“AMEA-nın Məruzələri” jurnalının Redaksiya heyətinin yeni tərkibi təsdiq edilib İyl 29, 2020 | 13:37 / Nəşrlər
1945-ci ildən nəşr olunan “AMEA-nın Məruzələri” jurnalının fəaliyyətinin müasir dövrün elmi-kütləvi nəşr tələblərinə uyğun təkmilləşdirilməsi məqsədilə jurnalın Redaksiya heyətinin tərkibində dəyişiklik edilməsi zərurəti yaranıb.
Bunu nəzərə alaraq, AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən 16 iyul 2020-ci il tarixində “AMEA-nın Məruzələri” jurnalının Redaksiya heyəti haqqında” qərar qəbul olunub.
Qərara əsasən, jurnalın Redaksiya heyətinin tərkibi təsdiq edilib. Jurnalın baş redaktoru AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev, baş redaktorun müavinləri - AMEA-nın birinci vitse-prezidentləri, akademiklər İsa Həbibbəyli və İbrahim Quliyev, redaksiya heyətinin üzvləri isə AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər – Tofiq NağıyevNərgiz PaşayevaDilqəm TağıyevRasim Əliquliyev və İradə Hüseynova təsdiq olunub. Jurnalın redaksiya heyətində AMEA-nın akademik-katibi, müxbir üzv Əminağa SadıqovNaxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl HacıyevGəncə Bölməsinin sədri, akademik Fuad Əliyev yer alıb. AMEA-nın akademik-katibinin xidmətində elmi katib Gülarə Muradova isə nəşrin məsul katibi olub.
Sənəddə jurnalın ildə dörd dəfə olmaqla Azərbaycan, rus və ingilis dillərində nəşr olunması qərara alınıb.
Jurnalda elmi yenilikləri olan mühüm elmi tədqiqatlar və onların nəticələri haqqında məqalələrin çap olunması nəzərdə tutulur.

Утвержден новый состав редакционной коллегии журнала «Доклады НАНА» Июл 29, 2020 | 13:37 / Публикации
Для усовершенствования деятельности издающегося с 1945 года журнала «Доклады НАНА» в соответствии с требованиями современных научно-массовых изданий возникла необходимость во внесении изменений в состав редакционной коллегии журнала.
Учитывая это, 16 июля 2020 года Президиум НАНА принял постановление «О редакционной коллегии журнала “Доклады НАНА”».
Согласно постановлению, был утвержден состав редакционной коллегии журнала. Главным редактором журнала был утвержден президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев, заместителями главного редактора – первые вице-президенты НАНА, академики Иса Габиббейли и Ибрагим Гулиев, членами редакционной коллегии – вице-президенты НАНА, академики Тофик Нагиев, Наргиз Пашаева, Дильгам Тагиев, Расим Алигулиев и Ирада Гусейнова. В состав редакционной коллегии также вошли академик-секретарь НАНА, член-корреспондент Аминага Садыгов, председатель Нахчыванского отделения, академик Исмаил Гаджиев и председатель Гянджинского отделения, академик Фуад Алиев. Ученый секретарь при службе академика-секретаря НАНА Гюляра Гаджиева стала ответственным секретарем издания.
Журнал будет издаваться четырежды в год на азербайджанском, русском и английском языках.
В журнале будут публиковаться статьи о научных новшества, важных научных исследованиях и их результатах.