MBBİ əməkdaşlarının məqaləsi nüfuzlu beynəlxalq jurnalda dərc olunub Avg 03, 2022 | 13:22 / Nəşrlər
AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru akademik İradə Hüseynovab.ü.f.d. Samirə Rüstəmova və Gülnar Abdullayevanın həmmüəllif olduqları “Isolation and characterization of DREB gene in ancestral diploid wheat species from wheat domestication center”  adlı məqalə “Genetics and Molecular Research” jurnalında (IF=1,77) çap olunub. Azərbaycanın yumşaq buğdanın ilkin yaranma mərkəzi olması ilə bağlı olaraq məqalə müasir buğdaların genom donorları olan yerli yabanı diploid buğdalarda stresə davamlılıqda əsas rol oynayan DREB tranksripsiya faktorunun geninin  tədqiqinə həsr olunub. Gen yabanı buğdalardan izolyasiya olunaraq sekvens olunmuş və in silico analizlər aparılmışdır.  Sekvens analizin nəticələri NCBI beynəlxalq məlumat bazasına daxil edilmiş və MZ935739 və MZ935740 qeydiyyat nömrələri altında yerləşdirilmişdir.
Tədqiqat Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasıt Heyətinin  və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun (Qrant №EIF‐ETL-2020-2(36)-16/15/3-M-15) maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirilmişdir.

Статья сотрудников ИМББ опубликована в престижном международном журнале Авг 03, 2022 | 13:22 / Публикации
Статья сотрудников Института молекулярной биологии и биотехнологий академика Ирады Гусейновой, д. ф по биологии Самиры Рустамовой и Гюльнар Абдуллаевой на тему "İsolation and characterization of DREB gene in ancestral diploid wheat domestication center" опубликована в журнале "Genetics and Molecular Research" (ИФ-1.77). В связи с тем, что Азербайджан является центром происхождения мягкой пшеницы, статья посвящена изучению гена фактора транскрипции DREB, играющего ключевую роль в стрессоустойчивости у местных диких диплоидных пшениц, являющихся донорами генома современных пшениц. Ген был выделен из дикой пшеницы, секвенирован и проанализирован in silico. Результаты анализа последовательностей были депонированы в международную базу данных NCBI по следующим номерам: MZ935739 и MZ935740.
Исследование проведено при финансовой поддержке Президиума Национальной академии наук Азербайджана и Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики (грант № EIF-ETL-2020-2(36)-16/ 15/3-М-15).