“Elm” qəzetinin yeni sayları işıq üzü görüb Sen 17, 2020 | 14:25 / Nəşrlər
Qəzetin ilk səhifəsində ölkə Prezidenti İlham Əliyevin “T.C.Cəfərovun “Şöhrət” ordeni ilə təltif edilməsi”, “F.Ə.Qədirova “Əməkdar elm xadimi” fəxri adının verilməsi”, “Ş.M.Muradovun “Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fəxri diplomu” ilə təltif edilməsi” haqqında müvafiq sərəncamları, həmçinin “Azərbaycan Respublikasının Dövlət Dil Komissiyası yanında Monitorinq Mərkəzinin Müşahidə Şurasının təsdiq edilməsi” haqqında Azərbaycan Respublikasının Baş Nazirinin sərəncamı yer alıb.
Mətbu orqanın ikinci və üçüncü səhifələrində “Milli dövlətçilikdə və bəşəri humanizmdə Mehriban Əliyeva fenomeni” və “Xalqımızın inkişafı naminə Mehriban Əliyevanın çoxşaxəli və səmərəli fəaliyyəti” sərlövhəli məqalələr yer alıb.
Nəşrdə, həmçinin AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin Fransanın ölkəmizdəki səfiri ilə görüşü, akademiyanın Rəyasət Heyətinin iclasları, Respublikada su təsərrüfatının vəziyyətinin yaxşılaşdırılması məqsədilə aparılması nəzərdə tutulan tədqiqatlar, 2020-ci il üçün doktorantura və dissertanturaya qəbul elanı, Milli Transliterasiya Sisteminin təqdimat tarixi, Yer Elmləri Bölməsinin, Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin Elmi şuralarının iclasları, həmçinin İnventarlaşdırma Komissiyasının yığıncağı, AMEA və Fransanın Monpelye Universiteti arasında müştərək doktorantura proqramı, Alimlərimizin ağciyər xərçənginin müalicəsində mühüm nəticə əldə etməsi, Əlyazmamızın UNESCO-nun Dünya yaddaşı beynəlxalq reyestrinə daxil edilməsi və s. məlumatlara rast gəlmək olar.
Bundan əlavə, “Düşmənin öz məğlubiyyətini danmaq cəhdləri və saxtakar təxribatçılığı”, “Azərbaycanlı filosof Molla Rəcəbəli Təbrizi”, “Koronavirus pandemiyası: elmi tədqiqatlardan sağlam gələcəyin təminatına doğru”, “Görkəmli kimyaçı alim və pedaqoq”, “Cənubi Qafqaz. 1903-cü il” xəritəsi: ermənilərin toponimik aqressiyalarını arqument kimi ifşa edən tarixi-coğrafi xəritələr”, “Unudulmaz pedaqoq, tərcüməçi, islamşünas alim”, “Naxçıvan Muxtar Respublikasının zəngin heyvanlar aləmi öyrənilir”, “Azərbaycan arxeologiya elmi 75 ildə”, “Uğurlara aparan qoşa qanad: arxeologiya və jurnalistika”, “Tarixçi alimin şöhrəti”, “Alim adını uca tutan insan” adlı məqalələr, həmçinin AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyevlə kəhrizlərin bərpası barədə müsahibə ilə tanış ola bilərsiniz.

The 12th and 13th editions of the "Elm" newspaper - the printed organ of the Presidium of ANAS - were released.
The first page of the newspaper contains the orders of President Ilham Aliyev "On awarding T.J. Jafarov with the order “Shohrat" Gadirov", “On awarding Sh.M. Muradov with the Certificate of Honor of the President of the Republic of Azerbaijan ", as well as the corresponding order of the Prime Minister of the Republic of Azerbaijan On approval of the Supervisory Board of the Monitoring Center under the State Commission of the Republic of Azerbaijan on Language."
The articles “The phenomenon of Mehriban Aliyeva in national statehood and humanism” and “The multifaceted and effective activity of Mehriban Aliyeva for the development of our people” are published on the second and third pages of the press.
The new issues of the newspaper also reflected information about the meeting of the President of ANAS, Academician Ramiz Mehdiyev, with the Ambassador of France to our country, the meeting of the Presidium of ANAS, research planned to be carried out in order to improve the water economy in the republic, the announcement of admission to doctoral studies and dissertation for 2020, the date of the presentation of the National Transliteration System, the meeting of the scientific councils of the Division of Earth Sciences, the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences, as well as the meeting of the Inventory Commission, the joint doctoral program of ANAS and the University of Montpellier in France, important results obtained by domestic scientists in the treatment of lung cancer, including of the Azerbaijani manuscript to the UNESCO International Register "Memory of the World".
The readers are also presented the following articles: “Enemy Attempts to Deny Their Defeat and False Provocation”, “Azerbaijani philosopher Molla Rajabali Tabrizi”, “Coronavirus pandemic: from scientific research to ensuring a healthy future”, “Outstanding chemist and teacher”, “South Caucasus. 1903 ": historical and geographical maps exposing Armenian toponymic aggression as an argument", "An unforgettable teacher, translator, Islamic scholar", "The rich fauna of the Nakhchivan Autonomous Republic is being studied", "Azerbaijan archaeological science for a 75-year period" etc.
The newspaper also includes interesting articles in Russian.
Note that the editor-in-chief of the “Elm” newspaper, published since 1984, is the head of the Press and Information Department, Ph.D. in Philology Agahuseyn Shukurov.