Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktorantı Atabəy Cahangirovun “Bitki fiziologiyası” ixtisası üzrə təqdim etdiyi dissertasiya işi elmi seminarda müzakirə olunub + Foto Okt 24, 2022 | 09:57 / Seminarlar
Oktyabrın 21-də AR ETN-nin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən ED 1.25 dissertasiya şurasının elmi seminarında Atabəy Cahangirovun 2411.02-“Bitki fiziologiyası” ixtisasında biologiya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün “Dağlıq Şirvanın dəmyə şəraitində payızlıq yumşaq buğdanın (Triticum aestivum L.) seleksiyasının morfofizioloji əsasları” mövzusunda təqdim etdiyi dissertasiya işinin müzakirəsi keçirilib. İşin elmi rəhbəri AMEA-nın vitse prezidenti, akademik İradə Hüseynovadır. İddiaçı dissertasiya işinin əsas müddəalarını şərh etdikdən sonra mövzu ətrafında geniş müzakirələr aparılıb. Şura üzvləri iddiaçıya öz təkliflərini bildirərək işin mövzusunun müasirliyini, aktuallığını, elmi və praktiki əhəmiyyətini qeyd ediblər. Səsvermənin nəticəsinə əsasən elmi seminar Atabəy Cahangirovun dissertasiya işinin əsas müdafiəyə buraxılması haqqında qərar qəbul edib.

The dissertation presented in the field of "Plant Physiology" by Atabey Jahangirov, a doctoral student of the Azerbaijan Research Institute of Crop Husbandry, was discussed at the scientific seminar + Photo Oct 24, 2022 | 09:57 / Seminars
On October 21, at the scientific seminar of the ED 1.25 dissertation council operating under the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the RA MSE, the discussion of the dissertation on “Morphophysiological basis of selection of winter soft wheat (Triticum aestivum L.) in the conditions of the heather of the mountainous Shirvan” submitted by Atabey Jahangirov, in order to receive a Doctor of Science degree in biology on 2411.02-"Plant Physiology", was held. The supervisor is the vice president of ANAS academician Irada Huseynova. After the applicant commented on the main provisions of his dissertation, extensive discussions were held on the topic. The members of the council expressed their proposals to the applicant and noted that the work is modern, relevant, scientifically and practically important. Based on the results of the voting, the scientific seminar made a decision to release the dissertation of Atabey Jahangirov to the main defense.