Akademik İradə Hüseynova: “AMEA Qarabağa elmin böyük qayıdışında, bərpa proseslərində fəal iştirak edir” Noy 08, 2021 | 15:35 / Mühüm hadisələr
AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova Zəfər Gününə və şəhidlərimizin əziz xatirəsinə həsr edilən II beynəlxalq Qarabağ – Tətbiqi Elmlər Konqresinin açılış mərasimində çıxış edib.
Akademik İ.Hüseynova Azərbaycan dövlətinin və xalqının əbədi qəhrəmanlıq salnaməsinə qızıl  hərflərlə yazılmış 44 günlük müharibə və onun məntiqi yekunu olan Zəfər Gününün müstəqil dövlətçiliyimizin, ərazi bütövlüyümüzün, milli mənliyimizin xilası olduğunu bildirib, qazanılmış qələbənin tarixi əhəmiyyətindən bəhs edib.
AMEA-nın vitse-prezidenti qeyd edib ki, ulu öndər Heydər Əliyevin siyasi, iqtisadi və hərbi siyasətini uğurla davam və inkişaf etdirən Azərbaycan dövlətinin başçısı, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin qətiyyəti, millətin vahid amal uğrunda dəmir yumruq kimi birləşməsi dənizdən-dənizə Ermənistan ideyasını yerlə yeksan etdi, Ermənistan adlı vassal qurumun müstəqil dövlət şəkildə mövcudluğunu belə sual altına saldı.
Akademikin sözlərinə görə, qələbənin ən vacib təməl daşlarından biri Azərbaycan xalqının dövlətimizin suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda gedən mübarizədə Ali Baş Komandanla yanaşı dayanması, lider-xalq birliyinin sarsılmazlığı olmuşdur. Müstəqillik illərində vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə alaraq böyümüş Azərbaycan gəncləri, qanları ilə bayrağımıza al rəng vermiş şəhid və qazilərimiz, arxa cəbhədə çalışan fədakar insanlarımız ölkə Prezidenti İlham Əliyevin bir çağırışı ilə ayağa qalxmış, əzm və iradə, bir yumruq kimi birlik və həmrəylik nümayiş etdirərək, düşmənə sarsıdıcı zərbələr endirmişdir.
Vitse-prezident əlavə edib ki, böyük qələbənin qazanılmasının daha bir mühüm amili Türkiyə - Azərbaycan qardaşlığı, Türkiyə dövləti və xalqının Azərbaycanın haqq işinə mənəvi dəstəyi olmuşdur. Müharibənin ilk günündən Türkiyə Respublikası Prezidentinin bütün dünyaya mesajları, açıq, birmənalı və sərt açıqlamaları Azərbaycana əlavə güc vermiş, birliyimizin, qardaşlığımızın əbədiliyinin daha bir təzahürü olmuşdur: “15 iyun 2021-ci il tarixində türk dünyasının qədim mədəniyyət beşiyi olan Şuşa şəhərində Azərbaycan Republikasının Prezidenti İlham Əliyev və Türkiyə Republikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan tərəfindən imzalanmış Şuşa Bəyannaməsi iki ölkə arasındakı müttəfiqlik münasibətlərini yeni səviyyəyə qaldırmışdır”.
Akademik vurğulayıb ki, 30 ilə yaxın bir müddətdə işğal altında qalmış Qarabağda ermənilər tərəfindən beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, ümumbəşəri dəyərlərə zidd olaraq biomüxtəliflik, yeraltı və yerüstü sərvətlər talan edilmiş, meşə, otlaq, torpaq və su ehtiyatlarından düşməncəsinə istifadə olunmuşdur. Qiymətli ağacların üstünlük təşkil etdiyi meşələr, o cümlədən Avropada yeganə olan unikal çinar meşəsi, yüz və min illərə şahidlik etmiş çox qədim çinar ağacları ermənilər tərəfindən kəsilərək məhv edilmişdir. Azərbaycanın “Qırmızı kitab”ına düşmüş onlarla bitki və heyvan növləri tamamilə itmək təhlükəsinə məruz qalmışdır.
