Qarabağda aparılacaq elmi tədqiqat işləri ilə bağlı AMEA-nın vəzifələri müəyyənləşdirilib + Foto Dek 11, 2020 | 22:54 / Konfranslar, iclaslar
Dekabrın 11-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
İclasda AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev, AMEA-nın birinci vitse-prezidentləri, akademiklər İsa Həbibbəyli və İbrahim Quliyev, AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər - Dilqəm Tağıyevİradə HüseynovaRasim Əliquliyev, akademiyanın akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov və Rəyasət Heyətinin digər üzvü akademik Gövhər Baxşəliyeva iştirak ediblər.
Tədbiri akademik Ramiz Mehdiyev açaraq iclasın gündəliyi barədə iştirakçılara məlumat verib.
İclasda əvvəlcə akademik Nailə Vəlixanlıya 80 illik, Telman Əliyevə isə 85 illik yubileyləri münasibətilə AMEA-nın Fəxri fərmanı təqdim edilib.
Yığıncağın gündəliyinə çıxarılan ilk məsələ “Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinə dair elmi tədqiqat işləri ilə bağlı AMEA-nın vəzifələri haqqında Tədbirlər planı” barədə olub.
Mövzu ilə bağlı çıxış edən akademik Ramiz Mehdiyev bildirib ki, AMEA Rəyasət Heyətinin 30 oktyabr 2020-ci il tarixli qərarında akademiyanın elmi bölmələrinə, həmçinin Rəyasət Heyəti aparatının struktur bölmələrinə AMEA-nın müvafiq elmi müəssisə və təşkilatları ilə birlikdə Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərinə dair elmi tədqiqat işləri ilə bağlı təkliflərin hazırlanması tapşırılıb. Akademik müvafiq təkliflər əsasında Tədbirlər planının hazırlandığını və bu gün Rəyasət Heyətinin müzakirəsinə çıxarıldığını diqqətə çatdırıb.
AMEA rəhbəri qeyd edib ki, Tədbirlər planında AMEA-nın Regional Şuşa Elmi Mərkəzinin yaradılması və həmin mərkəzdə digər elm sahələri ilə yanaşı, bölgənin ehtiyacına uyğun fizika məsələlərinin və təbii sərvətlərin fiziki xassələrinin tədqiqi üzrə Fizika Bölməsinin təşkil olunması öz əksini tapıb. Bundan əlavə, Qarabağ Regional Elmi Mərkəzinin və yeni yaradılacaq Qarabağ Universitetinin formalaşdırılmasına elmi və kadr dəstəyinin göstərilməsi, cihaz və qurğularla təminatı nəzərdə tutulur. Akademikin sözlərinə görə, həmçinin Sərsəng su anbarının istismarında etibarlılıq göstəricilərinin qiymətləndirilməsi, Xudafərin körpüsünün yanında seysmoakustik stansiyanın yaradılması, Dağlıq Qarabağda astronomik stansiyanın qurulması, Elektron Qarabağ konsepsiyasının işlənilməsi və reallaşdırılması layihələrinə elmi-praktiki dəstəyin həyata keçirilməsi, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə ehtiyatı 200 mln. ton neft və 250 mlrd. kubmetr qaz yataqlarının işlənilməsi və emalı üçün yerli xüsusiyyətlər nəzərə alınmaqla təkliflərin hazırlanması da başlıca hədəflərdəndir.
Tədbirlər planına əsasən, Qarabağ Geoloji Fondu Muzeyinin yaradılacağını deyən AMEA prezidenti bildirib ki, Azıx mağarası bölgəsində turizmin təşkili üçün infrastrukturun hazırlanması, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə Azərbaycan Respublikasının “Qırmızı kitab”ının hazırlanması ilə bağlı tədqiqatların aparılması, qoruq və yasaqlıqların bərpası üzrə təkliflərin hazırlanaraq müvafiq qurumlara təqdim edilməsi, Qarabağ Elmi Bölməsinin Bioresurslar İnstitutunun, Qarabağ regionuna aid bitkilərin toplandığı Nəbatat Bağının yaradılması alimlərimizin qarşısına qoyulan vəzifələrdəndir.
