ADPU (bakalavriat, 2016-2020) – Kimya və biologiya fakültəsi, Biologiya müəllimliyi ixtisası
Neftlə çirklənmiş torpaqlarda yayılan mikromisetlərdə lipolitik fermentlərin sintezinin fizioloji tənzimlənməsi
15
9
1.  Azərbaycan Respublikasının neftlə çirklənmiş torpaqlarından ayrılmış 2 yarımaləmə (Dikarya və Mucormyceta) 3 şöbəyə (Ascomycota, Mortierellomycota və Mucormycota), 13 fəsiləyə, 16 cinsə və  38 növə aid  göbələk ayrılmış və onlara aid 129  ştamdan ibarət kolleksiya yaradılmışdır ki, onların 2 növünün (Orbilia oligosporaPirella circinans) Azərbaycanda, 21 növünün isə neftlə çirklənmiş torpaqlarda yayılmasının aşkar edilməsi ilk dəfədir.
2.  Neftlə çirklənmiş torpaqların və oradan ayrılan göbələklərin  fitotoksiki aktivliyinin tədqiqi zamanı aydın olmuşdur ki, torpaqların fitotoksiki aktivliyinin formalaşmasında həm neft və neft məhsulları, həm də orada məskunlaşan göbələklər iştirak edir ki, göbələklər də bir-birlərindən fitotoksiki aktivlik göstəricisinə görə fərqlənirlər. Belə ki, onların bəziləri zəif (3-9%), bəziləri orta (11-29%), bəziləri də güclü (40-56%) aktivlik göstərdiyi halda, Trichoderma cinsinə aid göbələklərdə stimulyasiya (2,3-5,6%) aktivliyi qeydə alınmışdır.
3.  Müəyyən edilmişdir ki, neftlə çirklənmiş torpaqlardan ayrılan göbələk ştamlarının heç də hamısı lipolitik aktivliyə malik deyil,  lakin Aspergillus niger AA-17, Rhizopus stolonifer AA-81  və Penicillium glabrum AA-94 kimi göbələklər lipolitik fermentləri aktiv şəkildə sintez etmə qabiliyyətlərinə görə digərlər produsentlərdən fərqlənirlər.
4.  Aspergillus niger AA-17 ştamının nümunəsində lipolitik fermentlərin sintezinin optimallaşdırılması nəticəsində mövcud Çapek mühitinin tərkibi həm kəmiyyətcə, həm keyfiyyətcə modifikasiya edilərək yeni mühit yaradılmışdır ki, burada göbələyin lipazanı induktiv sintez etməsi müəyyən edilmiş və  ilkin götürülən mühitə göstərdiyi aktivliyin isə 51%-ə kimi yüksəldilməsinə nail  olunmuşdur.
5.  Seçilmiş Aspergillus niger AA-17 ştamı və ondan alınmış ferment biopreparatının neftlə çirklənmiş torpaqların təmizlənməsində istifadə imkanları hazırlanan laboratoriya modelində yoxlanılmışdır. Bu zaman 8qr/kq qatılıqda götürülmüş torpaqda sözügedən ştam 90 günlük inkişafdan sonra oradakı neftin ilkin miqdarına nəzərən 63%-ni, alınmış ferment biopreparatı isə 78%-ni deqradasiya edə bilmişdir və həm ştamın, həm də biopreparatın bu sahədə istifadəsinin perspektivli olması müəyyən edilmişdir.
6.  Aspergillus niger AA-17 ştamının eyni zamanda texniki məqsədli çirkli suların yağ mənşəli çirkləndiricilərinin təmizlənməsində uyğun şəraitdə (okigen rejimi, temperatur, pH və s.) 3 ay müddətində 1 m3 suyu təmizləməsi müəyyən olunmuşdur ki, bu da eksperimental şəkildə təsdiqini tapıbdır.