İşğal dövründə bu ərazilərdə hər hansı tədqiqat işi aparmağın mümkün olmadığını qeyd edən İ.Hüseynova müharibənin gedişində və qələbədən dərhal sonra Azərbaycan alimlərinin Böyük Qayıdış və Böyük Dirçəlişə öz töhfələrini verməyə hazır olduqlarını bəyan etdiklərini bildirib, hazırda Qarabağa elmin böyük qayıdışında, bərpa proseslərində elmi kollektivlərimizin fəal iştirak etdiklərini deyib.
“Bu gün Qarabağın yeraltı və yerüstü, canlı və cansız, təbii və mədəni sərvətləri, mövcud bioloji və ekoloji durumu, gələcək inkişaf perspektivləri ciddi multidissiplinar tədqiqatların mövzusuna çevrilmişdir”, - deyə vurğulayan alim bu istiqamətdə görülən işlər haqqında məlumat verib. Bildirib ki, AMEA-da “Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində aparılacaq elmi-tədqiqat işləri, elmtutumlu bərpa və quruculuq layihələri üzrə AMEA-nın Fəaliyyət Proqramı” və “Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərinə dair elmi-tədqiqat işləri ilə bağlı AMEA-nın vəzifələri haqqında Tədbirlər Planı” yerinə yetirilməkdədir.
Vitse-prezident akademiyanın müvafiq institutları və alimlərinin Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində məsələlərin mərkəzləşdirilmiş qaydada həll edilməsi üçün yaradılmış Əlaqələndirmə Qərargahının nəzdində fəaliyyət göstərən İdarələrarası Mərkəzin Ekoloji, Energetika, Şəhərsalma  məsələləri üzrə İşçi Qruplarının işində, müvafiq fəaliyyət proqramının icrasında, region üzrə bioloji və redioekoloji monitorinqlərin aparılmasında, Ermənistanın Qarabağda törətdiyi ekoloji terrorun miqyasının qiymətləndirilməsində fəal şəkildə iştirak etdiklərini nəzərə çatdırıb.
Akademikin sözlərinə görə, AMEA-da 20-21 may 2021-ci il tarixlərində “Qarabağın biomüxtəlifliyi, torpaq və su ehtiyatları: keçmişi, bugünü və gələcəyi” mövzusunda keçirilmiş konqres bu sahədə çalışan alim və mütəxəsissləri vahid virtual məkanda toplamaqla müvafiq fəaliyyətlərlə bağlı yol xəritəsinin müəyyənləşdirilməsi baxımından önəmli hadisə olmuşdur. Məruzəçi AMEA-nın “Həyat elmləri və biotibb” jurnalının bu günlərdə ingilis dilində çapdan çıxacaq xüsusi nömrəsinin Qarabağın biomüxtəlifliyi, torpaq və su ehtiyatlarının tədqiqinə həsr edildiyini qeyd edib.
Alim oktyabrın 22-də Tərtər rayonunun Şıxarx qəsəbəsində Zəfər Gününə həsr olunmuş “AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun Qarabağ Elmi-Tədqiqat Bazasının infrastrukturunun bərpası, bölgə üçün yaradılmış buğda və arpa sortlarının toxumçuluğunun təşkili məsələləri” adlı tarla seminarı və seminardan sonra Bazanın işğaldan azad edilmiş və minalardan təmizlənmiş ərazilərində əkin işlərinin aparılmasının da regionda aqrar tədqiqatların bərpası istiqamətində atılmış ciddi addım olduğunu deyib. Əlavə edib ki, alimlərimiz tərəfindən regionun su ehtiyatlarının radioekoloji və mikrobioloji tədqiqi üzrə də xeyli iş görülmüşdür: “Əminəm ki, planlaşdırılan bütün işlər tam şəkildə həyata keçiriləcək, Azərbaycan və onun ayrılmaz hissəsi olan Qarabağ durmadan inkişaf edəcək, yeni dövr tariximizin hər günü Zəfər Günü olacaq”.
