Akademik Ramiz Mehdiyevə təbrik məktubu göndərilib Okt 13, 2020 | 18:40 / Mühüm hadisələr
Xəbər verdiyimiz kimi, bu yaxınlarda AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev Beynəlxalq Elmlər Akademiyaları Assosiasiyasının (BEAA) həqiqi üzvü seçilib. Bu məqsədlə BEAA-nın rəhbəri, Belarus Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin sədri, akademik Vladimir Qriqoryeviç Qusakov tərəfindən akademik Ramiz Mehdiyevə təbrik məktubu göndərilib.
Məktubun mətnini təqdim edirik:
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, Beynəlxalq Elmlər Akademiyaları Assosiasiyasının həqiqi üzvü, akademik Ramiz Mehdiyevə
Hörmətli Ramiz müəllim!
Sizi Beynəlxalq Elmlər Akademiyaları Assosiasiyası və şəxsən öz adımdan BEAA-nın həqiqi üzvü (akademiki) seçilməyiniz münasibətilə ürəkdən təbrik edirəm!
Sizin elmi fəaliyyətiniz birbaşa Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə bağlıdır. Biz Sizi ölkələrimizdə və xaricdə tanınan görkəmli dövlət xadimi, çoxşaxəli elmi maraqları olan alim kimi tanıyırıq və hörmət edirik.
Yorulmaz və səmərəli elmi fəaliyyətinizlə Siz dövlət ideologiyasının elmi və fəlsəfi əsasları və sosial-siyasi elmin inkişafı sahəsində elmi məktəbin yaradılmasına böyük töhfələr vermisiniz.
Yeni elmi istiqamət olan Azərbaycan dövləti və cəmiyyətinin dayanıqlı inkişafı və modernləşdirilməsinin fəlsəfi konsepsiyasının formalaşması Sizin adınızla bağlıdır.
Sizi hər zaman yenilik hissi, elmi yanaşma və maraqların genişliyi, fundamental tədqiqatların praktik ehtiyaclara yönəldilməsinin zəruriliyinə əminlik fərqləndirib. Sizin tədqiqatlarınızın nəticələri dünyada geniş tanınır. Elmdə gənc nəslin hazırlanmasına ayırdığınız diqqətə görə Sizə minnətdarıq.
“İstiqlal” ordeni (2008), “Dostluq” ordeni (2008), “Şərəf” ordeni (2013), “Şöhrət” ordeni (2018), “Heydər Əliyev” ordeni (2019), professor adının verilməsi, AMEA-nın akademiki seçilməyiniz – bütün bunlar Sizin elmi, elmi-pedaqoji və ictimai fəaliyyətinizin hökumət, ölkənin elmi ictimaiyyəti və Azərbaycan Respublikasının rəhbərliyi tərəfindən layiqincə qiymətləndirildiyinin parlaq nümunəsidir.
AMEA-nın akademiki, professor, çoxsaylı elmi əsərlərin müəllifi olaraq Siz elmə sədaqət nümunəsi kimi həmkarlarınızın rəqabətini qazanmısınız.
Elmi ictimaiyyət Sizin geniş elmi-təşkilati və ictimai fəaliyyətinizi yüksək qiymətləndirir. Əminəm ki, BEAA çərçivəsi altında müştərək fəaliyyətimiz səmərəli olacaq.
Sizin BEAA-nın akademiki seçilməyiniz haqqında BEAA Şurasının Minskdə keçirilən 33-cü iclasında qəbul edilmiş BEAA Şurasının 30 sentyabr 2020-ci il tarixli 319 saylı Qərarı məktuba əlavə olunur. Diplom və müvafiq atributlar BEAA Şurasının Minskdə keçiriləcək 34-cü iclasında təqdim ediləcək.
V.Q.QUSAKOV, BEAA-nın rəhbəri, Belarus Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin sədri, akademik

A congratulatory letter has been sent to academician Ramiz Mehdiyev Oct 13, 2020 | 18:40 / Important events
As reported, recently the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev was elected an active member of the International Association of Academies of Sciences (IAAS). For this purpose, the head of the IAAS, Chairman of the Presidium of the National Academy of Sciences of Belarus, academician Vladimir Grigorievich Gusakov, sent a congratulatory letter to academician Ramiz Mehdiyev. Introducing the text of the letter:
Dear Ramiz Anvar oglu!
On behalf of the International Association of Academies and myself, I cordially congratulate you on your election as an active member (academician) of IAAS.
Your activity in science is inextricably linked with the Azerbaijan National Academy of Sciences. We know and deeply respect you as an outstanding statesman, scientist with a multifaceted field of scientific interests, widely known in our countries and abroad.
Your tireless and fruitful scientific activity has made a major contribution to the creation of a scientific school in the development of the scientific and philosophical basis of state ideology and socio-political science.
The formation of a new scientific direction - the philosophical concept of sustainable development and modernization of the Azerbaijani state and society - is associated with your name.
You have always been distinguished by an exceptional sense of the new, the breadth of views and scientific interests, the conviction of the need to orient fundamental research to the needs of practice. The results of your research are widely known in the world. We are grateful to you for the attention you pay to the training of the young generation of scientists.
Order of Istiglal (2008), Order of Dostlug (2008), Order of Sharaf (2013), Order of Shohrat (2018), Order of Heydar Aliyev (2019), conferring the title of professor, election as an academician of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, are outstanding evidence of a worthy assessment by the government, the scientific community of the country and the leadership of the Republic of Azerbaijan of your scientific, scientific-pedagogical and social activities.
As an academician of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, professor, author of numerous scientific works, you have earned the well-deserved recognition of your colleagues as an example of devotion to science.
The scientific community highly appreciates your great scientific and organizational social activities. I express my confidence in the fruitfulness of our joint activities under the auspices of the IAAS.
The resolution of the IAAS Council of September 30, 2020 319 on your election as an academician of the IAAS, adopted at the 33rd meeting of the IAAS Council in Minsk, is attached. The diploma and the corresponding attributes will be presented at the 34th meeting of the IAAS Council in Minsk.
Head of IAAS, Chairman of the Presidium of the National Academy of Sciences of Belarus, Academician V.G. Gusakov