AMEA Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru akademik İradə Hüseynova, b.ü.f.d. Samirə Rüstəmova və Səidə Zülfüqarovanın həmmüəllif olduqları «Активность антиоксидантных ферментов и термостабильность мембран у генотипов твердой пшеницы при тепловом стрессе» adlı məqalə «Аграрная наука» jurnalında çap olunub. Bu jurnal “РИНЦ» və  “Google Scholar” məlumat bazalarında indekslənir və ikiqat gizli resenziyadan keçən təsərrüfat əhəmiyyətli elmi tədqiqatları  açıq şəkildə oxuculara çatdırır. Məqalədə qısamüddətli istilik stresinə məruz qalmış buğda bitkisində qvayakolperoksidaza fermentinin fəallığı əhəmiyyətli dərəcədə yüksəldiyindən, yüksək temperaturun təsiri ilə yaranan oksigenin fəal formalarının eliminasiyasında bu fermentin əsas rol oynadığı göstərilmişdir. İstilik stresinin təsiri ilə digər antioksidant fermentləri olan katalazanın aktivliyi qismən, askorbat və benzidinperoksidazanın aktivlikləri isə əhəmiyyətli dərəcədə azalmışdır. Membranların zədələnmə göstəricisi temperaturun artması ilə düzmütənasib artmış və həssas genotip olan Qaraqılçıq-2-də daha yüksək olmuşdur. Hipertermiya zamanı yarpaq toxumalarından elektrolit çıxımına əsasən buğda bitkisində hüceyrə membranlarının sortspesifik termostabilliyi haqqında fikir irəli sürülmüşdür.
Tədqiqat Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun (Qrant №EIF‐ETL-2020-2(36)-16/15/3-M-15) maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirilmişdir.

The article "Activity of antioxidant enzymes and thermostability of membranes in genotypes of durum wheat under heat stress" was published in the journal "Agrarnaya nauka " Aug 08, 2022 | 11:15 / Publications
The article "Activity of antioxidant enzymes and thermostability of membranes in genotypes of durum wheat under heat stress"  co-authored by Director General of Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of ANAS academician Irada Huseynova, PhD in biology Samira Rustamova and Saida Zulfugarova was published in the journal "Agrarnaya nauka ". This journal is indexed in "РИНЦ" and "Google Scholar" databases, and it openly conveys important scientific research that has undergone a double confidential review to the readers. The research revealed that the activity of the guaiacol peroxidase enzyme significantly increased in wheat plants exposed to short-term heat stress, and this enzyme plays a key role in the elimination of reactive oxygen species formed by the effect of high temperature. Under the influence of heat stress, the activity of other antioxidant enzymes, catalase, partially decreased, and the activities of ascorbate peroxidase and benzidine peroxidase declined significantly. The indicator of the membrane damage increased in direct proportion to the temperature enhancement and was higher in the sensitive genotype, Garagylchyg 2. Based on the release of electrolytes from leaf tissues during hyperthermia, an idea was put forward about the variety-specific thermostability of cell membranes in wheat plants.
The research was carried out with the financial support of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences and the Science Development Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan (Grant No. EIF-ETL-2020-2(36)-16/15/3-M-15).