MBBİ-də Bitki fiziologiyası ixtisası üzrə dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib + Foto Okt 14, 2022 | 15:20 / Mühüm hadisələr
Oktyabrın 14-də Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən ED1.25 Dissertasiya Şurasında Şirin Mahmudovanın  2411.02- Bitki fiziologiyası ixtisasında biologiya üzrə fəlsəfə doktoru dərəcəsi almaq üçün təqdim etdiyi dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib. Botanika İnstitutunun Bitki Fiziologiyası üzrə dissertantı Şirin Mahmudovanın “Nitellopsis obtusa hüceyrələrinin plazmalemmasının struktur labilliyi və funksional fəallığı” mövzusunda apardığı tədqiqat işinin elmi rəhbəri biologiya elmləri doktoru, professor Nağı Musayevdir.
Dissertasiya Şurasının sədri, AMEA-nın vitse prezidenti, akademik İradə Hüseynova şuranın bütün üzvlərinin iclasda iştirak etdiyini qeyd edib. Daha sonra Dissertasiya Şurasının elmi katibi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ulduza Qurbanova iddiaçının şəxsi işində olan məlumatlarla şura üzvlərini tanış edib və söz iddiaçıya verilib.
İddiaçı mövzunun aktuallığı, qarşıya qoyulmuş məsələlər və onların həlli yolları haqqında məlumat verib. O bildirib ki, dissertasiya işinin məqsədi intakt bitki hüceyrələrinin plazmatik membranlarının funksional fəallığı ərəfəsində mümkün struktur labilliyinin aşkarlanması və baş verən hadisələrin elektrofizioloji təhlili olub. Alınmış nəticələr tibb praktikasında toxumalarda kationun konsentrasiyasının variasiyasını izləmək üçün və həmçinin kənd təsərrüfatı kulturalarının mineral qidalanmasının optimallaşdırılması məsələlərinin həllində istifadə oluna bilər.
Disssertasiya işinin rəsmi opponentləri biologiya elmləri doktoru, professor, AMEA-nın müxbir üzvü, AR ETN-nin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Xloroplastların fotokimyası laboratoriyasının müdiri İbrahim Əzizov,  biologiya elmləri doktoru, professor, AR ETN-nin Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun Bitki fiziologiyası şöbəsinin müdiri Ramiz Əliyev, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent, Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Bitki fiziologiyası və biotexnologiya şöbəsinin aparıcı elmi işçisi Rüfət Mirzəyev öz çıxışlarında tədqiqat işinin bitki fiziologiyası sahəsində aparılmış tamamlanmış və dolğun iş olduğunu bildiriblər. Opponentlər dissertasiya işinin AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının (AAK) fəlsəfə doktoru dissertasiyalarına qoyulan tələblərə tam cavab verdiyini, iddiaçının “Bitki fiziologiyası” ixtisası üzrə biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsini almağa layiq olduğunu bildiriblər, eləcə də irad və tövsiyələrini nəzərə çatdırıblar.
Müzakirələrdə iştirak edən AMEA-nın müxbir üzvləri İbrahim Əzizov, Novruz Quliyev, İlham Şahmuradov, biologiya üzrə elmlər doktorları Vilayət Abdiyev, Yaşar Feyziyev, Şahniyar Bayramov, Səftər Süleymanov, Həsən Babayev dissertasiya işinə dair təklif və tövsiyələrini diqqətə çatdırıblar. Çıxış edənlər iddiaçının yerinə yetirdiyi tədqiqat işinin aktual mövzuya həsr edildiyini, elmi-praktiki baxımdan maraq doğurduğunu və elmi yeniliyə malik olduğunu bildiriblər.
Dissertasiya ətrafında geniş müzakirələr aparıldıqdan sonra, iddiaçı şura üzvlərinin suallarını cavablandırıb, opponentlərin tövsiyə və iradlarına münasibətini bildirib.
İddiaçının yekun sözləri dinlənildikdən sonra gizli elektron səsvermə keçirilib. Səsvermənin nəticələrinə əsasən, Şirin Mahmudovaya biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinin verilməsi ilə əlaqədar AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qarşısında vəsatət qaldırılması barədə qərar qəbul edilib.

The defense of the dissertation on Plant Physiology was held at IMBB + Photo Oct 14, 2022 | 15:20 / Important events
On October 14, at the ED1.25 Dissertation Council operating under the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, the defense of the dissertation submitted by Shirin Mahmudova for the degree of Doctor of Philosophy in Biology in the specialty 2411.02- Plant Physiology was held. Doctor of Biological Sciences, Professor Nagi Musayev is the scientific supervisor of the research work on “Structural lability and functional activity of the plasmalemma of Nitellopsis obtusa cells “conducted by Shirin Mahmudova, a candidate for Ph.D. on Plant Physiology at the Institute of Botany.
Chairman of the Dissertation Council, vice president of ANAS, academician Irada Huseynova noted that all members of the council participated in the meeting. Later, the scientific secretary of the Dissertation Council, Doctor of Philosophy in Biology, associate professor Ulduza Gurbanova introduced the members of the council to the information contained in the applicant's personal file, and the floor was given to the applicant.
The applicant gave information about the relevance of the topic, the issues raised and ways to solve them. She said that the aim of the dissertation work was the detection of possible structural lability on the eve of the functional activity of the plasma membranes of intact plant cells and the electrophysiological analysis of the events that occurred. The obtained results can be used in medical practice to monitor the variation of cation concentration in tissues and also to solve the problems of optimizing the mineral nutrition of agricultural cultures.
The official opponents of the dissertation work stated in their speech that the research work is complete work done in the field of plant physiology. Opponents stated that the dissertation work fully meets the requirements for doctoral dissertations of the Supreme Attestation Commission (HAC) under the President of the Republic of Azerbaijan and that the applicant deserves to receive the Ph.D. degree in biology majoring in "Plant Physiology".
After extensive discussions around the dissertation, the claimant answered the questions of the council members and expressed his attitude to the opponents' recommendations and comments.
After hearing the applicant’s final words, a secret electronic vote was held. Based on the voting results, a decision was made to file a petition before the High Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan regarding awarding a Ph.D. in biology to Shirin Mahmudova.