MBBİ-nin Molekulyar Biotexnologiya beynəlxalq laboratoriyasının böyük elmi işçisi Aytən Ağayevanın “Azərbaycanın neftlə çirklənmiş torpaqlarından ayrılmış bakteriyaların antibiotik aktivliyə görə tədqiqi” mövzusunda dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib + Foto Noy 02, 2022 | 17:00 / Mühüm hadisələr
Noyabrın 2-də AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun nəzdində fəaliyyət göstərən BFD1.25 Birdəfəlik Dissertasiya şurasında institutun Molekulyar biotexnologiya beynəlxalq laboratoriyasının böyük elmi işçisi Aytən Ağayevanın 2415.01 – Molekulyar biologiya və 2422.01 – Biotexnologiya (o cümlədən, bionanotexnologiyalar) ixtisaslarında “Azərbaycanın neftlə çirklənmiş torpaqlarından ayrılmış bakteriyaların antibiotik aktivliyə görə tədqiqi” mövzusunda dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib. Dissertasiya işi ABŞ Fraunhofer Molekulyar Biotexnologiya Mərkəzində və AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Molekulyar biotexnologiya beynəlxalq laboratoriyasında yerinə yetirilmişdir. İşin elmi rəhbərləri akademik İradə Hüseynova və biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, professor Vidadi Yusibovdur. Birdəfəlik şuranın sədri - AMEA-nın müxbir üzvü İlhаm Şаhmurаdоv iclası açaraq disseratsiya şurasının 18 üzvündən 17-nin iştirak etdiyini bildirib. Dissertasiya Şurasının elmi katibi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ulduza Qurbanova iddiaçının şəxsi işində olan məlumatlarla şura üzvlərini tanış etdikdən sonra söz iddiaçıya verilib. İddiaçı mövzunun aktuallığı, dissertasiya işində qarşıya qolulan məqsəd, işin elmi yeniliyi, əldə edilən nəticələr haqqında ətraflı məlumat verib. Aytən Ağayeva qeyd deib ki, tədqiqat işinin əsas məqsədi Azərbaycanın neftlə çirklənmiş torpaqlarından yeni antibakterial birləşmələri sintez edən bakteriya ştamlarının aşkar edilməsi və identifikasiyası, həmçinin bu biomolekulların bəzi xüsusiyyətlərinin öyrənilməsi olmuşdur. Qeyd olunub ki, antimikrob aktivliyə malik ştamların mövcudluğu üçün qeyri-ənənəvi və az analiz edilmiş torpaqlar, məsələn, neftlə çirklənmiş torpaqlar, antimikrob birləşmələr sintez edən bakteriyalar üçün əlverişli mənbə ola bilər.Təqdim olunan işdə əldə edilmiş elmi tədqiqatların nəticələri gələcəkdə yeni antimikrob birləşmələrin uğurlu kəşfi və onların dereplikasiyası üçün istifadə edilə bilər.
Rəsmi opponentlər - Tacikistan MEA-nın müxbir üzvü, professor Kurbon Əliyev, biologiya elmləri doktoru, dosent Viktoriya Tsygankova və tibb elmləri doktoru, professor Adil Allahverdiyev dissertasiya işinə verdikləri rəyi oxuyub, tədqiqat işinin tamamlanmış və elmi yeniliyə malik olduğunu qeyd edərək dissertasiya işinin AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının fəlsəfə doktoru dissertasiyalarına qoyulan tələblərə tam cavab verdiyini, iddiaçının “Molekulyar biologiya”, “Biotexnologiya” (o cümlədən, bionanotexnologiyalar) ixtisasında biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsini almağa layiq olduğunu bildiriblər.
Müzakirələrdə iştirak edən AMEA-nın müxbir üzvü Nоvruz Quliyеv, elmlər doktorları - Əhəd Nəbiyev, Ziyəddin Məmmədov, Səftər Sülеymаnоv, Vəfa Qasımova və başqaları  dissertasiya işini yüksək qiymətləndirərək onun müasir dövrün çağırışlarına uyğun, aktual, elmi yeniliyə və elmi-praktiki əhəmiyyətə malik tədqiqat işi olduğunu bildiriblər.
Daha sonra dissertasiya ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb, təklif və tövsiyələr səsləndirilib. İddiaçı şura üzvlərinin suallarını cavablandırıb, opponentlərin tövsiyə və iradlarına öz münasibətini bildirib.
