Koronavirus məğlubedilməz hesab edilir İyl 27, 2020 | 12:35 / Maraqlı məlumatlar
Minnesota Universitetnin alimlərinin fikrincə SARS-CoV-2 koronavirusuna heç zaman tam qalib gəlmək mümkün olmayacaq. Yalnız peyvənd COVİD-19 xəstəliyini yaradan virusun yayılmasını məhdudlaşdlra bilər. Bu virus insan orqanizminə adaptasiya edərək soyuqdəymə virusları kimi sirkulyasiya edəcək.
İnfeksiyon Xəstəliklərin Tədqiqat Mərkəzinin direktoru Maykl Osterholm belə hesab edir ki, bu virus da İİV (HİV) kimi insanla birlikdə mövcud olacaq. Mütəxəssislər həmçinin peyvənd vasitəsilə insanın uzun müddətli immunitet əldə edəcəyinə şübhə ilə yanaşırlar. Çünki xəstəliyi keçirmiş insanlarda anticisimlrin təmin etdiyi müdafiə tədricən zəifləyir. Peyvənd sayəsində yaranan immunitet bir neçə aydan bir neçə ilə kimi təsirini saxlayacaq. Daha effektiv peyvəndlərin hazırlanması üçün daha çox tədqiqatlar aparılmalıdır. Bəşəriyyətin isə buna vaxtı yoxdur. Dünyada artıq 16 milyondan çox insan bu xəstəliyə tutulub və 600 mindən çox ölüm hadisəsi qeydə alınıb.

Scientists from the University of Minnesota think that it will never be possible to defeat SARS-CoV-2 coronavirus. Only the vaccine can limit the spread of the virus that causes COVID-19. This virus will adapt to the human body and circulate like a cold virus.
Director of the Center for Infectious Disease Research Michael Osterholm believes that the virus will coexist with humans, such as HIV. Experts also doubt that the vaccine will provide long-term immunity. This is because the protection provided by antibodies in people with the disease gradually weakens. The immunity made because of the vaccine will last its effect for several months to several years. More researches have to be conducted for preparing more effective vaccines. Mankind has no time for that. The disease has infected more than 16 million people worldwide and killed more than 600,000.