Novruz Məhəmməd oğlu Quliyev 1952-ci ildə Cəbrayıl rayonunun Əmirvarlı kəndində anadan olmuşdur. 1974-cü ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indi Bakı Dövlət Universiteti) Kimya fakültəsini, 1977-ci ildə SSRİ Elmlər Akademiyasının A.N.Bax adına Biokimya İnstitutunun aspiranturasını bitirmişdir. O, 1978-ci ildə namizədlik, 1992-ci ildə doktorluq dissertasiyalarını müdafiə etmişdir. 2001-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü seçilmiş, 2017-cu ildə professor elmi adını almışdır.
Novruz Quliyev 1974, 1977-1982-ci illərdə Azərbaycan SSR Elmi Tədqiqat Əkinçilik İnstitutunda kiçik elmi kimi, 1982-1987-ci illərdə Azərbaycan EA-nın Fiziki-Kimyəvi Biologiya sektorunda böyük elmi işçi, 1987-2016-cı illərdə Azərbaycan EA-nın Botanika İnstitutunda böyük elmi işçi, aparıcı elmi işçi, baş elmi işçi, laboratoriya müdiri, 2005-2020-ci illərdə Azərbaycan Respublikası ekologiya və təbii sərvətlər nazirinin müavini vəzifələrində çalışmışdır. 2016-2021-ci illərdə AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda baş elmi işçi kimi fəaliyyət göstərmişdir, 2021-ci ildən laboratoriya müdiridir.
Novruz Quliyevin elmi fəaliyyəti əsasən fotosintezin biokimyası və fiziologiyası, avtotrof orqanizmlərdə fotosintetik fermentlərin və onların tənzimlənməsinin tədqiqinə həsr olunmuşdur. Alimin rəhbərliyi ilə fototrof bakteriyalarda universal tənzimləyici sistem olan tsiklik adenozinmonofosfat sisteminin aşkar olunması və bu sistemin həmin orqanizmlərdə rolu, bitki mənşəli karboanhidraza fermentinin homogen şəkildə ayrılaraq kristallaşdırılması, fermentin fiziki-kimyəvi xassələrinin və struktur-funksional təşkilinin hərtərəfli öyrənilməsi və onun dördüncü quruluşunun molekulyar modelinin təklif edilməsi, fotosintetik fermentlərin bitkilərin ekstremal şəraitə uyğunlaşmasında və məhsuldarlıq proseslərində rolunun aydınlaşdırılması, alınan nəticələrin abiotik stres amillərinə davamlı mədəni bitki sortlarının seleksiyasında marker kimi istifadəsi üzrə tədqiqatlar aparılmışdır.
Novruz Quliyev 200-dən çox elmi əsərin, o cümlədən 3 monoqrafiyanın müəllifidir. O, dünyanın bir sıra ölkələrində bir sıra beynəlxalq elmi konfranslarda məzruzələrlə çıxış etmişdir. N.Quliyevin elmi rəhbərliyi ilə 4 fəlsəfə doktoru hazırlanmışdır.
Alim müxtəlif illərdə AMEA-nın Botanika İnstitutunun Elmi şurasının, institutun nəzdində fəaliyyət göstərən Dissertasiya şurasının, Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatların Təşkili və Əlaqələndirilməsi Şurasının üzvü kimi fəaliyyət göstərmişdir. Hazırda AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Elmi şurasının, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Elmi şurasının və institutun nəzdində fəaliyyət göstərən Dissertasiya şurasının üzvüdür.
Novruz Quliyev 1995, 2000-ci illərdə 1-ci və 2-ci çağırış Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatı, komissiya sədri (2-ci çağırış) olmuşdur. O, 1992-ci ildə ulu öndər Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışı üçün müraciət etmiş məşhur “91-lər”dəndir.
Novruz Quliyev 2017-ci ildə Azərbaycan  Respublikasının “Tərəqqi” medalı ilə təltif edilmişdir.
Azərbaycanda biokimya elminin inkişafında mühüm xidmətləri olan alimi 70 illik yubileyi münasibəti ilə təbrik edir, ona möhkəm cansağlığı, elmimizin inkişafı yolunda nailiyyətlər arzulayırıq.

Члену-корреспонденту НАНА Новрузу Гулиеву исполнилось 70 лет Мар 17, 2022 | 12:00 / Юбилеи
22 марта известному ученому в области биохимии, заведующему лабораторией энзимологии фотосинтетической ассимиляции углерода Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА, члену-корреспонденту НАНА Новрузу Гулиеву исполнилось 70 лет. Новруз Мухаммед оглы Гулиев родился в 1952 году в селе Амирварлы Джебраильского района. В 1974 году окончил химический факультет Азербайджанского государственного университета (ныне Бакинский государственный университет), в 1977 году окончил Институт биохимии имени А.Н. Баха АН СССР. В 1974, 1977-1982 гг.работал  младшим научным сотрудником Научно-исследовательского сельскохозяйственного института Азербайджанской ССР. В 1978 году Н.Гулиев  защитил кандидатскую диссертацию и с 1982 по1987 гг. работал старшим научным сотрудником сектора физико-химической биологии Азербайджанской Академии наук.
С 1987 по 2016 гг.  Н.Гулиев - сотрудник Института Ботаники АН Азербайджана, в 1992 году защитил докторскую диссертацию и занимал должность старшего научного сотрудника, ведущего научного сотрудника и заведующего лабораторией. В 2005-2020 гг. занимал должность заместителя министра экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики. С 2016 по настоящее время Новруз муаллим является сотрудником Института Молекулярной биологии и биотехнологий НАНА, где вначале работал главным научным сотрудником, с 2021 года является заведующим лабораторией. Научная деятельность Новруза Гулиева в основном посвящена биохимии и физиологии фотосинтеза, изучению фотосинтетических ферментов у автотрофных организмов и их регуляции. Под руководством ученого в лаборатории получены такие важные результаты, как открытие циклической аденозинмонофосфатной системы, как универсальной регуляторной системы фототрофных бактерий ее роли в этих организмах; гомогенная кристаллизация фермента карбоангидразы растительного происхождения и всестороннее изучение ее физико-химических свойств и структурно-функциональной организации; уточнение роли фотосинтетических ферментов в адаптации растений к экстремальным условиям и формировании продуктивности, использование полученных результатов в качестве маркера при селекции сортов культурных растений, устойчивых к абиотическим стрессовым факторам. Новруз Гулиев является автором более 200 научных работ, в том числе 3 монографий. Выступал с докладами на международных научных конференциях в ряде стран мира. Под научным руководством Н.Гулиева подготовлено 4 доктора философии. В разные годы ученый был членом Ученого совета Института ботаники НАНА, Диссертационного совета, действующего при институте, Совета по организации и координации научных исследований Азербайджанской Республики. В настоящее время он является членом Ученого совета Отделения биологических и медицинских наук НАНА, Ученого совета Института молекулярной биологии и биотехнологий и Диссертационного совета, действующего при институте. В 1995 и 2000 годах Новруз Гулиев был депутатом Милли Меджлиса Азербайджанской Республики 1-го и 2-го созывов и председателем комиссии 2-го созыва. С 1991 года является членом партии «Yeni Azərbaycan». В 2017 году Новруз Гулиев был награжден медалью «Tərəqqi» Азербайджанской Республики. Мы поздравляем ученого, внесшего значительный вклад в развитие биохимии в Азербайджане, с 70-летием, желаем ему крепкого здоровья и успехов на поприще развития нашей науки.