Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyala İnstitutu beynəlxalq elmi konfransda geniş heyətlə təmsil olunub + Foto Okt 17, 2022 | 10:00 / Konfranslar, iclaslar
Oktyabrın 13-14-də Bakı Dövlət Universitetində akademik Mirəli Axundovun anadan olmasının 120 illiyinə həsr olunmuş “Biologiyada nailiyyətlər və çağırışlar” adlı 11-ci Beynəlxalq elmi konfrans keçirilib. Konfrans Bakı Dövlət Universiteti (BDU), ICESCO, İzmir Yüksək Texnologiya İnstitutu (Türkiyə) və Lahore Universitetinin (Pakistan) birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub. Türkiyə, Fransa, İspaniya, Koreya, Serbiya, Bolqarıstan, Pakistan, Mərakeş, Hindistan, Belarus, Polşa, İran, Nigeriya, Özbəkistan, Rusiya, Argentina, Braziliya, Qazaxıstan, Gürcüstanın və həmçinin ölkəmizin bir çox ali təhsil müəssisələri və elmi-tədqiqat institutlarından olan tədqiqatçıların iştirakı ilə keçirilən beynəlxalq elmi konfransda genetika, molekulyar biologiya, mikrobiologiya, biofizika, biokimya, fiziologiya, nanobiotexnologiya, botanika, flora müxtəlifliyinin mühafizəsi, zoologiya və akvakulturalar, canlı sistemlərin ekologiyası kimi sahələr üzrə məruzələr dinlənilib. Konfransın bölmə iclaslarında  müxtəlif ölkələrdən olan dəvətli məruzəçilərin bu sahələrin problemləri və alınmış ən son nəticələr üzrə çıxışları olub.
AR ETN-nin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Proteomiks Beynəlxalq laboratoriyasının müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru İsmayıl Zülfüqarov konfransın plenar iclasında “Molecular biology and proteomics research to enhance crop production in Azerbaijan: towards sustaınable food security” mövzusunda çıxış edib. Daha sonra konfransın bölmə iclaslarında b.ü.f.d., dosent Ulduzə Qurbanova, b.ü.f.d. Səmra Mirzəyeva, Aynurə Paşayeva, Günay İsmayılova, Aygün Sadıqova, Fidan Yusifova və Günay Mustafayeva apardıqları tədqiqat işləri haqqında məlumat verib, institutumuzu təmsil edən digər gənc tədqiqatçılar poster nümayişində iştirak ediblər.
BDU-nun rektoru Elçin Babayev bildirib ki, konfransın keçirilməsində əsas məqsədlərdən biri müxtəlif ölkələrin alimləri ilə biologiya sahəsində yeni əməkdaşlıqlar qurmaq və mövcud əlaqələri genişləndirməkdir. AMEA-nın vitse prezidenti, AR ETN-nin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova qeyd edib ki, biologiya elminin müasir istiqamətləri bütün elm sahələrinin inkişafına təsir göstərir. XXI əsrin biologiya əsri olduğunu vurğulayan alim bu sahədə növbəti konfransın Qarabağda keçirilməsini arzulayıb.

Representatives of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies actively participated in the international conference + Photo Oct 17, 2022 | 10:00 / Conferences, assemblies
On October 13-14, Baku State University hosted the 11th International scientific conference "Achievements and Challenges in Biology" dedicated to the 120th anniversary of the birth of Academician Mirali Akhundov. The conference was jointly organized by Baku State University (BSU), ICESCO, Izmir Institute of High Technology (Turkey), and Lahore University (Pakistan). At the international scientific conference held with the participation of researchers from Turkey, France, Spain, Korea, Serbia, Bulgaria, Pakistan, Morocco, India, Belarus, Poland, Iran, Nigeria, Uzbekistan, Russia, Argentina, Brazil, Kazakhstan, Georgia, as well as higher education institutions and research institutes of our country, reports were heard in such fields as genetics, molecular biology, microbiology, biophysics, biochemistry, physiology, nanobiotechnology, botany, protection of flora diversity, zoology and aquaculture, and ecology of living systems. In the sections of the conference, invited speakers from different countries delivered speeches on the problems of these fields and the latest results obtained.
Ismayil Zulfugarov, head of the Proteomics International Laboratory of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, PhD in Biology spoke at the plenary session of the conference on the topic "Molecular biology and proteomics research to enhance crop production in Azerbaijan: towards sustainable food security". Later, in the sections of the conference, associate professor, PhD Ulduza Gurbanova, PhD Samra Mirzayeva, Aynura Pashayeva, Gunay Ismayilova, Aygun Sadigova, Fidan Yusifova, and Gunay Mustafayeva gave information about their research work, and other young researchers presented their posters.
The rector of BSU Elchin Babayev said that one of the main goals of holding the conference is to establish new collaborations in the field of biology with scientists from different countries and to expand existing relations. Vice President of ANAS, Director General of The Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, academician Irada Huseynova noted that the modern directions of biological science affect the development of all scientific fields. Emphasizing that the 21st century is the century of biology, the scientist wished to hold the next conference in this field in Karabakh.