“Elm” qəzetinin yeni sayı işıq üzü görüb Okt 26, 2020 | 12:14 / Nəşrlər
AMEA Rəyasət Heyətinin həftəlik mətbu orqanı olan “Elm” qəzetinin “Qarabağ Azərbaycandır!” şüarı ilə cari ildə 18-ci nömrəsi işıq üzü görüb.
Qəzetin ilk səhifəsində Azərbaycan Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında ordumuzun sentyabrın 27-dən oktyabrın 22-dək işğaldan azad etdiyi 143 yaşayış məntəqəsinin adı əksini tapıb.
Mətbu orqanın növbəti səhifələrində AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin ordumuzun apardığı anti-terror əməliyyatlarına dair açıqlaması, akademiklər İsa Həbibbəyli, Rasim Əliquliyev və Gövhər Baxşəliyevanın ordumuza dəstək çıxışları ilə tanış ola bilərsiniz.
Bundan əlavə, qəzetdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova ilə koronavirus pandemiyası dövründə bioloq alimlərin əsas fəaliyyət istiqamətləri mövzusunda, eləcə də Azərbaycan Respublikasının Alban-Udi Xristian Dini icmasının sədri Robert Mobili ilə müsahibələr, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının Silahlı Qüvvələrin Yardım Fonduna köçürdüyü vəsait, AMEA-nın müxbir üzvləri Əminağa Sadıqov, Oqtay Səmədov və Fizika İnstitutunun alimlərinin ölkə başçısına ünvanladığı məktublar, dünyaca məşhur akademik Roald Saqdeyevin və Beynəlxalq Slavyan Akademiyasının prezidenti Sergey Baburinin Ermənistanın işğalçılıq siyasətini pisləyən açıqlamaları oxuculara təqdim olunur.
Eyni zamanda, “XIX əsrin axırlarında İrəvan şəhərinin Azərbaycan mühiti və məhəllə adları”, “Əlyazmalar xəzinəsi və məşhur şərqşünaslar”, “Dağıdılan tarixi abidələr erməni vandalizminin əyani sübutudur”, “Müasir elmin inkişafında multidissiplinarlıq prinsipi” sərlövhəli məqalələr, yeni nəşrlər və digər xəbərlər də nəşrdə əksini tapıb.

Released the new edition of "Elm" newspaper Oct 26, 2020 | 12:14 / Publications
Under the slogan "Karabakh is Azerbaijan!" the 18th issue of "Elm" newspaper, which is the weekly printed organ of the Presidium of ANAS, was published.
The front page of the newspaper reflected the names of 143 settlements liberated by our army from September 27 to October 22 under the leadership of the President of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev.
On the next pages of the press organ, readers can familiarize themselves with the statement of the President of ANAS, academician Ramiz Mehdiyev on anti-terrorist operations conducted by our army, the speeches of academicians Isa Habibbayli, Rasim Alguliyev and Govhar Bakhshaliyeva in support of our army.
In addition, the newspaper published the texts of interviews with the vice-president of ANAS, academician Irada Huseynova about the main areas of activity of biologists during the coronavirus pandemic, as well as with the chairman of the Albanian-Udi Christian religious community of the Republic of Azerbaijan, Robert Mobili, information about the funds transferred by scientific institutions and organizations ANAS to the Fund for Assistance to the Armed Forces, letters of ANAS corresponding members Aminaga Sadigov, Ogtay Samadov and scientists of the Institute of Physics to the President of the country, condemning the occupation policy of Armenia, statements by the world famous academician Roald Sagdeev and President of the International Slavic Academy Sergei Baburin.
The pages of the newspaper also reflected the articles “The Azerbaijani environment of the city of Irevan and the names of the surroundings at the end of the 19th century”, “Manuscript treasures and famous orientalists”, “Destroyed historical monuments - a vivid proof of Armenian vandalism”, “The principle of multidisciplinarity in the development of modern science”, etc.