AMEA-da aparılan bərpa və yenidənqurma işləri ilə tanışlıq + Foto Sen 17, 2020 | 19:23 / Mühüm hadisələr
2020-ci ilin 7 sentyabr tarixində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi Anar Ələkbərov AMEA Rəyasət Heyətinin binasında aparılan yenidənqurma və bərpa işləri ilə ətraflı şəkildə tanış olub, yaradılmış şəraitdən öz məmnunluğunu ifadə edib.
Sentyabrın 17-də isə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi Anar Ələkbərov AMEA-nın Nəqliyyat-Təsərrüfat və Təmir-Tikinti şöbələrinin ərazisində aparılmış təmir və yenidənqurma işlərilə tanış olub.
AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev son aylarda akademiyada aparılan islahatlar və görülən işlər bərədə ətraflı məlumat verib.
Akademik Ramiz Mehdiyev bu gün akademiyada aparılan islahatların, bərpa və yenidənqurma işlərinin ölkə başçısı İlham Əliyevin və Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın diqqəti, qayğısı və dəstəyi nəticəsində həyata keçirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, ölkə rəhbərliyi tərəfindən AMEA-nın maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi, alimlərimizin iş şəraitinin, eləcə də sosial rifahının yaxşılaşdırılması istiqamətində mütəmadi addımlar atılır.
Görüşdə çıxış edən AMEA-nın İşlər idarəsinin müdiri, professor Elton Məmmədov akademiyanın Nəqliyyat-Təsərrüfat şöbəsinin ərazisinin ekspertizasının aparıldığını, eskiz layihəsinin hazırlandığını və müvafiq dövlət qurumlarının icazəsindən sonra təmir-bərpa və yenidənqurma işlərinin icra edildiyini bildirib. Ötən illər ərzində ərazinin baxımsız vəziyyətdə olduğunu fotofaktlarla nümayiş etdirən Elton Məmmədov bu gün Nəqliyyat-Təsərrüfat şöbəsində müasir standartlara uyğun, avtomobillərin texniki baxışını həyata keçirməyə imkan verən logistika, nəqliyyat, yağdəyişmə, yuma məntəqələrinin yaradıldığını, eləcə də inzibati binanın tikildiyini və şəxsi heyətin istifadəsi üçün qida təhlükəsizliyi standartlarına cavab verən avadanlıqlarla təchiz olunmuş yeməkxananın qurulduğunu diqqətə çatdırıb.
İdarə müdiri hazırda AMEA-nın balansında 165 nəqliyyat vasitəsinin olduğunu, onlardan 122-sinin xidməti, 43-nün isə texniki sahələrdə istifadə edildiyini söyləyib. O, nəqliyyat vasitələrinin mütləq əksəriyyətinin istismar müddətinin başa çatdığını və yenilənməsinə ehtiyac olduğunu deyib. Həmçinin qeyd edib ki, bu gün akademiyaya məxsus avtomobillərin park edilməsi işindəki pərakəndəlik aradan qaldırılıb və yenidənqurma işlərindən sonra bütün nəqliyyat vasitələri vahid mərkəzdən idarə olunur.
Sonra Təmir-tikinti şöbəsinin ərazisinə baxış keçirilib. Həmin ərazinin də uzun müddət baxımsız vəziyyətdə qaldığını fotofaktlarla diqqətə çatdıran professor Elton Məmmədov drenaj, kanalizasiya sisteminin yenidən qurulduğunu, anbarların inşa edildiyini, şöbənin ərazisinin akademiyanın inventarında olan əşyaların bərpa və təmiri, eləcə də mərkəzi satınalmalar sisteminin bərpasından sonra logistika mərkəzi kimi istifadə ediləcəyini söyləyib.
Sonda Nəqliyyat-Təsərrüfat şöbəsinin baş mütəxəssisi Süleyman Əzizov iş yoldaşları adından çıxış edərək müasir standartlara cavab verən nəqliyyat parkının yaradılmasına görə ölkə rəhbərliyinə və AMEA prezidentinə minnətdarlığını ifadə edib.

Acquaintance with restoration-reconstruction work carried out in ANAS + Photo Sep 17, 2020 | 19:23 / Important events
On September 7, 2020, Anar Alakbarov, Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan, got acquainted in detail with the restoration and reconstruction work carried out in the building of the Presidium of ANAS, and expressed his satisfaction with the created conditions.
On September 17, Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan Anar Alakbarov got acquainted with the repair and restoration work carried out on the territory of the Transport-Economic and Repair-Construction departments of ANAS.
President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev informed in detail about the reforms carried out in the Academy in recent months, about the work done.
Academician Ramiz Mehdiyev said that the reforms, restoration activities and reconstruction carried out at the academy today are carried out thanks to the attention, care and support of President Ilham Aliyev and First Vice President Mehriban Aliyeva. He noted that the country's leadership is constantly taking steps to strengthen the material and technical base of ANAS, improve the working conditions of Azerbaijani scientists, as well as their social security.
Head of the ANAS Department, Professor Elton Mammadov, speaking at the meeting, said that an examination of the territory of the Transport and Economic Department of the Academy was carried out, a preliminary design was prepared and after permission from the relevant state bodies, repair and restoration work would be carried out.
Demonstrating the neglect of this area in the photographs for many years, Elton Mammadov noted that today, in the Transport and Economic Department of the Academy, logistics, transport, oil change, car wash stations that meet modern standards have been created, allowing for technical inspection of cars, and an office building has been erected for personnel created a canteen, which is equipped with equipment that meets food safety requirements.
The head of the department said that at present, there are 165 vehicles on the balance sheet of ANAS, of which 122 are used for official purposes, 43 - in technical fields. He noted that the vast majority of vehicles have expired and need to be replaced. He also noted that to date, the existing disunity in the parking of the Academy's cars has been eliminated and after the reconstruction, all vehicles are controlled from a single center.
Then an inspection of the territory of the Repair and Construction Department was carried out. Demonstrating the neglected state of this territory in the photographs, Professor Elton Mammadov brought to attention that the drainage and sewerage system was reconstructed here, warehouses were built, and the territory of the department will be used as a logistics center.
In conclusion, the chief specialist of the Transport and Economic Department, Suleyman Azizov, speaking on behalf of his colleagues, expressed gratitude to the country's leadership and the president of ANAS for creating a transport park that meets modern standards.