İnstitutun elmi işçisi Nahidə Əliyevanın fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi keçirilib  + Foto İyn 07, 2022 | 14:59 / Mühüm hadisələr
7 iyun 2022-ci il tarixində AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Hüceyrənin membran sistemləri laboratoriyasının elmi işçisi Nahidə Əliyevanın 2406.02– “Biokimya” ixtisasında biologiya ürzə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi keçirilib. Biologiya elmləri doktoru, professor Səftər Süleymanovun rəhbərliyi altında aparılan elmi işin mövzusu “C4 metabolizmə aid bitkilərdə tilakoid membranın struktur-funksional komponentlərinin molekulyar təşkili”dir. İddiaçı dissertasiya işinin əsas müddəalarını şərh edərək aldığı nəticələr barədə ətraflı məlumat verib. O qeyd edib ki, ilk dəfə olaraq, C4 bitkisi olan qarğıdalının mezofil və örtüktopa hüceyrələrinin xloroplastları normal şəraitdə və duz stresinin təsiri altında kompleks şəkildə tədqiq edilib. Duz stresi zamanı bitkilərin morfofizioloji əlamətlərində, biokimyəvi xüsusiyyətlərində və ultrastrukturunda baş verən dəyişikliklərin öyrənilməsi stresə adaptasiya mexanizmlərinin aydınlaşdırılması üçün əhəmiyyətlidir və duzadavamlı qarğıdalı sortlarının yaradılmasında istifadə oluna bilər.
Təqdimatdan sonra rəyçilərin çıxışları dinlənilib və dissertasiya ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. N. Əliyeva verilən sualları cavablandırıb, irad və təkliflərə öz münasibətini bildirib. İclasın sonunda dissertasiya işinin müdafiənin növbəti mərhələsinə buraxılması barədə qərar qəbul olunub.

A preliminary discussion of the dissertation work for the degree of Doctor of Philosophy in Biology was held. + Photo Jun 07, 2022 | 14:59 / Important events
On June 7, 2022, at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of ANAS, a preliminary discussion of the dissertation submitted by Nahida Aliyeva, a researcher at the Laboratory of Cell Membrane Systems, for the degree of Doctor of Philosophy in the specialty 2406.02 - "Biochemistry", was held. The research on the topic “Molecular organization of structural-functional components of the thylakoid membranes in plants with C4-metabolism "was carried out under the guidance of Doctor of Biological Sciences, Professor Saftar Suleymanov. The applicant presented the main provisions of the dissertation and gave detailed information about the results. She noted that for the first time, chloroplasts of mesophyll and bundle sheath cells have been comprehensively studied in the maize plant belonging to C4-type photosynthesis under both normal and salt stress conditions. The study of changes in morphophysiological traits, biochemical properties, and ultrastructure of plants under salt stress is important for elucidating the mechanisms of adaptation to stress and can be used to develop salt-tolerant maize varieties.
After the presentation, the speeches of the reviewers were heard and extensive discussions were held around the dissertation. N. Aliyeva answered the questions and expressed her attitude toward the remarks and suggestions. At the end of the meeting, it was decided to allow the dissertation to the next stage of defense.