Həmçinin Suqovuşan, Xudafərin və Qızqalası su anbarlarının, Oxçuçay, Həkəri və Bərgüşad çaylarının hidrofaunasının tədqiqi, ermənilər tərəfindən talan edilən, saxtalaşdırılan tarixi-mədəni abidələr, muzeylər, onlara daxil olan eksponat və artefaktların sənədləşdirilməsi, zərərgörmüş, dağıdılmış abidə və itmiş əşyalar haqqında məlumatların sistemləşdirilərək nümayiş etdirilməsi, arxeobioloji qalıqların müvafiq analizi də Tədbirlər planında öz əksini tapıb.
AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev, eyni zamanda M.Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda mühafizə olunan Xurşidbanu Natəvanın “Gül dəftəri” əlyazmasının YUNESKO-nun “Dünya yaddaşı” reyestrinə daxil edilməsinin, Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin vaxtilə Şuşa şəhərində fəaliyyət göstərmiş Xurşidbanu Natəvan adına Qarabağ filialının bərpasının, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunda Qarabağ arxeoloji mərkəzinin yaradılmasının, Şuşada Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Qarabağ tarixi filialının açılmasının, Xocalıda “Xocalı soyqırımı” muzeyinin yaradılmasının sözügedən sənəddə nəzərdə tutulduğunu diqqətə çatdırıb.
250-dən artıq bənddən ibarət olan Tədbirlər planının ümumilikdə 2021-2035-ci illəri əhatə etdiyini söyləyən akademik R.Mehdiyev həmin sənəddə, o cümlədən “Qarabağ ədəbi mühiti”, “Qarabağ Azərbaycandır” və digər kollektiv monoqrafiyaların, kataloq, atlasların çapının, konfransların, sərgilərin keçirilməsinin, “Qarabağ salnaməsi: işğaldan qələbəyədək” sənədli filminin hazırlanmasının, KİV-də və elmi jurnallarda işğaldan azad olmuş ərazilərin bərpası ilə bağlı maarifləndirmə işlərinin aparılmasının, şəhid ailələri ilə mütəmadi olaraq görüşlərin təşkil edilməsinin və onlara zəruri xidmətlərin göstərilməsinin və s. tədqiqat işlərinin planlaşdırıldığını deyib.
Daha sonra Tədbirlər planı müzakirə olunaraq müvafiq qərar qəbul edilib.
Müzakirəyə çıxarılan növbəti məsələ elmi tədqiqat işləri planlarının hazırlanması haqqında olub. Mövzu ilə bağlı çıxış edən akademik-katib Əminağa Sadıqov bildirib ki, hazırda müasir zamanın çağırışlarından, dünyada baş verən proseslərdən, habelə respublikanın modernləşməyə və intellektual inkişaf modelinə əsaslanan strateji inkişaf istiqamətlərindən irəli gələrək Azərbaycan elminin, o cümlədən AMEA-nın qarşısında tamamilə yeni vəzifələr dayanır. Ə.Sadıqov koronavirus pandemiyası, II Qarabağ müharibəsi, habelə yeni ümumbəşəri problemlərin meydana çıxmasının elmi tədqiqatlar üçün yeni istiqamətlər açdığını vurğulayıb: “Bu baxımdan elmi tədqiqatların prioritetləri Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin təmin edilməsinə, onun müdafiə qüdrətinin artırılmasına, sosial-iqtisadi və mədəni-mənəvi inkişafına, ictimai-siyasi sabitliyinə, əhalinin sağlamlığının qorunmasına, eləcə də ölkə üçün vacib olan digər məsələlərin həllinə istiqamətləndirilməlidir”.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, 2021-2025-ci illər üçün AMEA-da aparılacaq elmi tədqiqat işlərinin mövzu planı və 2021-ci il üçün əhatəli planının hazırlanaraq Rəyasət Heyətinin müzakirəsinə təqdim edilməsi qərarlaşdırılıb.