Sonda akademik İ.Hüseynova tətbiqi elmlər sahəsində multidissiplinar tədqiqatların inkişafına töhfələr vermək, onlardan alınmış mühüm nəticələri bölüşmək və fikir mübadiləsi aparmaq, eyni zamanda tədqiqatların keyfiyyətinin artırılması məqsədi ilə beynəlxalq elmi platforma yaratmağı hədəfləyən 2-ci beynəlxalq Qarabağ – Tətbiqi Elmlər Konqresində mühüm elmi nailiyyətlərin nümayişinə şahidlik ediləcəyinə inamını ifadə edib, bu möhtəşəm tədbir münasibətilə hamınızı təbrik edib və konfransın işinə uğurlar arzulayıb.

Academician Irada Huseynova: "The Azerbaijan National Academy of Sciences is actively involved in the great return of science to Karabakh and the process of restoration" Nov 08, 2021 | 15:35 / Important events
Vice-President of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Director General of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies Academician Irada Huseynova spoke at the opening ceremony of the II International Karabakh Congress of Applied Sciences, dedicated to the Victory Day and the memory of the martyrs.
Academician I. Huseynova, noting the historical significance of the Victory, stated that the 44-day war, written in golden letters in the chronicle of the eternal heroism of the state and people of Azerbaijan and its logical conclusion - Victory Day, is the salvation of our independent statehood, territorial integrity, and national identity.
The Vice President noted that the determination of the President of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, who successfully continued and developed the political, economic, and military policies of the great leader Heydar Aliyev, rallied the nation like an iron fist for a common cause, questioning the existence of a vassal formation called Armenia as an independent state.
The academician emphasized that in the occupied Karabakh, for almost 30 years, the Armenians plundered biodiversity, underground and ground resources, forests, pastures, land, and water resources in violation of the norms and principles of international law and universal values. In forests dominated by valuable trees, including the only unique plane tree forest in Europe, the most ancient plane trees, which are hundreds and thousands of years old, were cut down and destroyed by the Armenians. Dozens of species of plants and animals included in the "Red Book" of Azerbaijan are under threat of extinction.
Noting that during the occupation it was impossible to conduct any research in these areas, I. Huseynova added that Azerbaijani scientists were ready to contribute to the Great Return and Great Renaissance during the war and immediately after the Victory.
“Today underground and terrestrial, living and inanimate, natural and cultural resources of Karabakh, the current biological and ecological situation, prospects for future development have become the subject of serious interdisciplinary research,” the academician added. Further, I. Huseynova said that the "Action Program of ANAS on research work, scientific restoration and construction projects to be carried out in the liberated territories of Azerbaijan" and "Research work in the liberated territories of Azerbaijan" are being implemented.
According to the academician, the congress on "Biodiversity, land and water resources of Karabakh: past, present and future" held at ANAS on May 20-21, 2021 became an important event in terms of uniting scientists and specialists working in this field, and a guide for related activities. The speaker noted that a special issue of the journal "Life Sciences and Biomedicine" of ANAS, which will be published in English in the coming days, is devoted to the study of biodiversity, land and water resources of Karabakh.
During the seminar "Restoration of the infrastructure of the Karabakh research base of the Institute of Genetic Resources of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, the organization of seed production of wheat and barley varieties created for the region", dedicated to Victory Day in the Shikharh village of the Terter region on October 22, she stressed that planting in the liberated and demined territories of the base - a serious step towards the resumption of agricultural research in the region. The academician added that our scientists have done a lot of work on radioecological and microbiological studies of the region's water resources: “I am sure that all the planned work will be fully completed. Azerbaijan and its integral part - Karabakh will continue to develop, and every day of our new history will be Victory Day ".
In conclusion, Academician I. Huseynova expressed her confidence that important scientific achievements will be demonstrated at the II International Karabakh Congress of Applied Sciences, the purpose of which is to promote the development of multidisciplinary research in the field of applied sciences, exchange important results and views, as well as the creation of an international scientific platform to improve the quality of research. She congratulated everyone on this great event and wished the conference success.