AMEA və Fransanın Monpelye Universiteti arasında müştərək doktorantura proqramı uğurla həyata keçirilir İyl 30, 2020 | 18:00 / Görüşlər
AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyevin AMEA və Fransanın Monpelye Universiteti (MU) arasında imzalanmış əməkdaşlıq sazişi əsasında 2018-2021-ci və 2019-2022-ci tədris illəri üzrə müştərək doktorantura proqramına qəbul edilmiş və təhsillərini hazırda MU-da davam etdirən doktorantlar və onların Azərbaycan tərəfindən elmi rəhbərləri ilə onlayn formatda görüşü keçirilib.
Əvvəlcə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva iştirakçıları tədbirin proqramı ilə tanış edib, doktorantlar və onların elm sahələri barədə məlumat verib.
Daha sonra Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun doktorantı Səbinə Fərhadova və Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun doktorantı Fidan Hüseynova 2018-ci ildən, Biofizika İnstitutunun doktorantı Zərifə Osmanlı 2019-cu ildən, Fizika İnstitutunun doktorantı Səid Paşayev isə 2020-ci ilin mart ayından MU-da apardıqları tədqiqatlar, bu müddət ərzində əldə edilən nailiyyətlər və qarşılaşdıqları problemlərlə bağlı məlumat veriblər.
Görüşdə Azərbaycan tərəfindən elmi rəhbərlər  - Azərbaycan Tibb Universitetinin beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Orxan İsayev, AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktor müavini, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ələmdar Məmmədov, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun və Biofizika İnstitutunun laboratoriya müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü İlham Şahmuradov və Fizika İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Rasim Cabbarov doktorantlar tərəfindən aparılan tədqiqat mövzularının aktuallığı və əhəmiyyətindən, əldə edilən nəticələrdən, tədqiqat işinin daha səmərəli həyata keçirilməsi məqsədilə MU tərəfindən həmrəhbərlərlə mütəmadi olaraq aparlılan müzakirələrdən bəhs ediblər.
Tədbirdə, həmçinin bu istiqamətdə tədqiqatların Azərbaycanda davam etdirilməsi üçün lazımi şəraitin yaradılmasının vacibliyi vurğulanıb. Eyni zamanda, MU-da təhsil müddətində doktorantlarla mütəmadi görüşlərin, elmi tədqiqatların nəticələri ilə bağlı seminarların təşkil edilməsi təklif edilib.
Qeyd edək ki, əməkdaşlıq sazişinə əsasən, müştərək doktorantlar təhsil müddətinin 2 ilini Monpelye Universitetində, 1 ilini AMEA-da tamamladıqdan sonra həm Azərbaycan, həm də Fransa tərəfindən fəlsəfə doktoru diplomlarına layiq görülmək hüququ qazanırlar.

Совместная программа докторантуры НАНА и Университета Монпелье реализуется успешно Июл 30, 2020 | 18:00 / Встречи
В режиме онлайн состоялась встреча первого вице-президента НАНА, академика Ибрагима Гулиева с докторантами, прошедшими конкурс по совместной программе докторантуры на 2018-2021 и 2019-2022 учебные годы в рамках соглашения о сотрудничестве, подписанного между НАНА и Университетом Монпелье(Франция), и в настоящее время продолжающими свое обучение в Университете Мопелье, и их научными руководителями с азербайджанской стороны.
Вначале начальник Управления внешних связей аппарата Президиума НАНА, доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева ознакомила участников с программой мероприятия и рассказала о докторантах и научных отраслях, которыми они занимаются.
Затем докторанты Института генетических ресурсов Сабина Фархадова, Института молекулярной биологии и биотехнологий Фидан Гусейнова, Института биофизики Зарифа Османлы и Института физики Саид Пашаев рассказали об исследованиях, которые они проводят в Университете Монпелье, полученных результатах и проблемах, с которыми они столкнулись.
В ходе встречи выступили также научные руководители с азербайджанской стороны – проректор Азербайджанского медицинского университета по международным связям, доктор философии по медицине Орхан Исаев, заместитель директора Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА, доктор философии по биологии Аламдар Мамедов, заведующий лабораторией Института молекулярной биологии и биотехнологий и Института биофизики, член-корреспондент НАНА Ильхам Шахмурадов и ведущий научный сотрудник Института физики, доктор физико-математических наук Расим Джаббаров. Они говорили об актуальности и значимости тем исследовательских работ докторантов, полученных результатах и дискуссиях, которые регулярно проводятся научными руководителями с обеих сторон для проведения более эффективных исследований.
На мероприятии была подчеркнута необходимость в создании соответствующих условий для продолжения данных исследований в Азербайджане. В то же время, было предложено проводить регулярные встречи с докторантами на время их обучения в Университете Монпелье и организовывать семинары, посвященные результатам научных исследований.
Отметим, что по условиям соглашения о сотрудничестве, совместные докторанты 2 года будут обучаться в Университете Монпелье, а 1 год – в
НАНА. После завершения обучения они удостоятся права получить дипломы докторов философии как со стороны Азербайджана, так и Франции.