Daha sonra İqtisadiyyat İnstitutunda Post-konflikt Ərazilərin Bərpası Elmi Mərkəzinin yaradılması haqqında məsələ iclasın müzakirəsinə çıxarılıb. Məsələ ilə bağlı çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, 30 ilə yaxın düşmən tapdağı altında qalmış Azərbaycan torpaqları ciddi antropogen təhdidlərə məruz qoyulub, həmin ərazilərdə sosial infrastruktur darmadağın edilib, təbii landşaft ciddi deformasiyaya uğradılıb. Onun sözlərinə görə, hazırda Prezident İlham Əliyevin bilavasitə rəhbərliyi ilə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyatın yenidən dirçəldilməsi, sosial-iqtisadi infrastrukturun qurulması, ekoloji tarazlığın bərpası istiqamətində kompleks tədbirlərin həyata keçirilməsinə başlanılıb.
Akademik İsa Həbibbəyli ərazilərin konfliktsonrası bərpasının araşdırılması və proqnozlaşdırılması üzrə İqtisadiyyat İnstitutunda ciddi elmi tədqiqat təcrübəsinin və bu sahədə beynəlxalq miqyasda qəbul edilmiş prinsiplərin olduğunu nəzərə alaraq, müəssisənin strukturunda Post-konflikt Ərazilərin Bərpası Elmi Mərkəzinin yaradılmasının təklif edildiyini söyləyib. O, bu ilin noyabr ayında AMEA-nın Rəyasət Heyətində post-konflikt ərazilərin bərpasına həsr edilən tədbirin keçirildiyini xatırladıb.
Müzakirələr nəticəsində İqtisadiyyat İnstitutunun strukturunda Post-konflikt Ərazilərin Bərpası Elmi Mərkəzinin yaradılması məqsədəuyğun hesab edilib.
Yığıncaqda AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarında hüquqi və inzibati idarəçilik vəziyyətinin öyrənilməsi barədə də müzakirələr aparılıb. Məsələ barədə məlumat verən akademik Rasim Əliquliyev akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarında kargüzarlıq, kadr və maliyyə sahəsi üzrə tərtib edilmiş sənədlərin hüquqi ekspertizasının keçirilməsi və onların Azərbaycan Respublikasının mövcud qanunvericiliyinin tələblərinə uyğunluğunun öyrənilməsi zərurətinin yarandığını diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, ilkin olaraq AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinə (FRTEB) daxil olan institutlarda vəziyyətin araşdırılması nəzərdə tutulur. O, müasir dövrün çağırışlarına cavab olaraq kargüzarlıq sahəsində yeni texnologiyaların tətbiqinin, sənəd dövriyyəsinin elektronlaşdırılmasının önəmini vurğulayıb.
Qeyd edilənləri nəzərə alaraq, FRTEB-in müvafiq müəssisələrində yoxlamalar aparılması üçün komissiya yaradılıb.
Sonra iclasda bir sıra elmi-təşkilati və kadr məsələlərinə baxılıb. Akademik Telman Əliyev öz xahişi ilə İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru vəzifəsindən azad olunub və AMEA-nın müşaviri təyin edilib. AMEA Rəyasət Heyətinin digər qərarı ilə akademik-katib, müxbir üzv Əminağa Sadıqov İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru vəzifəsini icra edən təyin edilib. Həmçinin akademik Adil Qəribovun AMEA-nın akademik-katibi vəzifəsinə təsdiqlənməsi qərara alınıb. Bundan əlavə, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru vəzifəsindən azad edilib, onun yerinə akademik Qərib Məmmədov təyin olunub.
İclasda, o cümlədən akademik Şahin Mustafayevin yenidən akad. Z.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səbinə Səlimovanın həmin müəssisənin elmi katibi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Baba Məhərrəmlinin isə Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini kimi təsdiqlənməsi barədə qərar verilib. İqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Rəsmiyyə Abdullayeva öz xahişi ilə İqtisadiyyat İnstitutunun elmi katibi vəzifəsindən azad edilib, onun yerinə iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Leyli Allahverdiyeva təsdiqlənib. Həmçinin filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Qətibə Quliyeva öz xahişi ilə Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun elmlər doktoru hazırlığı üzrə dissertanturasından xaric edilib.
İclasda müxbir üzv Aydın Kazımzadənin 70  illik yubileyi ilə əlaqədar AMEA-nın Fəxri fərmanı ilə təltif olunmasına da qərar verilib.
