AMEA-nın prezidenti Fransanın ölkəmizdəki səfiri ilə görüşüb + Foto İyl 27, 2020 | 16:00 / Görüşlər
İyulun 27-də AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev Fransanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Zakari Qross ilə görüşüb. Görüşdə ölkələrimiz arasında elmi əlaqələrin inkişafına dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Akademik Ramiz Mehdiyev Azərbaycan-Fransa əlaqələrinin tarixi mərhələlərindən, siyasi, iqtisadi, mədəni və elmi sahələri əhatə edən əməkdaşlıq münasibətlərindən, eləcə də koronavirus pandemiyası dövründə ölkədəki mövcud karantin rejimi çərçivəsində AMEA-da aparılan elmi-tədqiqat işlərindən söz açıb.
Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyasından bəhs edən AMEA rəhbəri akademiyada kadr hazırlığı sahəsində beynəlxalq təcrübənin tətbiqinə üstünlük verildiyini deyib. Bu mənada Fransanın elm və ali təhsil mərkəzləri ilə də fəaliyyətin genişləndirilməsi üçün yüksək potensialın olduğunu qeyd edib.
Səfir Zakari Qross səmimi qəbula və ikitərəfli əlaqələrin daha da möhkəmlənməsində xidmətlərə görə AMEA rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib. Azərbaycanla Fransanın bir sıra elmi istiqamətlərdə etibarlı tərəfdaşlar kimi birgə fəaliyyətinin bundan sonra da uğurla davam edəcəyini vurğulayıb.
Görüşdə AMEA-nın birinci vitse-prezidentləri, akademik İsa Həbibbəyli və akademik İbrahim Quliyev, Azərbaycandakı Fransa İnstitutunun direktoru, Fransa Səfirliyinin əməkdaşlıq və mədəniyyət müşaviri Jerom Kel və AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva iştirak ediblər.

ANAS President met with the French Ambassador to our country + Photo Jul 27, 2020 | 16:00 / Meetings
On July 27, the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to our country Zachary Gross. During the meeting, the parties discussed the development of scientific ties between the two countries.
Academician Ramiz Mehdiyev spoke about the historical stages of Azerbaijani-French relations, cooperation in the political, economic, cultural and scientific spheres, as well as research works that were carried out in ANAS within the framework of the quarantine regime introduced in the republic during the coronavirus pandemic.
Speaking about the integration of domestic science into the world, the head of ANAS said that international experience in this area is used in the training of personnel at the academy. The academician noted that the country has a high potential for expanding cooperation with scientific centers and higher educational institutions in France.
Ambassador Zachary Gross thanked the leadership of ANAS for the cordial welcome and services in further strengthening bilateral ties. He stressed that the joint activities of Azerbaijan and France as reliable partners, aimed at developing a number of areas of science, will continue successfully in the future.
The meeting was also attended by the first vice-presidents of ANAS, academician Isa Habibbayli and academician Ibrahim Guliyev, director of the French Institute in Azerbaijan, counselor of the French embassy on cooperation and culture Jerome Kel and head of the Foreign Relations Department of the Presidium of ANAS, PhD in Biology Esmira Alirzayeva.