İddiaçının yekun sözləri dinlənildikdən sonra gizli elektron səsvermə keçirilib. Səsvermənin nəticələrinə əsasən, Aytən Ağayevaya biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinin verilməsi ilə əlaqədar AR Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qarşısında vəsatət qaldırılması barədə qərar qəbul edilib.
Sonra akademik Akif Əlizadə, professor Əhəd Nəbiyev, professor Rövşən Xəlilov, professor Adil Allahverdiyev və digərləri institutun dərs otaqlarını gəzərək tədris prosesi ilə yaxından ilə tanış olublar. İnstitutun baş direktoru akademik İradə Hüseynova institutun maddi-texniki bazası və laboratoriyalarda aparılan elmi-tədqiqat işləri haqqında qonaqlara ətraflı məlumat verib.

The defense of the dissertation of Ayten Aghayeva, a senior researcher of IMBB on the theme “Study of bacteria isolated from oil-contaminated soils of Azerbaijan for antibiotic activity” was held + Photo Nov 02, 2022 | 17:00 / Important events
On November 2, the defense of the dissertation submitted by Ayten Aghayeva, a senior researcher of the international laboratory of Molecular biotechnology of IMBB for a Ph.D. degree in biology in the specialties 2415.01 - "Molecular biology" and 2422.01 - "Biotechnology (including bionanotechnologies)” was held at the scientific seminar under the one-time defense council ED 1.25. Dissertation work was performed at Fraunhofer USA Center for Molecular Biotechnology. Academician Irada Huseynova and Professor Vidadi Yusibov, Head of the Institute's international laboratory of Molecular Biotechnology, and research director of the Indiana Biosciences Institute are the scientific supervisors of the dissertation work.
Ilham Shahmuradov, chairman of the one-time council -a correspondent member of ANAS, opened the meeting and said that 17 out of 18 members of the dissertation council were present. The scientific secretary of the Dissertation Council, Ph.D. in biology, associate professor Ulduza Gurbanova informed the members of the council about the applicant’s personnel file, and then the floor was given to A. Agayeva. The applicant gave detailed information about the topic's relevance, the goal of the dissertation work, the scientific novelty of the work, and the results obtained. Ayten Aghayeva said that the main purpose of the research work was the discovery and identification of bacterial strains that synthesize new antibacterial compounds from the oil-contaminated soil of Azerbaijan, as well as the study of some properties of these biomolecules. She noted that unconventional and understudied soils, such as oil-contaminated soils, can be a favorable source for bacteria that synthesize antimicrobial compounds. The results of scientific studies obtained in the presented work can be used for the successful discovery of new antimicrobial compounds and their dereplication in the future.
Official opponents - Professor Kurbon Aliyev, Correspondent Member of the NAS of Tajikistan, Doctor of Biological Sciences, Associate Professor Viktoriya Tsygankova, and Doctor of Medical Sciences, Professor Adil Allahverdiyev read their opinions on the dissertation work, noting that the research work is complete and has scientific innovation. They concluded that the dissertation fully met the requirements of the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan for doctoral dissertations and that the applicant deserves the Ph.D. degree in biology in the fields of "Molecular biology", "Biotechnology" (including bionanotechnologies).
Novruz Guliyev, the correspondent member of ANAS, doctors of sciences - Ahad Nabiyev, Ziyaddin Mammadov, Safter Suleymanov, Vafa Gasimova, and others, who participated in the discussions, highly appreciated the dissertation work and said that it was research that meets the challenges of the modern era, relevant, had scientific innovation and of scientific and practical importance.
Then, there was a wide exchange of ideas about the dissertation. Suggestions and recommendations were made. The applicant answered the questions of the council members and expressed her attitude toward the recommendations and comments of the opponents.
After hearing the applicant’s final words, a secret electronic vote was held. According to the results of the secret voting, it was decided to apply to the Supreme Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan to award the degree of Doctor of Philosophy in Biology to Ayten Aghayeva.
In the end, academician Akif Alizadeh, professor Ahad Nabiyev, professor Rovshan Khalilov, professor Adil Allahverdiyev, and others toured the classrooms of the institute and got acquainted with the teaching process. The general director of the institute, Academician Irada Huseynova, gave detailed information to the guests about the material and technical base of the institute and the research conducted in the laboratories.