Azərbaycan alimlərinin elmi məqaləsi Türkiyənin nüfuzlu jurnalında dərc olunub + Foto Okt 07, 2022 | 12:00 / Nəşrlər
Azərbaycan alimlərinin “Fındığın yaşıl yarpaqlı örtüklərinin kimyəvi tərkibi və bioloji aktiv maddələri” adlı məqaləsi Türkiyənin “Jotcs Journal of the Turkish Chemical Society Chemistry” (2022, 9(4):999-1006) beynəlxalq elmi jurnalında dərc olunub.
Məqalənin müəllifləri AMEA Şəki Regional Elmi Mərkəzinin elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Əzizov, Ekoloji biofizika şöbəsinin elmi işçisi Vəfa Atayeva, Bitkilərin biokimyası şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zərbalı Xəlilov, həmmüəllifləri isə Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nurməmməd Mustafayev və Botanika İnstitutunun elmi işçisi Hilal İmanlıdır.
Məqalədə ilk dəfə olaraq Azərbaycanda yetişən “Adi fındıq” (Cerylus avellana L) bitkisinin qərzəyinin tərkibində mineral elementlər və əsas antimikrob, antikanserogen, antiosidant və antifinqal təsirlərə malik 15 bioloji aktiv maddələr identifikasiya edilib, alınmış bioekstraktın tibbdə müalicə vasitəsi kimi, yeyinti sənayesində dadverici, qida əlavəsi və aromatizator kimi, həmçinin ipək, yun sapların və parçaların boyanmasında istifadə imkanları təsdiqlənib.

Научная статья азербайджанских ученых опубликована в престижном турецком журнале + Фото Окт 07, 2022 | 12:00 / Публикации
В международном научном журнале «Jotcs Journal of the Turkish Chemical Society Chemistry» (2022, 9(4):999-1006) опубликована статья азербайджанских ученых под названием «Химический состав и биологически активные вещества зеленых листовых покровов фундука». Авторами статьи являются заместитель директора по научной работе Шекинского регионального научного центра НАНА Фархад Азизов, доктор философских наук, Вафа Атаева, научный сотрудник отдела экологической биофизики, заведующий отделом биохимии растений, доктор биологии по философии, доцент Зарбали Халилов, а соавторами - зав. лабораторией  Института молекулярной биологии и биотехнологий Министерства науки и образования, доктор философии по биологии, доцент Нурмамед Мустафаев и научный сотрудник Института ботаники Хилал Иманлы.В статье впервые выявлены минеральные элементы и 15 биологически активных веществ, обладающих основными противомикробными, антиканцерогенными, антиоксидантными и противогрибковыми действиями в корне растения «Фундук» (Cerylus avellana L.), произрастающего в Азербайджане, а также подтверждена возможность использования в качестве добавки и ароматизатора, а также при окрашивании шелковых, шерстяных нитей и тканей.