Rəyasət Heyətində qeyd olunan mövzular ətrafında akademiklər - İsa Həbibbəyli, İbrahim Quliyev, Rasim Əliquliyev, İradə Hüseynova, Gövhər Baxşəliyeva, Adil Qəribov, Telman Əliyev, Qərib Məmmədov, müxbir üzv Əminağa Sadıqov, professor Nazim İmanov və digərləri çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.
Sonda akademik Ramiz Mehdiyev çıxış edərək 44 günlük Vətən müharibəsindəki şanlı qələbə ilə bu gün Azərbaycanda və regionda yeni vəziyyətin yarandığını diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, cənab Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Qarabağa qayıdışın təməli qoyulub və artıq zəruri infranstrukturun qurulması istiqamətində ciddi işlər həyata keçirilir. Akademik Ramiz Mehdiyev ölkə başçısının çağırışlarına cavab olaraq sistemli tədqiqatların aparılmasının və Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişafına mühüm töhfələrin verilməsinin bu gün alimlərimizin başlıca hədəflərindən olduğunu söyləyib.
Akademiyada ciddi struktur islahatlarının aparılmasının önəmini də qeyd edən AMEA rəhbəri Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarının idarəçilik sistemində çatışmazlıqların olduğunu, bəzi hallarda subardinasiya qaydalarının gözlənilmədiyini bildirib.
AMEA prezidenti bugünkü iclasda yaradılan yoxlama komissiyasının müəssisələrdəki mövcud çatışmazlıqları aşkarlamaq baxımından önəmli olduğunu deyib, akademiyanın gələcək fəaliyyətinin müəyyənləşdirilməsinə öz töhfəsini verəcəyini söyləyib.

Определены задачи НАНА, связанные с научно-исследовательскими работами, которые будут вестись в Карабахе + Фото Дек 11, 2020 | 22:54 / Конференции, встречи
11 декабря состоялось очередное заседание Президиума Национальной академии наук Азербайджана.
На заседании приняли участие президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев, первые вице-президенты НАНА, академики Иса Габиббейли и Ибрагим Гулиев, вице-президенты НАНА, академики Дильгам Тагиев, Ирада Гусейнова и Расим Алигулиев, академик-секретарь НАНА, член-корреспондент Аминага Садыгов и член Президиума, академик Говхар Бахшалиева.
Открыв мероприятие вступительным словом, академик Рамиз Мехтиев ознакомил присутствующих с вопросами, стоящими на повестке дня.
Вначале были вручены Почетные грамоты НАНА академику Наиле Велиханлы – по случаю 80-летнего юбилея и академику Тельману Алиеву – по случаю 85-летнего юбилея.
Первым на рассмотрение был вынесен вопрос о «Плане мероприятий, охватывающих задачи НАНА, связанные с научно-исследовательскими работами в освобожденных от оккупации территориях Азербайджана».
В своем выступлении академик Рамиз Мехтиев сообщил, что в постановлении Президиума НАНА от 30 октября 2020 года научным отделениям НАНА, а также структурным подразделениям Президиума совместно с соответствующими научными учреждениями и организациями НАНА было поручено подготовить предложения, связанные с научно-исследовательскими работами, которые будут вестись в освобожденных от оккупации территориях Азербайджана, и добавил, что, опираясь на соответствующие предложения, был подготовлен План мероприятий, который вынесен сегодня на рассмотрение Президиума.
Руководитель НАНА отметил, что в Плане мероприятий нашли свое отражение такие вопросы, как создание Шушинского регионального научного центра НАНА и организация в этом центре наряду с прочими структурами Отделения физики, в котором будут вестись исследования по изучению физических свойств природных ресурсов и прочих проблем в соответствии с потребностями региона. Помимо этого, предусмотрено предоставление научной и кадровой поддержки при формировании Карабахского регионального научного отделения и Карабахского университета, а также обеспечение создающихся организаций оборудованием и приборами. По словам академика, основными предстоящими задачами также являются: оценка показателей надежности при эксплуатации Сарсангского водохранилища, установка сейсмоакустической станции вблизи Худаферинского моста и астрономической станции в Нагорном Карабахе, оказание научно-практической поддержки проектам разработки и реализации концепции Электронный Карабах и т.д.
