MBBİ-nin əməkdaşları Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi ET Əkinçilik İnstitutunun Qobustan BTS-də elmi ezamiyyətdə olublar + Foto May 27, 2021 | 09:06 / Ezamiyyətlər
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bioadaptasiya laboratoriyasının elmi işçisi Turanə İsgəndərova, kiçik elmi işçilər Səidə Zülfüqarova, Səbinə Omarova və doktorant Natella Əliyeva Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Elmi-Tədqiqat Əkinçilik İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında (BTS) elmi ezamiyyətdə olublar. Ezamiyyənin əsas məqsədi dəmyə şəraitində becərilmiş, fərqli davamlılıq nümayiş etdirən müxtəlif yumşaq buğda genotiplərində molekulyar-biokimyəvi tədqiqatların aparılması və müsabiqəli sort sınağına daxil olan buğdaların rüşeym plazmasının Aegilops speltoides mənşəli Sr39 geninə görə yoxlanılması məqsədilə nümunələrin toplanılması olmuşdur. Ezamiyyə zamanı təcrübə sahələrində müxtəlif nəzarət pitomniklərində əkilmiş yerli hibridləşmə əsasında stabilləşmiş F5 xətləri və beynəlxalq təşkilatlardan alınan müxtəlif ekoloji mənşəli buğda sort nümunələrinin monitorinqi aparılmışdır. Eyni zamanda Qobustan rayonu ərazisində buğda əkini sahələrində Puccinia graminis Pers. f. sp. tritici göbələyinin fitopatoloji qiymətləndirilməsi həyata keçirilmişdir.

Сотрудники ИМББ совершили командировку в Гобустанскую РОС НИИ Земледелия Министерства Сельского Хозяйства + Фото Мая 27, 2021 | 09:06 / Командировки
Научный сотрудник лаборатории Биоадаптации Института Молекулярной Биологии и Биотехнологий НАНА Турана Искендерова, младшие научные сотрудники Саида Зульфугарова, Сабина Омарова и докторант Нателла Алиева совершили командировку в Гобустанскую Региональную Опытную Станцию (РОС) Научно-исследовательского Института Земледелия Министерства Сельского Хозяйства Республики Азербайджан. Основной целью командировки являлось проведение молекулярно-биохимических исследований выращиваемых на посевных неполивных землях различных генотипов мягкой пшеницы, демонстрирующих разные виды устойчивости, и сбор образцов с целью проверки гена Sr39 происхождения Aegilops speltoides эмбриональной плазмы сортов пшеницы, включенных в конкурсные испытания. В ходе командировки на опытных участках был проведен мониторинг высаженных в различных контрольных питомниках местных линий F5, стабилизированных на основе гибридизации, и образцов различных сортов пшеницы экологического происхождения, полученных от международных организаций. В то же время была осуществлена фитопатологическая оценка грибка Puccinia graminis Pers. f. sp. tritici на полях высадки пшеницы на территории Гобустанского района.