İnstitutun kiçik elmi işçisi Nərgiz Bayramovanın fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi keçirilib + Foto İyl 21, 2022 | 09:00 / Konfranslar, iclaslar
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib. Gündəlikdə duran əsas məsələ Bioadaptasiya laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Nərgiz Bayramovanın 2411.02 - “Bitki fiziologiyası” ixtisasında biologiya ürzə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün “Virus patogenezi zamani üzüm bitkisində fizioloji və anatomik dəyişikliklərin tədqiqi” mövzusunda yerinə yetirdiyi dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi olub. İclasın gündəliyi ilə şura üzvlərini tanış edən şuranın sədri  - institutun baş direktoru, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova əvvəlcə Karbonun fotosintetik assimilyasiyasının enzimologiyası laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, prof. Novruz Quliyevi 70 illik yubileyi və Bionanotexnologiya beynəlxalq laboratoriyasının müdiri, b.e.d., prof. Süleyman Allahverdiyevi Rusiya Federasiyasının Əməkdar elm xadimi adını alması və Rusiya Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilməsi münasibətilə institutun kollektivi adından təbrik edib, onlara gələcək elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb. Sonra sədr dissertasiya işinin əsas müddəalarını şərh etmək üçün sözü Nərgiz Bayramovaya verib. İddiaçı akademik İradə Hüseynovanın rəhbərliyi ilə yerinə yetirilən dissertasiya işinin aktuallığı, məqsəd və vəzifələri barədə məlumat verərək qeyd edib ki,  ilk dəfə olaraq Azərbaycanda üzüm bitkisini yoluxduran virus növü - GLRaV-3 aşkar edilib, “Üzüm Yarpaqlarının Burulması” xəstəliyinin (GLD) etiologiyası, həmçinin virus patogenez zamanı  bitki yarpaqlarında baş verən fizioloji, biokimyəvi və anatomik dəyişikliklər kompleks şəkildə araşdırılıb. O bildirib ki, əldə olunan nəticələr ölkəmizdə üzümün virus xəstəlikləri haqqında  elektron məlumat bazasının yaradılmasına imkan yarada bilər, bu da Respublikamızın ayrı-ayrı regionlarında salınmış üzüm sahələrinin fitosanitar vəziyyəti barədə məlumat verəcəkdir. Əldə olunan nəticələrdən yerli təsərrüfat sahibləri bəhrələnə bilərlər. Təqdimatdan sonra rəyçilərin çıxışları dinlənilib və dissertasiya ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. Nərgiz Bayramova verilən sualları cavablandırıb, irad və təkliflərə öz münasibətini bildirib. İclasın sonunda Elmi şura üzvləri açıq səsvermə yolu ilə dissertasiya işinin müdafiənin növbəti mərhələsinə buraxılması barədə qərar qəbul ediblər.

Состоялось предварительное обсуждение диссертации младшего научного сотрудника Наргиз Байрамовой на соискание ученой степени доктора философии по биологии + Фото Июл 21, 2022 | 09:00 / Конференции, встречи
Состоялось очередное заседание Ученого совета Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА. Главным вопросом повестки дня стало предварительное обсуждение диссертационной работы младшего научного сотрудника Лаборатории биоадаптации Наргиз Байрамовой на тему «Исследование физиологических и анатомических изменений в растении винограда при вирусном патогенезе» для получения ученой степени доктора философии по биологии по специальности 2411.02 – «Физиология растений». Председатель совета, генеральный директор института, вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова познакомила членов совета с повесткой дня заседания. Сначала она поздравила заведующего лабораторией энзимологии фотосинтетической ассимиляции углерода, члена-корреспондента НАНА, проф. Новруза Гулиева с 70-летним юбилеем и заведующего международной лаборатории бионанотехнологий, д.б.н., проф. Сулеймана Аллахвердиева с присвоением почетного звания Заслуженного деятеля науки Российской Федерации и избранием членом-корреспондентом Российской академии наук. Академик И.Гусейнова от имени коллектива института поздравила ученых, пожелав им успехов в дальнейшей научной деятельности. Затем председатель предоставила слово Наргиз Байрамовой для представления основных положений диссертации. Соискатель проинформировала об актуальности, целях и задачах диссертационной работы, проведенной под руководством академика Ирады Гусейновой, и отметила, что впервые в Азербайджане обнаружено распространение вируса GLRaV-3, поражающего виноградные растения, комплексно исследована этиология болезни «Скручивание листьев винограда» (GLD), а также физиологические, биохимические и анатомические изменения, происходящие в листьях растений при вирусном патогенезе. Она сообщила, что полученные результаты позволяют создать электронную базу данных по вирусным заболеваниям винограда в нашей стране, которая позволит получить информацию о фитосанитарном состоянии виноградных полей, засаженных в различных регионах нашей республики. Результаты также будет полезными для владельцев местных ферм. После доклада были заслушаны выступления рецензентов и состоялись широкие дискуссии вокруг диссертации. Наргиз Байрамова ответила на вопросы и выразила свое отношение к замечаниям и предложениям. По итогам заседания членами Ученого совета путем открытого голосования было принято решение о направлении диссертации на следующий этап защиты.