1.       Bakshaliyeva K.F., Ahmedli A.A., Seyidova G.M. Evaluation of micromycetes isolated from oil-contaminated soils for lipolytic activity// Advanced Studies In Biology, -2023, v. 15, № 1, -p. 129-135. https://doi.org/10.12988/asb.2023.91697
2.       Ahmadli A.A. Biodegradation of petroleum hydrocarbons by fungi strains of Aspergillus sp.-17, Rhizopus sp.-81, Penicillium sp.-94 isolated from oil-contaminated soils of Azerbaijan// In BIO Web of Conferences, -2024, v. 100, -p. 02007. EDP Sciences. https://doi.org/10.1051/bioconf/202410002007
3.       Ahmadli A.A., Mammadova A.E., Muradov P.Z.. Analysis of micromycetes found in oil-contaminated soils of Azerbaijan: species composition and biological activity// I Международная Научно-Практическая Конференция Инновационные Биотехнологии для охраны окружающей среды: от теории к практике, -Минск -2024, -c. 114-115
4.       Ahmadli A.A., Seyidova G.M. Study of using lipolytic enzymes by Aspergillus niger.- AA-17 of the fungi strain in wastewater treatment// Materials of international scientific-practical conference “Current problems of microbiology, biotechnology and biodiversity” dedicated to the 20th anniversary of RCM. -Astana, -2024, -p. 206-209
5.        Ahmadli A.A., Muradov P.Z. Lipolytic enzymes: Producers, industrial application, prospects of production in the Republic of Azerbaijan// Int. J. Biosci. -2024, v. 25, № 5, -p. 284-293. http://dx.doi.org/10.12692/ijb/25.5.284-293
6.        Ahmadli A.A., Muradov P.Z. Methods used in remediation of oil contaminated soils. Advanced Studies in Biology, -2024, v. 16 № 1, -p. 175-186. https://doi.org/10.12988/asb.2024.91935
7.        Ахмедли А.А., Сейидова Г.М. Изучение грибного биоразнообразия нефтезагрязненных почв Азербайджана и оценка их цитотоксической активности// Естественные и технические науки, -2024, т.  2, № 12, -c. 5-9. https://doi.org/10.37882/2223-2966.2024.12-2.02
8.        Ahmadli A.A. General characteristics of oil-contaminated soils of the Absheron Peninsula and the impact of pollution on biota. Journal of Life Sciences & Biomedicine, -2025, v.7(80), № 1, -p. 71-77.  http://doi.science.gov.az/pages/journals/jlsb/pdf/jlsb2 025_1_71.pdf
BDU – Ekologiya və torpaqşünaslıq fakültəsi (2020-ci ildən hal-hazıradək)
Layihə rəhbəri – Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı fondu tərəfindən elan edilən “Gənc Alim və Tədqiqatçıların 9-cu qrant müsabiqəsi”nin qalibi (AEF-GAT-9-2025-2(55)-04/02/3-M-02). Azərbaycan Elm Fondu, Bakı)
Layihə rəhbəri – Azərbaycan Respublikasının  Prezidenti yanında Elmin İnkişafı fondu tərəfindən elan edilən “Gənc Alim və Tədqiqatçıların 7-ci qrant müsabiqəsi”nin qalibi (AEF-GAT-7-2023-2(44)-10 04 3-M-04. Azərbaycan Elm Fondu, Bakı)

ГлавнаяАхмадли Агил Адам оглы sa sa
БГУ (магистр, 2020-2022) – Факультет экологии и почвоведения, специальность «Экология» (специализация «Биоэкология»)
АГПУ (бакалавр, 2016-2020) – Факультет химии и биологии, специальность «Преподавание биологии»
Физиологическая регуляция синтеза липолитических ферментов у микромицетов, выделенных из загрязненных нефтью почв
15
9
1. Из загрязненных нефтью почв Азербайджанской Республики была собрана коллекция из 129 штаммов грибов. Эта коллекция охватывает 2 подцарства (Дикарья и Мукормицеты), 3 отдела (Аскомицеты, Мортьерелломицеты и Мукормицеты), 13 семейств, 16 родов и 38 видов. Примечательно, что 2 вида — Orbilia oligospora и Pirella circinans — были идентифицированы как естественно распространенные в Азербайджане, а 21 вид был впервые обнаружен в загрязненных нефтью почвах.
2. В ходе изучения фитотоксической активности загрязненных нефтью почв и выделенных из них грибов стало ясно, что как нефть, так и нефтепродукты, а также обитающие в них грибы участвуют в формировании фитотоксической активности почв, и грибы также различаются друг от друга по фитотоксической активности. Таким образом, в то время как некоторые из них проявляют слабую (3-9%), некоторые умеренную (11-29%), а некоторые сильную (40-56%) активность, у грибов рода Trichoderma была зафиксирована биостимулирующая активность (2,3-5,6%).
3. Установлено, что не все штаммы грибов, выделенные из загрязненных нефтью почв, обладают липолитической активностью, но Aspergillus niger AA-17, Rhizopus stolonifer AA-81 и Penicillium glabrum AA-94 отличаются от других продуцентов своей способностью активно синтезировать липолитические ферменты.
