İnstitutun kiçik elmi işçisi Nərgiz Bayramovanın fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi keçirilib + Foto İyl 21, 2022 | 09:00 / Konfranslar, iclaslar
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Elmi şurasının növbəti iclası keçirilib. Gündəlikdə duran əsas məsələ Bioadaptasiya laboratoriyasının kiçik elmi işçisi Nərgiz Bayramovanın 2411.02 - “Bitki fiziologiyası” ixtisasında biologiya ürzə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün “Virus patogenezi zamani üzüm bitkisində fizioloji və anatomik dəyişikliklərin tədqiqi” mövzusunda yerinə yetirdiyi dissertasiya işinin ilkin müzakirəsi olub. İclasın gündəliyi ilə şura üzvlərini tanış edən şuranın sədri  - institutun baş direktoru, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova əvvəlcə Karbonun fotosintetik assimilyasiyasının enzimologiyası laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü, prof. Novruz Quliyevi 70 illik yubileyi və Bionanotexnologiya beynəlxalq laboratoriyasının müdiri, b.e.d., prof. Süleyman Allahverdiyevi Rusiya Federasiyasının Əməkdar elm xadimi adını alması və Rusiya Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilməsi münasibətilə institutun kollektivi adından təbrik edib, onlara gələcək elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb. Sonra sədr dissertasiya işinin əsas müddəalarını şərh etmək üçün sözü Nərgiz Bayramovaya verib. İddiaçı akademik İradə Hüseynovanın rəhbərliyi ilə yerinə yetirilən dissertasiya işinin aktuallığı, məqsəd və vəzifələri barədə məlumat verərək qeyd edib ki,  ilk dəfə olaraq Azərbaycanda üzüm bitkisini yoluxduran virus növü - GLRaV-3 aşkar edilib, “Üzüm Yarpaqlarının Burulması” xəstəliyinin (GLD) etiologiyası, həmçinin virus patogenez zamanı  bitki yarpaqlarında baş verən fizioloji, biokimyəvi və anatomik dəyişikliklər kompleks şəkildə araşdırılıb. O bildirib ki, əldə olunan nəticələr ölkəmizdə üzümün virus xəstəlikləri haqqında  elektron məlumat bazasının yaradılmasına imkan yarada bilər, bu da Respublikamızın ayrı-ayrı regionlarında salınmış üzüm sahələrinin fitosanitar vəziyyəti barədə məlumat verəcəkdir. Əldə olunan nəticələrdən yerli təsərrüfat sahibləri bəhrələnə bilərlər. Təqdimatdan sonra rəyçilərin çıxışları dinlənilib və dissertasiya ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. Nərgiz Bayramova verilən sualları cavablandırıb, irad və təkliflərə öz münasibətini bildirib. İclasın sonunda Elmi şura üzvləri açıq səsvermə yolu ilə dissertasiya işinin müdafiənin növbəti mərhələsinə buraxılması barədə qərar qəbul ediblər.

A preliminary discussion of the dissertation of junior researcher Nargiz Bayramova for the degree of Doctor of Philosophy in Biology took place + Photo Jul 21, 2022 | 09:00 / Conferences, assemblies
A regular meeting of the Scientific Council of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of ANAS was held. The main issue on the agenda was the preliminary discussion of the dissertation work of the junior researcher of the Laboratory of Bioadaptation Nargiz Bayramova on “Study of physiological and anatomical changes in the grape plant at viral pathogenesis” for obtaining the degree of Doctor of Philosophy in biology, specialty 2411.02 - “Plant Physiology”. The chairman of the Scientific Council, Director General of the Institute, Vice-President of ANAS, academician Irada Huseynova introduced the members of the Council to the agenda of the meeting. First, she congratulated the head of the laboratory of Enzymology of photosynthetic carbon assimilation, correspondent member of ANAS, professor Novruz Guliyev on his 70th birthday and the head of the international laboratory of Bionanotechnology,  professor Suleiman Allahverdiev with the honorary title of Honored Scientist of the Russian Federation and the election of a correspondent member of the Russian Academy of Sciences. Academician I. Huseynova, on behalf of the staff of the Institute, congratulated the scientists, wishing them success in their future scientific activities. Then the chairman gave the floor to Nargiz Bayramova to present the main provisions of the dissertation. The applicant informed about the relevance, goals and objectives of the dissertation work, conducted under the guidance of academician Irada Huseynova, and noted that for the first time in Azerbaijan, the spread of the GLRaV-3 virus that affects grape plants has been detected, the etiology of the grapevine leafroll disease  (GLD) and also physiological, biochemical and anatomical changes that occur in plant leaves during viral pathogenesis have been comprehensively studied. She said that the results obtained make it possible to create an electronic database on viral diseases of grapes in our country, which will provide information on the phytosanitary state of grape fields planted in various regions of our republic. The results will also be useful for local farm owners. After the report, the speeches of the reviewers were heard and extensive discussions took place around the dissertation. Nargiz Bayramova answered questions and expressed her attitude toward the comments and suggestions. Following the meeting, the members of the Scientific Council by open voting decided to send the dissertation to the next stage of defense.