AMEA Rəyasət Heyətinin məlumatı İyl 16, 2020 | 19:51 / Mühüm hadisələr
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev 15 iyul 2020-ci il tarixdə Nazirlər Kabinetinin iclasında geniş çıxış etmişdir. Prezidentin nitqində ölkənin ictimai-siyasi həyatının mühüm məsələlərinə, Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzünə, həmçinin yaxın tariximizin hadisələrinə dair bildirdiyi fikirlər, ortaya qoyduğu qətiyyətli mövqe haqlı olaraq ictimaiyyətin diqqətini cəlb etmiş, bütün ölkə vətəndaşları kimi AMEA əməkdaşları tərəfindən də böyük rəğbət və razılıq hissilə qarşılanmışdır.
Milli Elmlər Akademiyasının rəhbərliyi dövlət başçısının bu tarixi çıxışına dərhal reaksiya vermiş və AMEA Rəyasət Heyətinin 16 iyul 2020-ci il tarixində keçirilmiş iclasında Prezidentin nitqi ətraflı müzakirə olunmuşdur. İclası giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev dövlət başçısının çıxışının dərin siyasi təhlilini verərək, diqqəti hər kəsin ondan çıxarılmalı olduğu mühüm dərslərə cəlb etmişdir. Akademik Ramiz Mehdiyev xüsusilə vurğulamışdır ki, cənab Prezidentin nitqində ölkəmiz qarşısında dayanan təhdidlər, dövlətin bu problemlərə olan münasibəti dəqiq şəkildə öz əksini tapmışdır. Ölkəmizin taleyinə laqeyd olmayan hər kəs bu nitqə diqqətlə yanaşmalı, Prezidentin verdiyi siyasi istiqaməti qavramağa çalışmalıdır.
Daha sonra çıxış edən natiqlər - AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, AMEA Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov, vitse-prezidentlər - akademik Dilqəm Tağıyev, akademik İradə Hüseynova, akademik Rasim Əliquliyev dövlət başçısının mövqeyini birmənalı şəkildə dəstəklədiklərini bildirmiş, qarşıya qoyulan vəzifələrdən söz açmışlar.
Qeyd olunmuşdur ki, Prezident İlham Əliyevin çıxışında diqqəti çəkən başlıca amil onun həmişə olduğu kimi öz xalqı ilə yüksək səviyyədə açıq və səmimi təmas qurmaq mədəniyyəti idi. Dövlət başçısı olduqca mürəkkəb siyasi məsələlərə dair çox aydın və qəti mövqe ortaya qoymuşdur. Ermənistanın təcavüzkar mahiyyətinə, Milli Ordumuzun işğalçı dövlətə verdiyi sarsıdıcı cavab zərbələrinə diqqəti cəlb edən Prezidentin qətiyyəti hər kəsi, o cümlədən də alimləri bir daha əmin etdi ki, Azərbaycan qüdrətli dövlətdir. Müstəqil dövlətimizin öz suverenliyini qorumaq üçün kifayət qədər gücü və iradəsi vardır. Dövlət başçısının eyni qətiyyətlə diplomatik xidmət orqanlarının fəaliyyətini tənqid etməsi isə başqa bir mühüm mətləbi hər kəs üçün növbəti dəfə aydınlaşdırmış oldu – Prezident üçün peşəkarlıq, işə məsuliyyət, vəzifə səlahiyyətlərinin icrası zamanı cavabdehlik və yüksək nizam-intizam hər şeydən daha üstündür. AMEA-nın vəzifəli şəxsləri yaxşı bilməlidirlər ki, hər bir Azərbaycan məmuru yaxşı anlamalıdır ki, ölkə rəhbərinin bütün sahələrdəki şəxsi nümunəsi onlar tərəfindən başlıca meyar kimi qəbul edilməli, qarşıya qoyulmuş tapşırıqların icrasında etinasızlığa, pərakəndəliyə qətiyyən yol verilməməli, aydın mövqe nümayiş etdirilməlidir.
