Beynəlxalq Elmlər Akademiyası Birliyi (IAAS) Virusologiya üzrə Elmi Şurasının iclası keçirilib İyl 22, 2020 | 11:20 / Konfranslar, iclaslar
17 iyul 2020-ci il tarixində IAAS-ın Virusologiya üzrə Elmi Şurasının videokonfrans formatda iclası keçirilib. Belarus Respublikası və digər xarici ölkə alimlərinin də iştirak etdiyi tədbirdə ölkəmizi AMEA-nın müxbir üzvü, AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun beynəlxalq Molekulyar biomühəndislik laboratoriyasının müdiri, Türkiyənin Akdeniz Universitetinin professoru Tərlan Məmmədov  təmsil edib. Belarus MEA-nın Rəyasət Heyətinin sədr müavini akademik Aleksandr Vladimiroviç Kilçevski açılış nitqi ilə çıxış edib. Belarus Dövlət Tibb Universitetinin Yoluxucu xəstəliklər kafedrasının müdiri, tibb elmləri doktoru, Belarus Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin yoluxucu xəstəliklər üzrə baş mütəxəssisi, professor İqor Karpov “Belarusiyada COVİD-19-un klinik aspektləri” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Tədbirdə iştirak edən Tərlan Məmmədov təşkilat komitəsinə belə bir beynəlxalq birliyin təşkilinə görə öz minnətdarlığını bildirib. O, qeyd edib ki,assosiasiya mövcud  problemlərin həlli istiqamətində irəli atılan müsbət addım olmaqla yanaşı, həm də əməkdaşlıq üçün əlverişli fürsət yaradır. COVID-19 virusuna qarşı peyvəndlərin hazırlanması istiqamətində birgə əməkdaşlığın vacibliyini qeyd edən T.Məmmədov ölkəmizin  birgə əməkdaşlığa hər zaman hazır olduğunu  da qeyd edib. Tədbirin sonunda IAAS-nın Virusologiya üzrə Elmi Şurasının Əsasnaməsi təsdiq edilib.
Qeyd edək ki, IAAS - Beynəlxalq Elmlər Akademiyaları Birliyi 1993-cü ildə Kiyev şəhərində Belarus Milli Elmlər Akademiyasının təşəbbüsü ilə Elmlər Akademiyaları arasında əməkdaşlıq məqsədilə yaradılıb. IAAS-ın Virusologiya üzrə Elmi Şurasının məqsədi ikitərəfli tədqiqatların təşkili və həyata keçirilməsi ilə yanaşı, həm də elmin bu sahəsinin inkişafı üçün elmi ekspertizanın təmin edilməsindən ibarətdir.

A meeting of the Scientific Council on Virology of  International Association of the Academies of Sciences (IAAS) Jul 22, 2020 | 11:20 / Conferences, assemblies
On July 17, 2020, a meeting of the Scientific Council on Virology of the IAAS was held in a video conference format. Correspondent member of ANAS, Head of the international laboratory Molecular bioengineering, professor of the Akdeniz University Tarlan Mammadov represented our country at the event was attended by scientists from the Republic of Belarus and other foreign countries. Alexander Vladimirovich Kilchevsky, Deputy Chairman of the Presidium of National Academy of Sciences of Belarus made an opening speech. Head of Department of Infectious Diseases of the Belarus State Medical University, doctor of medical sciences, head specialist for Infectious Diseases of the Ministry of Health of the Republic of Belarus, professor Igor Karpov made a report on “Clinical aspects of COVID-19 in Belarus”. Tarlan Mammadov thanked the organization committee for the organization of such an international unity. He noted that the association is not only a positive step forward in solving existing problems, but also creates a favorable opportunity for cooperation. Noting the importance of joint cooperation in the development of vaccines against the COVID-19 virus, T.Mammadov said that our country is always ready for joint cooperation. At the end of the event, the regulation of the Scientific Council on Virology of the IAAS was approved.
It should be noted that the IAAS - International Association of the Academies of Sciences was established in 1993 in Kiev at the initiative of the National Academy of Sciences of Belarus for cooperation between the Academies of Sciences. The purpose of the IAAS Scientific Council on Virology is not only to organize and conduct bilateral research but also to provide scientific expertise for the development of this field of science.