MBBİ əməkdaşlarının məqaləsi nüfuzlu beynəlxalq jurnalda dərc olunub Avg 03, 2022 | 13:22 / Nəşrlər
AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru akademik İradə Hüseynovab.ü.f.d. Samirə Rüstəmova və Gülnar Abdullayevanın həmmüəllif olduqları “Isolation and characterization of DREB gene in ancestral diploid wheat species from wheat domestication center”  adlı məqalə “Genetics and Molecular Research” jurnalında (IF=1,77) çap olunub. Azərbaycanın yumşaq buğdanın ilkin yaranma mərkəzi olması ilə bağlı olaraq məqalə müasir buğdaların genom donorları olan yerli yabanı diploid buğdalarda stresə davamlılıqda əsas rol oynayan DREB tranksripsiya faktorunun geninin  tədqiqinə həsr olunub. Gen yabanı buğdalardan izolyasiya olunaraq sekvens olunmuş və in silico analizlər aparılmışdır.  Sekvens analizin nəticələri NCBI beynəlxalq məlumat bazasına daxil edilmiş və MZ935739 və MZ935740 qeydiyyat nömrələri altında yerləşdirilmişdir.
Tədqiqat Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasıt Heyətinin  və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun (Qrant №EIF‐ETL-2020-2(36)-16/15/3-M-15) maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirilmişdir.

The article of IMBB employees was published in a prestigious international journal Aug 03, 2022 | 13:22 / Publications
The article “Isolation and characterization of DREB gene in ancestral diploid wheat species from wheat domestication center”co-authored by Director General of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, ANAS academician Irada Huseynova, ", PhD in biology Samira Rustamova and Gulnar Abdullayeva was published in "Genetics and Molecular Research" journal (IF=1.77). Since Azerbaijan is the center of origin of bread wheat, the article is devoted to local wild diploid wheat, which is the genome donor of modern wheat. The gene was isolated from wild wheat, sequenced and in silico analysis was performed. The results of the sequence analysis have been entered into the NCBI international database and deposited under accession numbers MZ935739 and MZ935740.
The research was carried out with the financial support of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences and the Science Development Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan (Grant No. EIF-ETL-2020-2(36)-16/15/3-M-15).