Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun əməkdaşları “3-cü Uluslararası TURAZ AKADEMİ Ədliyyə Elmləri, Məhkəmə Tibbi və Patoloji Konqresi”-də iştirak ediblər + Foto Sen 15, 2021 | 09:17 / Konfranslar, iclaslar
08-12 sentyabr 2021-ci il tarixlərində Bakı şəhərində Türkiyə-Azərbaycan birliyinin daha bir bariz nümunəsi olan TURAZ AKADEM-nin “Şiddət və Mediya” mövzusuna həsr olunmuş “3-cü Uluslararası TURAZ AKADEMİ Ədliyyə Elmləri, Məhkəmə Tibbi və Patoloji Konqresi”  keçirilmişdir. Konqresdə əsasən ailədaxili şiddət, qadın və uşaqlara qarşı kobud təpkilər və istismar halları, bu cür hallar haqqında cəmiyyətin bilgiləndirilməsində xüsusi gücə malik vasitə olan mediya orqanlarının rolu, fəaliyyət özəllikləri, onların cəmiyyət və qanun qarşısında məsuliyyətləri müzakirə olunmuş, şiddət nəticəsində xəsarət alanlar, şikəst olmuşlar və həyatıni itirənlərin patoloji-anatomik, antropoloji, meyitin yarılması praktikası, toksikoloji, psixiatrik və s. aspektlərdə məhkəmə-tibbi ekspertizasının aparılması, yanlışlıqla həyata keçirilən ekspertizalar (malpraktika), yanlış tərtib və təqdim edilən ekspertiza rəyləri, onların məsuliyyətləri və digər problemlərin həlli yolları fəallıqla araşdırılmışdır. Sözügedən məslələrin uğurla həyata keçirilməsi üçün konqres məruzəçiləri tərəfindən dünya praktikasına da müraciət olunaraq uyğun məsləhətlər və təkliflər verilmişdir. Konqresin işində Azərbaycan və Türkiyədən başqa Orta Asiya Respublikaları, Rusiya, Ukrayna, Xorvatiya və s. ölkələrdən olan alim və mütəxəssislər də yaxından iştirak etmişlər. Konqresin keçirilməsində Türkiyə və Azərbaycanın Məhkəmə Tibbi Ekspertiza qurumlarından başqa bu ölkələrin mediya, televiziya və radio qurumları, TürkTelekom, Halk Bankası, Türk Hava Yolları, Azərbaycan Tibb, İnönü, İstanbul, İstanbul Mədəniyyət, Çukuroba, Malatya, Tokat Gazıosmanpaşa  və Amasya Universitetləri, Türk Akademik Kitab Evi və s. kimi elmi-tədris və praktik qurumlar təşkilatçı və sponsor qismində iştirak etmişlər.
Konqresin işində AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiya İnstitutunun Genomun quruluşu və ekspressiyası laboratoriyasının müdiri b.ü.f.d., dosent Ələmdar Məmmədov, Populyasiya genomiksi laboratoriyasının müdiri b.ü.f.d., dosent Nurməmməd Mustafayev yaxından iştirak etmişlər. N.Mustafayev “Azərbaycan populyasiyasının Y-xromosomun haplotip və haploqrup tərkibinin Y-STR markerlərlə ilkin tədqiqi” mövzusunda çıxış etmişdir. Məruzə konqres iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanmışdır.

Employees of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies participated in the " 3rd INTERNATİONAL TURAZ ACADEMY Forensic Science, Forensic Medicine, and Pathology Congress” + Photo Sep 15, 2021 | 09:17 / Conferences, assemblies
On September 8-12, 2021, the 3rd INTERNATİONAL TURAZ ACADEMY Forensic Science, Forensic Medicine and Pathology Congress dedicated to the topic “Violence and Media” of TURAZ ACADEMY which is another clear example of Turkish-Azerbaijani unity, was held in Baku. The congress focused on domestic violence, abuse and exploitation of women and children, the role of media outlets as a powerful tool in informing the public about such cases, the specifics of their activities, their responsibilities in front of society and the law was discussed, conducting forensic medical examination of those injured, maimed and killed as a result of violence in the aspects of pathological-anatomical, anthropological, corpse practice, toxicological, psychiatric, incorrectly performed examinations (malpractice), incorrectly compiled and submitted expert reviews, their responsibilities, and solutions to other problems were actively investigated. For the successful implementation of these issues, the congress speakers also appealed to the world practice and gave relevant advice and suggestions.  In addition to Azerbaijan and Turkey, scientists and specialists from Central Asian Republics, Russia, Ukraine, and Croatia also took part in the Congress. In addition to the Forensic Medicine Institutions of Turkey and Azerbaijan, the media, television, and radio agencies of these countries, Scientific-educational and practical organizations such as TurkTelecom, Halk Bank, Turkish Airlines, Azerbaijan Medical, Inonu, Istanbul, Istanbul Culture, Cukuroba, Malatya, Tokat Gaziosmanpasha and Amasya Universities, Turkish Academic Book House, etc. participated as organizers and sponsors.
Head of the Laboratory of Genome Structure and Expression of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of ANAS, Ph.D., Associate Professor Alamdar Mammadov, Head of the Laboratory of Population Genomics, Ph.D., Associate Professor Nurmammad Mustafayev closely participated in the work of the congress.  N.Mustafayev spoke on "Preliminary study of the haplotype and haplogroup composition of the Y chromosome of the Azerbaijani population with Y-STR markers." The report was met with interest by the congress participants