27 Mart Azərbaycanda Elm Günüdür Mart 27, 2022 | 07:00 / Mühüm hadisələr
Martın 27-si Azərbaycanda Elm Günüdür. Bu əlamətdar gün Prezident İlham Əliyevin 2018-ci il 9 aprel tarixli Sərəncamına əsasən təsis edilib. Ölkəmizdə Elm Günü, eyni zamanda, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının yaradıldığı günə təsadüf edir. Bu gün elmlə məşğul olan hər kəsin, bütövlükdə Azərbaycan elmi ictimaiyyətinin bayramıdır.
Respublika həyatının müxtəlif sahələrinin inkişaf etdirilməsində, ictimai fikrin formalaşdırılması və möhkəmləndirilməsində, dövlət müstəqilliyi uğrunda mübarizə yollarında AMEA-nın böyük xidmətləri var. 1945-ci ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyası təsis olunduqdan sonra respublikada elmin mükəmməl təşkilati strukturu formalaşıb, elmi araşdırmaların həyata keçirilməsi sistemli xarakter alıb. Akademiyanın sürətli inkişaf mərhələsi Ümummilli Lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Ulu Öndər deyib: “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası xalqımızın milli sərvətidir. Bu sərvəti qoruyub saxlamalıyıq”. 2001-ci il 15 may tarixli Fərmanın imzalanması ilə Azərbaycan Elmlər Akademiyasına Azərbaycan Milli elmlər Akademiyası adı verilib. Ümummilli lider Heydər Əliyevin siyasi xəttini inamla və uğurla davam etdirən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev xalqın gələcəyinin məhz elm və təhsillə bağlı olduğunu dəfələrlə vurğulamış və müasir dövlət quruculuğunun elmin inkişafı olmadan mümkün olmadığını qeyd etmişdir. Prezident İlham Əliyev deyib: “Akademiyada Azərbaycanın intellektual elitası cəmlənib. Akademiyanın inkişafı Azərbaycanda elmin inkişafına birbaşa təsir göstərir.” Elmin inkişafına göstərilən yüksək diqqət eyni zamanda Azərbaycanın güclənməsinə, inkişafına, dünya miqyasında tanınmasına və layiqli yerinin təmin olunmasına xidmət edir.
Hörmətli alimlərimiz, 27 mart -“Elm günü” münasibətilə hər birinizi təbrik edir, elmi fəaliyyətinizdə daha böyük uğurlar arzulayırıq.

March 27 is Science Day in Azerbaijan Mar 27, 2022 | 07:00 / Important events
This significant day was established by the Order of President Ilham Aliyev dated April 9, 2018. Science Day in our country also coincides with the establishment of the Azerbaijan National Academy of Sciences. Today is a holiday for everyone involved in science, the scientific community of Azerbaijan as a whole.
ANAS has great merits in the development of various spheres of the life of the republic, in the formation and strengthening of public opinion, in the struggle for state independence. After the establishment of the Azerbaijan Academy of Sciences in 1945, a perfect organizational structure of science was formed in the republic, and the implementation of scientific research became systematic. The rapid development stage of the Academy is connected with the name of National Leader Heydar Aliyev. The Great Leader said: “Azerbaijan National Academy of Sciences is a national treasure of our people. We must preserve this wealth”. With the signing of the Decree dated May 15, 2001, the Azerbaijan Academy of Sciences was renamed the Azerbaijan National Academy of Sciences. Continuing the political line of national leader Heydar Aliyev with confidence and success, President of Azerbaijan Ilham Aliyev repeatedly stressed that the future of the people depends on science and education, and noted that modern state building is impossible without the development of science. President Ilham Aliyev said: “Azerbaijan's intellectual elite is concentrated in the Academy. The development of the Academy has a direct impact on the development of science in Azerbaijan.” The high attention paid to the development of science also serves to strengthen and develop Azerbaijan, ensure its global recognition and a worthy place.
Dear scientists, we congratulate each of you on the occasion of March 27 - "Science Day" and wish you greater success in your scientific activities.