İnstitutun elmi işçiləri Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında elmi ezamiyyətdə olublar + Foto May 27, 2022 | 18:00 / Ezamiyyətlər
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Bioadaptasiya laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d. Samirə Rüstəmova, elmi işçi Turanə İsgəndərova və Karbonun fotosintetik assimilyasiyasının enzimologiyası laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d. Ulduzə Qurbanova Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Qobustan Bölgə Təcrübə Stansiyasında (BTS) elmi ezamiyyətdə olublar. Ezamiyyənin əsas məqsədi GWAS analizlərin aparılması üçün sahə şəraitində əkilmiş buğda genotiplərində qeyri-invaziv rəqəmsal fenotipləmə üzrə  tədqiqatların aparılması  olmuşdur. Ezamiyyə zamanı təcrübə taxıl sahələrində müxtəlif nəzarət pitomniklərində monitoriqlər aparılmışdır. Bitkilərin fenotipik vəziyyəti Polypen400 cihazının köməyilə ilə qiymətləndirilmişdir. Ümumilikdə 67 yerli, 41 Rusiya mənşəli, 9 Türkiyə mənşəli, 18 Avropa mənşəli genotipdə ölçmələr aparılmışdır. Bu rəqəmsal fenotipləmə cihazı bitkinin fizoloji vəziyyətini qeyri-invaziv olaraq son dərəcə həssaslıqla  qiymətləndirməyə imkan verir. Hər genotip üzrə üç bitkidə ölçmə aparılmışdır. Alınan nəticələr sonda statistik və bioinformatik proqramlarla analiz ediləcəkdir.

Сотрудники института посетили Гобустанскую региональную опытную станцию НИИ земледелия МСХ АР + Фото Мая 27, 2022 | 18:00 / Командировки
Ведущий научный сотрудник лаборатории биоадаптации Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА, д.ф.по биологии Самира Рустамова, научный сотрудник Турана Искендерова и ведущий научный сотрудник лаборатории энзимологии фотосинтетической ассимиляции углерода, д. ф. по биологии Улдуза Гурбанова посетили Гобустанскую региональную опытную станцию земледелия (ГРОС) Научно-исследовательского института Министерства сельского хозяйства. Основной целью поездки было проведение исследований по неинвазивному цифровому фенотипированию генотипов пшеницы, высаженных в полевых условиях для GWAS анализа. Во время поездки мониторинг проводился в различных контрольных питомниках на опытных зерновых полях. Фенотипическое состояние растений оценивали с помощью аппарата «Полипен400». В целом было измерено 67 местных, 41 российских, 9 турецких и 18 европейских генотипов. Это цифровое устройство для фенотипирования позволяет неинвазивно оценивать физиологическое состояние растения с чрезвычайной чувствительностью. Измерения проводили на трех опытных растениях с каждого генотипа. Полученные результаты будут проанализированы с использованием статистических и биоинформационных программ.