MBBİ-nin əməkdaşları Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi ET Əkinçilik İnstitutunun Qobustan BTS-də elmi ezamiyyətdə olublar + Foto May 27, 2021 | 09:06 / Ezamiyyətlər
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bioadaptasiya laboratoriyasının elmi işçisi Turanə İsgəndərova, kiçik elmi işçilər Səidə Zülfüqarova, Səbinə Omarova və doktorant Natella Əliyeva Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Elmi-Tədqiqat Əkinçilik İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında (BTS) elmi ezamiyyətdə olublar. Ezamiyyənin əsas məqsədi dəmyə şəraitində becərilmiş, fərqli davamlılıq nümayiş etdirən müxtəlif yumşaq buğda genotiplərində molekulyar-biokimyəvi tədqiqatların aparılması və müsabiqəli sort sınağına daxil olan buğdaların rüşeym plazmasının Aegilops speltoides mənşəli Sr39 geninə görə yoxlanılması məqsədilə nümunələrin toplanılması olmuşdur. Ezamiyyə zamanı təcrübə sahələrində müxtəlif nəzarət pitomniklərində əkilmiş yerli hibridləşmə əsasında stabilləşmiş F5 xətləri və beynəlxalq təşkilatlardan alınan müxtəlif ekoloji mənşəli buğda sort nümunələrinin monitorinqi aparılmışdır. Eyni zamanda Qobustan rayonu ərazisində buğda əkini sahələrində Puccinia graminis Pers. f. sp. tritici göbələyinin fitopatoloji qiymətləndirilməsi həyata keçirilmişdir.

Employees of MBBI were on a scientific trip in the Gobustan RES of the Research Institute of Crop Husbandry of the Ministry of Agriculture + Photo May 27, 2021 | 09:06 / Scientific mission
A researcher of the Bioadaptation Laboratory of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of ANAS, Turana Isgandarova, junior researchers Saida Zulfugarova, Sabina Omarova, and a doctoral student Natella Aliyeva visited the Gobustan Regional Experimental Station of the Research Institute of Crop Husbandry of the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan. The main purpose of the trip was to conduct molecular, biochemical studies on bread wheat genotypes grown under different conditions, and to collect samples to test the embryonic plasma of wheat included in the competitive variety test for the gene Sr39 of Aegilops speltoides origin. During the trip, F5 lines stabilized on the basis of local hybridization, planted in different control nurseries, and samples of wheat varieties of different ecological origins obtained from international organizations were monitored. Besides, a phytopathological assessment of the fungus Puccinia graminis Pers. f. sp. triticale was performed in the wheat fields of the Gobustan region.