Сообщив, что, согласно Плану мероприятий, будет создан Карабахский геологический фонд и музей, президент НАНА отметил, что задачами, которые стоят перед нашими учеными, являются также подготовка инфраструктуры для организации туризма в зоне Азыхской пещеры, проведение исследований, связанных с подготовкой «Красной книги» Азербайджанской Республики, охватывающей флору и фауну освобожденных от оккупации территорий, разработка предложений по восстановлению заповедников и заказников и представление их соответствующим структурам, создание в Карабахском научном отделении Института биоресурсов и Ботанического сада, в котором будут собраны образцы растительного мира Карабахского региона.
Также в Плане мероприятий нашли свое отражение такие вопросы, как исследование гидрофауны Суговушанского и Худаферинского водохранилищ, водохранилища «Гыз галасы», рек Охчучай, Хякяри и Баргушад, документация разграбленных и фальсифицированных армянами исторических и культурных памятников, музеев, а также экспонатов и артефактов, систематизация и демонстрация сведений о разрушенных и понесших урон памятниках и исчезнувших предметах, проведение археобиологических исследований и т.д.
Президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев сообщил, что, в то же время, в указанном документе предусмотрена реализация таких мероприятий, как содействие включению хранящейся в Институте рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА рукописи Хуршудбану Натаван «Гюль дяфтяри» («Цветочная тетрадь») в реестр ЮНЕСКО «Память мира», восстановление Карабахского филиала имени Хуршудбану Натаван Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА, который в свое время функционировал в Шуше, создание в Институте археологии и этнографии Карабахского археологического центра, организация в Шуше Карабахского филиала Национального музея истории Азербайджана НАНА, создание в Ходжалы Музея «Ходжалинский геноцид».
Сказав, что План мероприятий, состоящий из более чем 250-ти пунктов, охватывает 2021-2025 годы, академик Рамиз Мехтиев отметил, что в документе также нашли свое отражение такие вопросы, как издание коллективных монографий «Литературная среда Карабаха», «Карабах – это Азербайджан!» и т.д., каталогов, атласов, проведение конференций и выставок, подготовка документального фильма «Карабахская летопись: от оккупации до победы», ведение просветительской работы в СМИ и научных журналах, связанной с восстановлением освобожденных земель, организация регулярных встреч с семьями шехидов и оказание им необходимых услуг и т.д.
После обсуждения Плана мероприятий было принято соответствующее постановление.
Следующим на обсуждение был вынесен вопрос о подготовке планов научно-исследовательских работ. В своем выступлении академик-секретарь НАНА Аминага Садыгов сообщил, что в настоящее время перед отечественной наукой, в том числе и НАНА стоят абсолютно новые задачи, обусловленные призывами современности, происходящими в мире процессами, а также направлениями стратегического развития республики, опирающимися на модернизацию и модель интеллектуального развития. Аминага Садыгов подчеркнул, что пандемия коронавируса, Вторая Карабахская война и появление новых общечеловеческих проблем создали новые сферы для научных исследований: «С этой точки зрения приоритеты научных исследований должны быть нацелены на обеспечение устойчивого развития независимого Азербайджана, повышение оборонной мощи государства, социально-экономическое, культурное и духовное развитие общества, обеспечение общественно-политической стабильности, защиту здоровья населения, а также решение прочих важных для республики вопросов».
Учитывая все вышеизложенное, было принято постановление о разработке и вынесении на рассмотрение Президиума тематического плана научно-исследовательских работ, которые будут вестись в НАНА в 2021-2025 годах, и развернутого плана работ на 2021-й год.
Затем был рассмотрен вопрос о создании в Институте экономики Научного центра по восстановлению постконфликтных территорий. В своем выступлении академик Иса Габиббейли отметил, что азербайджанские земли, находящиеся около 30-ти лет под вражеской оккупацией, подверглись серьезному антропогенному воздействию, на этих территориях была полностью уничтожена социальная инфраструктура, был серьезно деформирован природный ландшафт. По его словам, в настоящее время под непосредственным руководством Президента Ильхама Алиева начали претворяться в жизнь комплексные мероприятия по восстановлению жизни в освобожденном от оккупации регионе, созданию социально-экономической инфраструктуры и восстановлению экологического равновесия.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что, учитывая опыт Института экономики в области ведения научных исследований по изучению и прогнозированию постконфликтного восстановления участков, а также наличие принятых в данной области на международном уровне принципов, было предложено создать в структуре учреждения Научный центр по восстановлению постконфликтных территорий. Он напомнил, что в ноябре текущего года в Президиуме НАНА состоялось мероприятие, посвященное восстановлению постконфликтных территорий.
