İnstitutun elmi işçisi Nahidə Əliyevanın fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi keçirilib  + Foto İyn 07, 2022 | 14:59 / Mühüm hadisələr
7 iyun 2022-ci il tarixində AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Hüceyrənin membran sistemləri laboratoriyasının elmi işçisi Nahidə Əliyevanın 2406.02– “Biokimya” ixtisasında biologiya ürzə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi keçirilib. Biologiya elmləri doktoru, professor Səftər Süleymanovun rəhbərliyi altında aparılan elmi işin mövzusu “C4 metabolizmə aid bitkilərdə tilakoid membranın struktur-funksional komponentlərinin molekulyar təşkili”dir. İddiaçı dissertasiya işinin əsas müddəalarını şərh edərək aldığı nəticələr barədə ətraflı məlumat verib. O qeyd edib ki, ilk dəfə olaraq, C4 bitkisi olan qarğıdalının mezofil və örtüktopa hüceyrələrinin xloroplastları normal şəraitdə və duz stresinin təsiri altında kompleks şəkildə tədqiq edilib. Duz stresi zamanı bitkilərin morfofizioloji əlamətlərində, biokimyəvi xüsusiyyətlərində və ultrastrukturunda baş verən dəyişikliklərin öyrənilməsi stresə adaptasiya mexanizmlərinin aydınlaşdırılması üçün əhəmiyyətlidir və duzadavamlı qarğıdalı sortlarının yaradılmasında istifadə oluna bilər.
Təqdimatdan sonra rəyçilərin çıxışları dinlənilib və dissertasiya ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. N. Əliyeva verilən sualları cavablandırıb, irad və təkliflərə öz münasibətini bildirib. İclasın sonunda dissertasiya işinin müdafiənin növbəti mərhələsinə buraxılması barədə qərar qəbul olunub.

Состоялось предварительное обсуждение диссертационной работы научного сотрудника института Нахиды Алиевой на соискание ученой степени доктора философии по биологии + Фото Июн 07, 2022 | 14:59 / Важные события
7 июня 2022 года в Институте молекулярной биологии и биотехнологий НАНА состоялось предварительное обсуждение диссертации, представленной научным сотрудником лаборатории мембранных систем клеток Нахидой Алиевой на соискание ученой степени доктора философии по специальности 2406.02 - "Биохимия». Исследование на тему «Молекулярная организация структурно-функциональных компонентов тилакоидной мембраны растений c С4-метаболизмом» выполнена под руководством доктора биологических наук, профессора Сафтара Сулейманова. Соискатель представила основные положения диссертации и дала подробную информацию о результатах. Она отметила, что впервые комплексно изучены хлоропласты мезофильных клеток и клеток обкладки в растениях кукурузы, относящихся к С4-типу, как в нормальных условиях, так и при солевом стрессе. Изучение изменений морфофизиологических признаков, биохимических свойств и ультраструктуры растений при солевом стрессе имеет важное значение для выяснения механизмов адаптации к стрессу и может быть использовано при создании солеустойчивых сортов кукурузы.