MBBİ əməkdaşlarının COVİD-19 xəstəliyində ACE geninin polimorfizminə həsr edilmiş məqaləsi çap olunub Avg 05, 2022 | 13:17 / Nəşrlər
MBBİ-nin əməkdaşları Gülmirə Əlibəyova, b.ü.f.d. Nurməmməd Mustafayev və akademik İradə Hüseynovanın müəllifliyi ilə “Роль синергической связи ACE I/D и ACE2 G8790A полиморфизмов в этиологии CoVID-19” adlı məqalə “Endless Light in Science” beynəlxalq elmi-praktiki (SJIF ~5.5; ISI ~0.172) jurnalında dərc olunmuşdur. Məqalə CoVID-19-un invaziyasında mühüm rol oynayan angiotenzin çevirən fermentlərin genlərində (ACE və ACE2) baş verən indel və SNP tip mutasiyalarla (uyğun olaraq ACE I/D və ACE2 G/A) xarakterizə olunan polimorfizmlərinin tədqiqinə həsr olunmuşdur. Bundan başqa CoVID-19-un etiologiyasında bu mutasiyaların sinergik rolunun, həmçinin xəstəliyin gedişat dərəcəsi/xəstəliyə həssalıq ilə bu genlərin mutant allel variantları/genotipləri arasında mümkün korrealyasiya əlaqəsinin aşkarlanmasına da cəhd edilmişdir. Müəyyən edilmişdir ki, xəstələnən insanlar arasında homoziqot DD və AA genotiplərinin daşıyıcıları xəstələnməmiş insanlara nisbətən uyğun olaraq 1,44 və 3,2 dəfə çoxdur. Son dərəcə ağır və ağır gedişatlı xəstələrin əksəriyyəti bu genlərdən ya birinin, ya da hər ikisinin  mutant allellərinin homozigot genotiplərinin (DD+GG, II+AA, ID+AA, DD+AA) daşıyıcıları olmuşlar. Statistik parametrlərin təhlili göstərir ki, şanslar nisbəti (odds ratio, OR) və nisbi risk (relative risk, RR) həm D alleli, həm də A alleli üçün vahiddən böyükdür, lakin statistik əhəmiyyətli korrelyasiya yalnız D alleli üçün müşahidə olunmuşdur (Р=0,0480). OR və RR dəyərləri mutant homozigot DD və AA genotipləri üçün də kifayət qədər yüksək olsa da, yalnız AA genotipi üçün əhəmiyyətli korrelyasiya aşkar edilmişdir (P=0,0052). Koronavirus infeksiyasına qarşı həssaslıq/insidentlik və genetik modellər arasındakı əlaqəni qiymətləndirərkən aydın ifadə olunan və əhəmiyyətli əlaqələr aşkar edilməmişdir.
Tədqiqat işi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişaf Fondunun qrantı (EIF-GAT-5-2020-3(37)-12/09/3-M-09) çərçivəsində həyata keçirilmişdir.

Опубликована статья сотрудников ИМББ, посвященная полиморфизму гена ACE при заболевании COVID-19 Авг 05, 2022 | 13:17 / Публикации
В cоавторстве с директором ИМББ академиком Ирадой Гусейновой и сотрудниками института, д.ф. по биологии Нурмаммад Мустафаевым и Гюльмирой Алибековой в международном научно-практическом журнале «Endless Light in Science» (SJIF ~5.5; SJIF ~5.5; SJIF ~5.5; SJIF ~5.5; SJIF ~5.5; 2010) опубликована статья «Роль синергетической связи полиморфизмов ACE I/D и ACE2 G8790A в этиологии CoVID-19». Статья посвящена изучению полиморфизмов, характеризующихся мутациями типа Indel и SNP (ACE I/D и ACE2 G/A соответственно), возникающих в генах ангиотензинпревращающих ферментов (ACE и ACE2), играющих важную роль в инвазии CoVID-19. Кроме того, сделана попытка выявить синергическую роль этих мутаций в этиологии CoVID-19, а также возможную корреляцию между прогрессированием забо-левания/предрасположенностью к заболеванию и мутантными аллельными вариантами этих генов/генотипами. Установлено, что носителей гомозиготных генотипов DD и АА среди инфицированных в 1,44 и 3,2 раза больше, чем среди неинфицированных. Большинство крайне тяжелых и тяжелых больных были носителями гомозиготных генотипов (DD+GG, II+AA, ID+AA, DD+AA) мутантных аллелей одного или обоих этих генов. Анализ статистических показателей показывает, что отношение шансов (ОШ) и относительный риск (ОР) больше единицы как для аллеля D, так и для аллеля А, но статистически значимая корреляция наблюдается только для аллеля D (Р=0, 0480). Хотя значения OR и RR также были достаточно высокими для мутантных гомозиготных генотипов DD и AA, достоверная корреляция была обнаружена только для генотипа AA (P=0,0052). При оценке взаимосвязи между восприимчивостью/заболеваемостью и генетическими особенностями к коронавирусной инфекции не было выявлено четких и значимых взаимосвязей.
Научно-исследовательская работа выполнена при поддержке гранта Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики (EIF-GAT-5-2020-3(37)-12/09/3-M-09).