq aləmdə əhəmiyyətini qeyd edib, onun inkişafı və problemlərinin həllinə diqqət ayrılmasının zəruriliyini vurğulayıb. AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin AzScienceNet şəbəkəsinin inkişafına xüsusi önəm verdiyini deyən alim rəhbərliyin AzScienceNet-in inkişafı ilə bağlı qarşıya qoyduğu vəzifələrin həyata keçirilməsində hər bir əməkdaşın iştirakının vacibliyini bildirib.
Qeyd edib ki,  AzScienceNet-in texniki imkanları və infrastrukturunun genişləndirilməsi məqsədilə qısa müddət ərzində şəbəkənin yeni inkişaf konsepsiyası və tədbirlər planı hazırlanmalıdır. R.Əliquliyevin sözlərinə görə, şəbəkə əməkdaşlarının öz elmi fəaliyyətlərini gücləndirməsi və beynəlxalq qrant layihələrdə iştirakı da aktual məsələlərdəndir.
Daha sonra institutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov AzScienceNet şəbəkəsində 2020-ci ilin I yarısında görülən işlər barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarına zəruri İnternet xidmətləri göstərən, eləcə də ölkəmizin elm və təhsil qurumlarının Avropanın Elm və Təhsil Şəbəkəsinə (GEANT) inteqrasiyasını təmin edən AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsinin fasiləsiz iş rejimində fəaliyyəti təşkil edilib.
Onun sözlərinə görə, cari ilin 6 ayı ərzində AMEA-nın institut və təşkilatlarının 30 yeni kompüteri AzScienceNet şəbəkəsinə qoşulub, AzScienceNet şəbəkəsinin verilənlərin emal mərkəzində 140 TBayt yaddaşa malik saxlanc yaddaş qurğusu quraşdırılıb.
Direktor müavini AzScienceNet-in pandemiya müddətində fasiləsiz iş rejimində fəaliyyətini davam etdirməsi üçün institut əməkdaşlarından ibarət İşçi qrupunun yaradıldığını vurğulayıb. Qeyd edib ki, İşçi qrup bu ilin mart-iyun aylarında Azərbaycan Respublikasının ərazisində elan edilmiş xüsusi karantin rejimi dövründə mərkəzin fəaliyyətinə növbətçilik prinsipi əsasında texniki dəstək göstərib.
“İnstitutun əməkdaşları tərəfindən 21 aprel 2020-ci il tarixində Qazaxıstanın paytaxtı Nur-Sultan şəhərində Beynəlxalq Türk Akademiyasının təşkilatçılığı ilə keçirilən videokonfransa texniki dəstək verilib”, – deyə R.Ələkbərov bildirib.
İclasda, həmçinin 2021-ci ildə keçirilməsi nəzərdə tutulan institutun 50, AzScienceNet-in isə 40 illik yubileyi ilə bağlı görüləcək işlər haqqında müzakirələr aparılıb, müvafiq tapşırıqlar verilib.

В первой половине 2020 года в сети AzScienceNet были проделаны важные работы Июл 13, 2020 | 11:15 / Конференции, встречи
Состоялось онлайн-заседание Совета по управлению научно-компьютерной сетью AzScienceNet Института информационных технологий НАНА.
Открыв мероприятие вступительным словом, вице-президент НАНА, директор института, академик Расим Алигулиев сообщил, что заседание посвящено обсуждению вопросов, связанных с поиском решения проблем, существующих в деятельности сети AzScienceNet, проведением реформ в сети, усилением ее материально-технической базы, а также подготовкой кадров.
Академик Расим Алигулиев отметил значимость сети AzScienceNet как в нашей стране, так и за рубежом, и подчеркнул, что необходимо уделить внимание вопросам ее развития и решению проблем. Сказав, что президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев придает особое значение развитию сети AzScienceNet, ученый добавил, что считает необходимым участие каждого сотрудника в выполнении задач, нацеленных на развитие сети.
Академик сообщил, что для расширения технических возможностей и инфраструктуры AzScienceNet за короткий срок должны быть разработаны новая концепция развития сети и план мероприятий. По словам Расима Алигулиева, одним из актуальных вопросов является также расширение сотрудниками сети своей научной деятельности и участие в международных грантовых проектах.
Затем о работах, проделанных в сети AzScienceNet в первой половине 2020 года, рассказал заместитель директора института по технологиям, доктор философии по технике, доцент Рашид Алекперов. Он отметил, что была организована беспрерывная деятельность научно-компьютерной сети AzScienceNet, которая оказывает необходимые Интернет-услуги научным учреждениям и организациям НАНА, а также обеспечивает интеграцию научных и образовательных структур республики в Европейскую научно-образовательную сеть (GEANT).
По его словам, в течение 6-ти месяцев текущего года к сети AzScienceNet было подсоединено 30 новых компьютеров институтов и организаций НАНА, в центре по обработке данных сети AzScienceNet был установлено устройство для хранения данных с памятью в 140 Tбайт.
Заместитель директора подчеркнул, что для обеспечения беспрерывной деятельности сети AzScienceNet в период пандемии была создана Рабочая группа, в которую вошли сотрудники института. Он сообщил, что в период объявленного на территории Азербайджанской Республики особого карантинного режима в марте-апреле этого года Рабочая группа осуществляла свою деятельность по принципу дежурства.
Рашид Алекперов также добавил, что сотрудники института оказали техническую поддержку в проведении видеоконференции, которая прошла 21 апреля 2020 года в столице Казахстана городе Нур-Султан при организационной поддержке Международной тюркской академии.
На заседании также были обсуждены вопросы, связанные с проведением в 2021 году 50-летнего юбилея института и 40-летия сети AzScienceNet, были даны соответствующие поручения.