“Buğda genotiplərində quraqlıq stresi və onun bərpası zamanı antioksidant müdafiə sisteminin və fotosintetik effektivliyin tədqiqi” mövzusunda dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi keçirilib + Foto May 09, 2021 | 11:36 / Mühüm hadisələr
Mayın 8-də Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Bioadaptasiya laboratoriyasının elmi işçisi Lalə Aydınlının 2411.02-“Bitki Fiziologiyası” ixtisası üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi “Buğda genotiplərində quraqlıq stresi və onun bərpası zamanı antioksidant müdafiə sisteminin və fotosintetik effektivliyin tədqiqi” mövzusunda dissertasiya işinin onlayn formatda ilkin müzakirəsi keçirilib. Dissertasiya işi MBBİ-nun direktoru, AMEA-nın vitse prezidenti, akademik İradə Hüseynovanın rəhbərliyi altında yerinə yetirilib. AMEA-nın müxbir üzvü, professor İbrahim Əzizovun rəhbərliyi ilə keçirilən müzakirədə institutun elmi əməkdaşları ilə yanaşı, AMEA-nın Botanika, Radiasiya Problemləri institutlarının, Bakı Dövlət Universitetinin,  Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun alimləri də iştirak edib. Dissertasiya işində əldə edilən elmi nəticələr yüksək impakt faktorlu jurnallarda nəşr olunub, dəfələrlə yerli və beynəlxaq konfranslarda məruzə edilib.
Təqdim edilən dissertasiya işində ilk dəfə olaraq, Azərbaycanda yerli yumşaq buğda sortlarında quraqlıq və təkrar suvarmadan sonra bərpa prosesləri tədqiq edilib, buğda yarpaqlarında antioksidant müdafiə sisteminin fermentativ və qeyri-fermentativ komponentləri müqayisəli analiz olunub və buğda üçün quraqlıq və yenidən su ilə təmin olunduqdan sonrakı bərpa proseslərinin fizioloji-biokimyəvi mexanizmləri kompleks şəkildə öyrənilib. Əldə olunan nəticələr bitkilərin ətraf mühitin əlverişsiz amillərinə adaptasiya mexanizmlərinin daha dərindən dərk edilməsi baxımından fundamental əhəmiyyət kəsb edir. Antioksidant fermentlərin fəallığının və izoenzim tərkiblərinin təyininin quraqlığa davamlı genotiplərin skrininqində test sistemi kimi istifadə olunması tövsiyyə olunub.
Dissertasiya işi ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. İlkin rəyçilər, AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun Bitki fiziologiyası şöbəsinin müdiri biologiya elmləri doktoru, professor Ramiz Əliyev və Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Aqrar Elm və İnnovasiya Mərkəzinin Şöbə müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Cavanşir Təlai dissertasiya işinin yüksək səviyyədə yerinə yetirildiyini və beynəlxalq tələblərə cavab verdiyini qeyd ediblər. AMEA-nın müxbir üzvləri Novruz Quliyev, İlham Şahmuradov, Xəlil Qasımov, biologiya elmləri doktorları Səftər Süleymanov, Eldar Novruzov, Elimxan Cəfərov, Tofiq Allahverdiyev, Səyyarə İbadullayeva, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ələmdar Məmmədov dissertanta təklif və rəylərini bildiriblər.
Sonda Lalə Aydınlının dissertasiya işinin seminar şurasında müzakirəyə çıxarılması haqda qərar qəbul olunub.

Preliminary discussion of the dissertation "Study of the antioxidant defense system and photosynthetic effectiveness in drought stress and its recovery in wheat genotypes “ was held + Photo May 09, 2021 | 11:36 / Important events
On May 8, Preliminary discussion of the dissertation "Study of the antioxidant defense system and photosynthetic effectiveness in drought stress and its recovery in wheat genotypes “ of Lala Aydinli, a researcher at the Bioadaptation Laboratory at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, presented her dissertation for the degree of Doctor of Philosophy in 2411.02 - "Plant Physiology",  was held in an online format. Dissertation work was performed under the leadership of the director of IMBB, vice-president of ANAS academician Irada Huseynova. Along with the scientific staff of the institute, scientists of the institutes of Botany, Radiation Problems of ANAS, Baku State University, Agricultural Research Institute took part in the discussion held under the leadership of the correspondent member of ANAS, professor Ibrahim Azizov. Scientific results obtained in the dissertation were published in journals with high impact factor, were reported many times at local and international conferences.
For the first time in the dissertation, the processes of recovery after drought and re-irrigation in local soft wheat varieties in Azerbaijan were studied, the enzymatic and non-enzymatic components of the antioxidant defense system in wheat leaves were comparatively analyzed, and Physiological-biochemical mechanisms of recovery processes after drought and re-water supply for wheat have been studied in a complex way. The results obtained are of fundamental importance in terms of a deeper understanding of the mechanisms of adaptation of plants to adverse environmental factors. It is recommended that the determination of antioxidant enzyme activity and isoenzyme content be used as a test system in the screening of drought-resistant genotypes.
Extensive discussions were held around the dissertation. Preliminary reviewers, Head of the Department of Plant Physiology of the Institute of Genetic Resources of ANAS, Doctor of Biological Sciences, Professor Ramiz Aliyev and Head of the Department of Agrarian Science and Innovation Center of the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, Doctor of Philosophy in Biology, Associate Professor Javanshir Talai noted that the dissertation work was carried out at a high level and met international requirements. Correspondent members of ANAS Novruz Guliyev, Ilham Shahmuradov, Khalil Gasimov, doctors of biological sciences Saftar Suleymanov, Eldar Novruzov, Elimkhan Jafarov, Tofig Allahverdiyev, Sayyara Ibadullayeva, doctor of philosophy in biology Alamdar Mammadov expressed their proposals and opinions to the dissertation.