“Elm” qəzetinin yeni sayı işıq üzü görüb Okt 26, 2020 | 12:14 / Nəşrlər
AMEA Rəyasət Heyətinin həftəlik mətbu orqanı olan “Elm” qəzetinin “Qarabağ Azərbaycandır!” şüarı ilə cari ildə 18-ci nömrəsi işıq üzü görüb.
Qəzetin ilk səhifəsində Azərbaycan Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında ordumuzun sentyabrın 27-dən oktyabrın 22-dək işğaldan azad etdiyi 143 yaşayış məntəqəsinin adı əksini tapıb.
Mətbu orqanın növbəti səhifələrində AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin ordumuzun apardığı anti-terror əməliyyatlarına dair açıqlaması, akademiklər İsa Həbibbəyli, Rasim Əliquliyev və Gövhər Baxşəliyevanın ordumuza dəstək çıxışları ilə tanış ola bilərsiniz.
Bundan əlavə, qəzetdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova ilə koronavirus pandemiyası dövründə bioloq alimlərin əsas fəaliyyət istiqamətləri mövzusunda, eləcə də Azərbaycan Respublikasının Alban-Udi Xristian Dini icmasının sədri Robert Mobili ilə müsahibələr, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının Silahlı Qüvvələrin Yardım Fonduna köçürdüyü vəsait, AMEA-nın müxbir üzvləri Əminağa Sadıqov, Oqtay Səmədov və Fizika İnstitutunun alimlərinin ölkə başçısına ünvanladığı məktublar, dünyaca məşhur akademik Roald Saqdeyevin və Beynəlxalq Slavyan Akademiyasının prezidenti Sergey Baburinin Ermənistanın işğalçılıq siyasətini pisləyən açıqlamaları oxuculara təqdim olunur.
Eyni zamanda, “XIX əsrin axırlarında İrəvan şəhərinin Azərbaycan mühiti və məhəllə adları”, “Əlyazmalar xəzinəsi və məşhur şərqşünaslar”, “Dağıdılan tarixi abidələr erməni vandalizminin əyani sübutudur”, “Müasir elmin inkişafında multidissiplinarlıq prinsipi” sərlövhəli məqalələr, yeni nəşrlər və digər xəbərlər də nəşrdə əksini tapıb.

Вышел новый номер газеты "Элм" Окт 26, 2020 | 12:14 / Публикации
Под лозунгом «Карабах - это Азербайджан!» вышел 18-й номер газеты «Элм», являющейся еженедельным печатным органом Президиума НАНА.
На первой полосе газеты нашли свое отражение названия 143 населенных пунктов, освобожденных нашей армией с 27 сентября по 22 октября под руководством Президента Азербайджана, Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева.
На следующих полосах органа печати читатели могут ознакомиться с заявлением Президента НАНА академика Рамиза Мехтиева об антитеррористических операциях, проводимых нашей армией, выступлениями академиков Исы Габиббейли, Расима Алгулиева и Говхар Бахшалиевой в поддержку нашей армии.
Кроме того, в газе опубликованы тексты интервью с вице-президентом НАНА академиком Ирадой Гусейновой об основных направлениях деятельности биологов во время пандемии коронавируса, а также с председателем Албано-Удинской христианской религиозной общины Азербайджанской Республики Робертом Мобили, информация о средствах, перечисленных научными учреждениями и организациями НАНА в Фонд помощи Вооруженным силам,  адресованные Президенту страны письма членов-корреспондентов НАНА Аминаги Садыгова, Огтая Самадова и ученых Института физики, осуждающие оккупационную политику Армении заявления всемирно известного академика Роальда Сагдеева и президента Международной славянской академии Сергея Бабури.
На страницах газеты также нашли свое отражение статьи «Азербайджанская среда города Иревана и названия окрестностей в конце XIX века», «Рукописные сокровища и известные востоковеды», «Разрушенные исторические памятники - яркое доказательство армянского вандализма», «Принцип мультидисциплинарности в развитии современной науки» и др.