4. У штамма Aspergillus niger AA-17 состав существующей среды Чапека был модифицирован как количественно, так и качественно, в результате чего была создана новая среда, в которой гриб индуктивно синтезировал липазу, а его активность по сравнению с исходной средой увеличилась до 51%.
5. Штамм Aspergillus niger AA-17 и полученный из него ферментный биопрепарат были оценены в лабораторных условиях на предмет их эффективности в очистке загрязненных нефтью почв. В образцах почвы, содержащих 8 г/кг нефти, штамм успешно разложил 63% от исходного содержания нефти после 90 дней культивирования. В отличие от этого, ферментный биопрепарат достиг скорости разложения 78%. Эти результаты свидетельствуют о том, что как штамм, так и биопрепарат являются перспективными кандидатами для использования в биоремедиации.
6. Экспериментально подтверждено, что Aspergillus niger AA-17 способен очищать 1 м3 воды за 3 месяца при соответствующих условиях (кислородный режим, температура, pH и т. д.) для очистки технических сточных вод от загрязняющих веществ на нефтяной основе.
1.       Bakshaliyeva K.F., Ahmedli A.A., Seyidova G.M. Evaluation of micromycetes isolated from oil-contaminated soils for lipolytic activity// Advanced Studies In Biology, -2023, v. 15, № 1, -p. 129-135. https://doi.org/10.12988/asb.2023.91697
2.       Ahmadli A.A. Biodegradation of petroleum hydrocarbons by fungi strains of Aspergillus sp.-17, Rhizopus sp.-81, Penicillium sp.-94 isolated from oil-contaminated soils of Azerbaijan// In BIO Web of Conferences, -2024, v. 100, -p. 02007. EDP Sciences. https://doi.org/10.1051/bioconf/202410002007
3.       Ahmadli A.A., Mammadova A.E., Muradov P.Z.. Analysis of micromycetes found in oil-contaminated soils of Azerbaijan: species composition and biological activity// I Международная Научно-Практическая Конференция Инновационные Биотехнологии для охраны окружающей среды: от теории к практике, -Минск -2024, -c. 114-115
4.       Ahmadli A.A., Seyidova G.M. Study of using lipolytic enzymes by Aspergillus niger.- AA-17 of the fungi strain in wastewater treatment// Materials of international scientific-practical conference “Current problems of microbiology, biotechnology and biodiversity” dedicated to the 20th anniversary of RCM. -Astana, -2024, -p. 206-209
5.        Ahmadli A.A., Muradov P.Z. Lipolytic enzymes: Producers, industrial application, prospects of production in the Republic of Azerbaijan// Int. J. Biosci. -2024, v. 25, № 5, -p. 284-293. http://dx.doi.org/10.12692/ijb/25.5.284-293
6.        Ahmadli A.A., Muradov P.Z. Methods used in remediation of oil contaminated soils. Advanced Studies in Biology, -2024, v. 16 № 1, -p. 175-186. https://doi.org/10.12988/asb.2024.91935
7.        Ахмедли А.А., Сейидова Г.М. Изучение грибного биоразнообразия нефтезагрязненных почв Азербайджана и оценка их цитотоксической активности// Естественные и технические науки, -2024, т.  2, № 12, -c. 5-9. https://doi.org/10.37882/2223-2966.2024.12-2.02
8.       Ahmadli A.A. General characteristics of oil-contaminated soils of the Absheron Peninsula and the impact of pollution on biota. Journal of Life Sciences & Biomedicine, -2025, v.7(80), № 1, -p. 71-77.  http://doi.science.gov.az/pages/journals/jlsb/pdf/jlsb2 025_1_71.pdf
Бакинский государственный университет – Факультет экологии и почвоведения (с 2020 года по настоящее время)
Руководитель проекта – победитель «9-го грантового конкурса для молодых ученых и исследователей», объявленного Фондом развития науки при Президенте Азербайджанской Республики (AEF-GAT-9-2025-2(55)-04/02/3-M-02). Азербайджанский научный фонд, Баку)
Руководитель проекта – победитель «7-го грантового конкурса для молодых ученых и исследователей», объявленного Фондом развития науки при Президенте Азербайджанской Республики (AEF-GAT-7-2023-2(44)-10 04 3-M-04. Азербайджанский научный фонд, Баку)