Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyala İnstitutu beynəlxalq elmi konfransda geniş heyətlə təmsil olunub + Foto Okt 17, 2022 | 10:00 / Konfranslar, iclaslar
Oktyabrın 13-14-də Bakı Dövlət Universitetində akademik Mirəli Axundovun anadan olmasının 120 illiyinə həsr olunmuş “Biologiyada nailiyyətlər və çağırışlar” adlı 11-ci Beynəlxalq elmi konfrans keçirilib. Konfrans Bakı Dövlət Universiteti (BDU), ICESCO, İzmir Yüksək Texnologiya İnstitutu (Türkiyə) və Lahore Universitetinin (Pakistan) birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub. Türkiyə, Fransa, İspaniya, Koreya, Serbiya, Bolqarıstan, Pakistan, Mərakeş, Hindistan, Belarus, Polşa, İran, Nigeriya, Özbəkistan, Rusiya, Argentina, Braziliya, Qazaxıstan, Gürcüstanın və həmçinin ölkəmizin bir çox ali təhsil müəssisələri və elmi-tədqiqat institutlarından olan tədqiqatçıların iştirakı ilə keçirilən beynəlxalq elmi konfransda genetika, molekulyar biologiya, mikrobiologiya, biofizika, biokimya, fiziologiya, nanobiotexnologiya, botanika, flora müxtəlifliyinin mühafizəsi, zoologiya və akvakulturalar, canlı sistemlərin ekologiyası kimi sahələr üzrə məruzələr dinlənilib. Konfransın bölmə iclaslarında  müxtəlif ölkələrdən olan dəvətli məruzəçilərin bu sahələrin problemləri və alınmış ən son nəticələr üzrə çıxışları olub.
AR ETN-nin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Proteomiks Beynəlxalq laboratoriyasının müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru İsmayıl Zülfüqarov konfransın plenar iclasında “Molecular biology and proteomics research to enhance crop production in Azerbaijan: towards sustaınable food security” mövzusunda çıxış edib. Daha sonra konfransın bölmə iclaslarında b.ü.f.d., dosent Ulduzə Qurbanova, b.ü.f.d. Səmra Mirzəyeva, Aynurə Paşayeva, Günay İsmayılova, Aygün Sadıqova, Fidan Yusifova və Günay Mustafayeva apardıqları tədqiqat işləri haqqında məlumat verib, institutumuzu təmsil edən digər gənc tədqiqatçılar poster nümayişində iştirak ediblər.
BDU-nun rektoru Elçin Babayev bildirib ki, konfransın keçirilməsində əsas məqsədlərdən biri müxtəlif ölkələrin alimləri ilə biologiya sahəsində yeni əməkdaşlıqlar qurmaq və mövcud əlaqələri genişləndirməkdir. AMEA-nın vitse prezidenti, AR ETN-nin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, biologiya elminin müasir istiqamətləri bütün elm sahələrinin inkişafına təsir göstərir. XXI əsrin biologiya əsri olduğunu vurğulayan alim bu sahədə növbəti konfransın Qarabağda keçirilməsini arzulayıb.

Институт молекулярной биологии и биотехнологии был представлен большим коллективом на международной научной конференции + Фото Окт 17, 2022 | 10:00 / Конференции, встречи
13-14 октября в Бакинском государственном университете состоялась 11-я Международная научная конференция «Достижения и проблемы биологии», посвященная 120-летию со дня рождения академика Мирали Ахундова. Конференция была организована при совместном участии Бакинского государственного университета (БГУ), ICESCO, Измирского института высоких технологий (Турция) и Лахорского университета (Пакистан). На международной научной конференции, проходившей с участием исследователей из Турции, Франции, Испании, Кореи, Сербии, Болгарии, Пакистана, Марокко, Индии, Беларуси, Польши, Ирана, Нигерии, Узбекистана, России, Аргентины, Бразилии, Казахстана, Грузии, а также с участием исследователей многих высших учебных заведений и научно-исследовательских институтов нашей страны, были заслушаны доклады в таких областях, как генетика, молекулярная биология, микробиология, биофизика, биохимия, физиология, нанобиотехнология, ботаника, защита разнообразия флоры, зоология и аквакультура, экология живых систем. На секционных заседаниях конференции приглашенные спикеры из разных стран выступили с докладами о проблемах этих направлений и последних полученных результатах.Заведующий Международной лабораторией протеомики Института молекулярной биологии и биотехнологий Азербайджанской Республики, доктор философии по биологии Исмаил Зульфугаров, выступил на пленарном заседании конференции на тему «Молекулярная биология и протеомные исследования для повышения урожайности сельскохозяйственных культур в Азербайджане: к устойчивой продовольственной безопасности». Позже, в секционных заседаниях конференции, доцент Улдузе Гурбанова, Б.У.Ф.Д. Самра Мирзоева, Айнура Пашаева, Гюнай Исмаилова, Айгюн Садыгова, Фидан Юсифова и Гюнай Мустафаева рассказали о своей научной работе, а другие молодые ученые, представляющие наш институт, приняли участие в стендовой выставке.Ректор БГУ Эльчин Бабаев сообщил, что одной из основных целей проведения конференции является установление новых коллабораций в области биологии с учеными из разных стран и расширение существующих связей. Вице-президент НАНА, генеральный директор Института молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР, академик Ирада Гусейнова отметила, что современные направления биологической науки влияют на развитие всех научных направлений. Подчеркнув, что XXI век – это век биологии, ученый пожелала провести следующую конференцию в этой области в Карабахе.