Prezidentin cəmiyyətdə xaos və hərc-mərclik yaratmaq istəyənlərə verdiyi tutarlı cavabdan təxribatçı və məkrli qüvvələrin öz paylarını aldıqları da şübhəsizdir. Hər kəs əmin olmalıdır ki, Azərbaycan heç zaman 90-cı illərin xaosuna qayıtmayacaq. Prezident Azərbaycanı daha işıqlı gələcəyə doğru aparmaqda qətiyyətlidir.
Ölkə başçısını AMEA-nın Rəyasət Heyəti adından əmin etmək istəyirik ki, alimlərimiz həmişə olduğu kimi Prezidenti və onun rəhbər tutduğu dövlətçilik prinsiplərini daim dəstəkləyirlər. Prezidentin siyasi iradəsi bizim hər birimiz üçün qanundur. AMEA-nın elmi kollektivləri və alimləri cənab İlham Əliyevin tarixi nitqində qarşıya qoyduğu vəzifələri öz fəaliyyətlərində daim rəhbər tutacaqlar.

Сообщение Президиума НАНА Июл 16, 2020 | 19:51 / Важные события
15 июля 2020 года Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев выступил на заседании Кабинета министров с глубокосодержательной речью. Затронутые в речи главы государства важные вопросы социально-политической жизни страны, высказанные им мысли о нападении Армении на Азербайджан, а также о событиях нашей недавней истории, продемонстрированная Президентом решительная позиция привлекли внимание всей общественности и были встречены с чувством глубокого удовлетворения и признательности со стороны каждого гражданина республики, в том числе и сотрудников НАНА.
Руководство Национальной академии наук сразу отреагировало на это историческое выступление главы государства, речь Президента была обстоятельно обсуждена на заседании Президиума НАНА, которое состоялось 16 июля 2020 года. Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев глубоко проанализировал выступление главы государства, направив внимание каждого из присутствующих на важные уроки, которые следует извлечь из нее. Академик Рамиз Мехтиев особо подчеркнул, что в своей речи господин Президент подробно говорил о грозящих нашей стране опасностях и отношении государства к этим проблемам. Каждый, кому небезразлична судьба Родины, должен серьезно отнестись к этой речи и освоить указанное Президентом политическое направление.
Затем выступили первый вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли, директор Института истории НАНА, академик Ягуб Махмудов, вице-президенты – академики Дильгам Тагиев, Ирада Гусейнова, Расим Алигулиев, которые отметили, что полностью поддерживают позицию главы государства, а также говорили о поставленных задачах.
Отмечалось, что основным фактором, который привлек к себе внимание в ходе выступления Президента Ильхама Алиева, была его культура строить открытое и искреннее общение со своим народом, которую он всегда демонстрирует. Глава государства продемонстрировал очень ясную и решительную позицию по сложнейшим политическим вопросам. Решительность Президента, с которой он говорил о захватнической сущности Армении и сокрушительном ударе, нанесенном нашей Национальной армией по государству-оккупанту, в очередной раз заверила каждого, в том числе и ученых, в том, что Азербайджан – сильное государство. Наше независимое государство обладает достаточной силой и волей, чтобы защитить свой суверенитет. Критика, с той же решимостью прозвучавшая из уст главы государства по поводу деятельности органов дипломатической службы, в очередной раз внесла ясность в еще один важный вопрос – самыми важными для Президента критериями являются профессионализм, ответственное отношение к работе, четкое выполнение должностных обязанностей и высокая дисциплина. Должностные лица НАНА, а также все азербайджанские чиновники должны прекрасно знать и понимать, что личный пример главы государства во всех сферах должен восприниматься ими в качестве главного критерия, при выполнении данных им поручений они должны демонстрировать ясную позицию и не допускать халатности и разрозненности.
Несомненно, что провокационные и вероломные силы внутри страны, желающие создать в обществе хаос и разобщенность, сделали для себя определенные выводы из направленного им весомого ответа Президента. Каждый должен быть уверен, что Азербайджан никогда не вернется к хаосу 90-х годов. Президент полон решимости повести Азербайджан в более светлое будущее.
От имени Президиума НАНА хотим заверить главу государства в том, что, как и всегда, наши ученые всегда поддерживают Президента и принципы государственности, которыми он руководствуется. Политическая воля Президента – закон для каждого из нас. Научные коллективы и ученые НАНА всегда будут руководствоваться задачами, поставленными господином Ильхамом Алиевым в его исторической речи.