“AMEA-nın Məruzələri” jurnalının Redaksiya heyətinin yeni tərkibi təsdiq edilib İyl 29, 2020 | 13:37 / Nəşrlər
1945-ci ildən nəşr olunan “AMEA-nın Məruzələri” jurnalının fəaliyyətinin müasir dövrün elmi-kütləvi nəşr tələblərinə uyğun təkmilləşdirilməsi məqsədilə jurnalın Redaksiya heyətinin tərkibində dəyişiklik edilməsi zərurəti yaranıb.
Bunu nəzərə alaraq, AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən 16 iyul 2020-ci il tarixində “AMEA-nın Məruzələri” jurnalının Redaksiya heyəti haqqında” qərar qəbul olunub.
Qərara əsasən, jurnalın Redaksiya heyətinin tərkibi təsdiq edilib. Jurnalın baş redaktoru AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev, baş redaktorun müavinləri - AMEA-nın birinci vitse-prezidentləri, akademiklər İsa Həbibbəyli və İbrahim Quliyev, redaksiya heyətinin üzvləri isə AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər – Tofiq NağıyevNərgiz PaşayevaDilqəm TağıyevRasim Əliquliyev və İradə Hüseynova təsdiq olunub. Jurnalın redaksiya heyətində AMEA-nın akademik-katibi, müxbir üzv Əminağa SadıqovNaxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl HacıyevGəncə Bölməsinin sədri, akademik Fuad Əliyev yer alıb. AMEA-nın akademik-katibinin xidmətində elmi katib Gülarə Muradova isə nəşrin məsul katibi olub.
Sənəddə jurnalın ildə dörd dəfə olmaqla Azərbaycan, rus və ingilis dillərində nəşr olunması qərara alınıb.
Jurnalda elmi yenilikləri olan mühüm elmi tədqiqatlar və onların nəticələri haqqında məqalələrin çap olunması nəzərdə tutulur.

Approved the new composition of the editorial board of the journal "Lectures of ANAS" Jul 29, 2020 | 13:37 / Publications
To improve the activities of the journal "Lectures of ANAS", published since 1945, in accordance with the requirements of modern scientific publications, it became necessary to amend the composition of the editorial board of the journal.
Taking this into account, on July 16, 2020, the Presidium of ANAS adopted a resolution “On the editorial board of the journal “Lectures of ANAS”. According to the resolution, the composition of the editorial board of the journal was approved. President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev was approved as the editor-in-chief of the journal, deputy chief editors - first vice-presidents of ANAS, academicians Isa Habibbayli and Ibrahim Guliyev, members of the editorial board - vice-presidents of ANAS, academicians Tofik Nagiyev, Nargiz Pashayeva, Dilgam Tagiyev, Rasim Alguliyev and Irada Huseynova. The editorial board also included academician-secretary of ANAS, corresponding member Aminaga Sadigov, chairman of the Nakhchivan Division, academician Ismail Hajiyev and chairman of the Ganja Division academician Fuad Aliyev. The scientific secretary in the service of the academician-secretary of ANAS Gulara Hajiyeva became the executive secretary of the publication.
The journal will be published four times a year in Azerbaijani, Russian and English.
The journal is going to publish articles on scientific innovations, important scientific research and their results.