“Elm” qəzetinin yeni sayları işıq üzü görüb Sen 17, 2020 | 14:25 / Nəşrlər
Qəzetin ilk səhifəsində ölkə Prezidenti İlham Əliyevin “T.C.Cəfərovun “Şöhrət” ordeni ilə təltif edilməsi”, “F.Ə.Qədirova “Əməkdar elm xadimi” fəxri adının verilməsi”, “Ş.M.Muradovun “Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fəxri diplomu” ilə təltif edilməsi” haqqında müvafiq sərəncamları, həmçinin “Azərbaycan Respublikasının Dövlət Dil Komissiyası yanında Monitorinq Mərkəzinin Müşahidə Şurasının təsdiq edilməsi” haqqında Azərbaycan Respublikasının Baş Nazirinin sərəncamı yer alıb.
Mətbu orqanın ikinci və üçüncü səhifələrində “Milli dövlətçilikdə və bəşəri humanizmdə Mehriban Əliyeva fenomeni” və “Xalqımızın inkişafı naminə Mehriban Əliyevanın çoxşaxəli və səmərəli fəaliyyəti” sərlövhəli məqalələr yer alıb.
Nəşrdə, həmçinin AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin Fransanın ölkəmizdəki səfiri ilə görüşü, akademiyanın Rəyasət Heyətinin iclasları, Respublikada su təsərrüfatının vəziyyətinin yaxşılaşdırılması məqsədilə aparılması nəzərdə tutulan tədqiqatlar, 2020-ci il üçün doktorantura və dissertanturaya qəbul elanı, Milli Transliterasiya Sisteminin təqdimat tarixi, Yer Elmləri Bölməsinin, Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin Elmi şuralarının iclasları, həmçinin İnventarlaşdırma Komissiyasının yığıncağı, AMEA və Fransanın Monpelye Universiteti arasında müştərək doktorantura proqramı, Alimlərimizin ağciyər xərçənginin müalicəsində mühüm nəticə əldə etməsi, Əlyazmamızın UNESCO-nun Dünya yaddaşı beynəlxalq reyestrinə daxil edilməsi və s. məlumatlara rast gəlmək olar.
Bundan əlavə, “Düşmənin öz məğlubiyyətini danmaq cəhdləri və saxtakar təxribatçılığı”, “Azərbaycanlı filosof Molla Rəcəbəli Təbrizi”, “Koronavirus pandemiyası: elmi tədqiqatlardan sağlam gələcəyin təminatına doğru”, “Görkəmli kimyaçı alim və pedaqoq”, “Cənubi Qafqaz. 1903-cü il” xəritəsi: ermənilərin toponimik aqressiyalarını arqument kimi ifşa edən tarixi-coğrafi xəritələr”, “Unudulmaz pedaqoq, tərcüməçi, islamşünas alim”, “Naxçıvan Muxtar Respublikasının zəngin heyvanlar aləmi öyrənilir”, “Azərbaycan arxeologiya elmi 75 ildə”, “Uğurlara aparan qoşa qanad: arxeologiya və jurnalistika”, “Tarixçi alimin şöhrəti”, “Alim adını uca tutan insan” adlı məqalələr, həmçinin AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyevlə kəhrizlərin bərpası barədə müsahibə ilə tanış ola bilərsiniz.

Вышли новые номера газеты "Элм" Сен 17, 2020 | 14:25 / Публикации
На первой странице газеты размещены распоряжения Президента Ильхама Алиева «О награждении Т.Дж.Джафарова орденом «Шохрат», «О присвоении почетного звания «Заслуженный деятель науки» Ф.А. Гадирову», «О награждении Ш.М.Мурадова Почетной грамотой Президента Азербайджанской Республики», а также соответствующее распоряжение Премьер-министра Азербайджанской Республики «Об утверждении Наблюдательного совета Мониторингового центра при Государственной комиссии Азербайджанской Республики по языку».
На второй и третьей страницах органа печати опубликованы статьи «Феномен Мехрибан Алиевой в национальной государственности и гуманизме» и «Многогранная и эффективная деятельность Мехрибан Алиевой во имя развития нашего народа».
В новых номерах газеты также нашло свое отражение информация о  встрече президента НАНА академика Рамиза Мехтиева с послом Франции в нашей стране, заседании Президиума НАНА, исследованиях, планирующихся реализовать в целях улучшения водного хозяйства в республике, объявление о приеме в докторантуру и диссертацию на 2020 год, дате презентации Национальной системы транслитерации, заседании научных советов Отделения наук о Земле, Отделения физико-математических и технических наук, а также заседании Инвентаризационной комиссии, совместной докторской программе НАНА и Университета Монпелье во Франции, важных результатах, полученных отечественными учеными  в лечении рака легких, включении азербайджанской рукописи в международный реестр ЮНЕСКО «Память мира».
Вниманию читателей также представлены статьи «Попытки врага отрицать свое поражение и ложная провокация», «Азербайджанский философ Молла Раджабали Тебризи», «Пандемия коронавируса: от научных исследований к обеспечению здорового будущего», «Выдающийся ученый-химик и педагог», «Карта «Южный Кавказ. 1903 г.»: историко-географические карты, разоблачающие армянскую топонимическую агрессию в качестве аргумента», «Незабвенный педагог, переводчик, ученый-исламовед», «Изучается богатая фауна Нахчыванской Автономной Республики», «Азербайджанская археологическая наука за 75-летний период» и др.
В газету также включены интересные статьи на русском языке.
Отметим, что главным редактором газеты «Элм», издающейся с 1984 года, является заведующий Отделом печати и информации доктор философии по филологии Агагусейн Шукуров.