После обсуждения Президиум посчитал целесообразным создание в структуре Института экономики Научного центра по восстановлению постконфликтных территорий.
На заседании также был рассмотрен вопрос об изучении состояния правового и административного управления в научных учреждениях и организациях НАНА. В своем выступлении академик Расим Алигулиев сообщил, что возникла необходимость в проведении правовой экспертизы документов, составленных в научных учреждениях и организациях НАНА в сфере делопроизводства, кадров и финансов и установлении их соответствия требованиям существующего законодательства Азербайджанской Республики. Академик отметил, что первым будет изучено состояние соответствующей сферы в институтах, входящих в состав Отделения физико-математических и технических наук НАНА (ОФМТН). Он подчеркнул необходимость в применении в области делопроизводства новых технологий и осуществлении электронизации документооборота в соответствии с призывами современности.
Учитывая все вышесказанное, была создана комиссия для проведения проверок в соответствующих учреждениях ОФМТН.
Далее на мероприятии были рассмотрены научно-организационные и кадровые вопросы. Академик Тельман Алиев по собственному желанию был освобожден от должности директора Института систем управления и назначен советником НАНА. Следующим постановлением Президиума НАНА исполняющим обязанности директора Института систем управления был назначен академик-секретарь, член-корреспондент Аминага Садыгов. Также было принято постановление об утверждении академика Адиля Гарибова на должность исполняющего обязанности академика-секретаря НАНА. Помимо этого, член-корреспондент НАНА Аловсат Гулиев был освобожден от должности директора Института почвоведения и агрохимии, исполняющим обязанности директора этого учреждения был назначен академик Гариб Мамедов.
На заседании были приняты постановления об утверждении академика Шахина Мустафаева заместителем директора Института востоковедения имени академика З.Буньятова по научной работе, доктора философии по филологии Сабины Салимовой – ученым секретарем этого учреждения, а доктора философии по филологии Бабы Магеррамли – заместителем директора Института языкознания имени Насими по научной работе. Доктор философии по экономике Расмийя Абдуллаева по собственному желанию была освобождена от должности ученого секретаря Института экономики, на ее место была назначена доктор философии по экономике Лейли Аллахвердиева. Также доктор философии по филологии Гатиба Гулиева по собственному желанию была отчислена из диссертантуры Института рукописей имени Мухаммеда Физули по подготовке докторов наук.
На мероприятии было принято постановление о награждении Почетной грамотой НАНА члена-корреспондента Айдына Кязымзаде по случаю его 70-летнего юбилея.
В ходе заседания по вышеперечисленным вопросам выступили академики Иса Габиббейли, Ибрагим Гулиев, Расим Алигулиев, Ирада Гусейнова, Говхар Бахшалиева, Адиль Гарибов, Тельман Алиев, Гариб Мамедов, член-корреспондент Аминага Садыгов, профессор Назим Иманов и другие, которые высказали свои мнения и озвучили соответствующие предложения.
В заключение выступил академик Рамиз Мехтиев, который сообщил, что блестящая победа в 44-дневной Отечественной войне изменила ситуацию в Азербайджане и во всем регионе в целом. Академик отметил, что под руководством господина Президента, Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева была заложена основа возвращения в Карабах, уже претворяются в жизнь серьезные мероприятия по созданию необходимой инфраструктуры. Руководитель НАНА подчеркнул, что сегодня в соответствии с призывами главы государства ученые республики должны проводить глубокие системные исследования и тем самым внести весомый вклад в социально-экономическое развитие Азербайджана.
Сообщив о необходимости в проведении в НАНА серьезных структурных реформ, академик Рамиз Мехтиев отметил, что в системе управления научных учреждений и организаций НАНА существуют недочеты, в некоторых случаях не соблюдаются правила субординации.
Президент НАНА подчеркнул значимость созданной на сегодняшнем заседании проверочной комиссии с точки зрения выявления существующих в учреждениях недостатков и отметил, что она внесет свой вклад в определение дальнейшей деятельности академии.