Monpelye Universitetində Fidan Hüseynovanın dissertasiya işinin müdafiəsi keçirilib + Foto Dek 07, 2022 | 11:00 / Mühüm hadisələr
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və Fransanın Monpelye Universiteti arasında imzalanmış Əməkdaşlıq haqqında Çərçivə Sazişinə uyğun olaraq birgə doktorantura proqramını başa vuran AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun (MBBİ) Populyasiya genomiksi laboraoriyasının kiçik elmi işçisi Fidan Hüseynovanın “Diş toxumasının bərpası üçün diş pulpunun  kök hüceyrələrinin angiogenik aktivləşməsi” mövzusunda  dissertasiya işinin müdafiəsi Monpelye Universitetində keçirilib. İşin elmi rəhbərləri Fransa tərəfindən Dr. Veronique Barragan-Montero, Azərbaycan tərəfindən b.ü.f.d., dos. Ələmdar Məmmədovdur. Müdafiə şurasının tərkibinə Dr. Veronique Barragan-Montero, Dr. Myriam Martino, Dr. Amparo Lugas Cortes, Dr. Frederic Kuiziner ilə yanaşı, MBBİ-nin Genomun quruluşu və ekspressiyası laboraoriyasının müdiri, b.ü.f.d., dos. Ələmdar Məmmədov və Proteomiks beynəlxalq laboratoriyasının müdiri, b.ü.f.d. İsmayıl Zülfüqarov da daxil ediliblər və şuraya rəhbərlik İsmayıl Zülfüqarova tapşırılıb.
Doktorant Fidan Hüseynovanın dissertasiya işini ətraflı təqdim edib. Dissertasiya sümüklərin regenerasiyası zamanı angiogenezin/osteogenezin yaxşılaşdırılmasının öyrənilməsinə həsr olunub. Çoxsaylı mezenxim kök hüceyrələri içərisində diş pulpasının kök hüceyrələri (DPKH) multipotentlik nöqteyi-nəzərindən toxuma mühəndisliyində daha çox ümidverici yanaşma hesab olunur.  Bu məqsədlə mannoza-6-fosfatın (M6F) diş hüceyrələrinə və yeni sintez olunmuş CH3-M6F -in diş pulpasının kök hüceyrələrinə təsiri nəticəsində angiogenez/osteogenez proseslərində baş verən dəyişiklər və molekulyar səviyyədə induksiya olunan genlərin ekspressiyası tədqiq edilib, orqanizmin əsas anabolik hormonu olan insulinin diş pulpa hüceyrələrinin (DPH) proliferasiyasına və osteogen differensiasiyasına təsiri öyrənilib. Aşkar edilib ki, insulin böyümə faktoru rolunda çıxış edərək 25 saatdan sonra DPH-ın proliferasiyasını və bəzi osteogen markerlərin (Col1, RunX2, ALP, Osc, Mef2C) və TGF b (transformasiyaedici böyümə faktoru beta) yolunun iştirakçıları olan Smad3, TSP1, VEGF genlərinin mRNT səviyyəsində ekspressiyasını artırır. Bu onu göstərir ki, həm angiogen, həm osteogen xassələrə malik olan insulindən şəkərli diabetdən əziyyət çəkməyən xəstələrdə sümüklərin regenerasiyasında istifadə edilə bilər.
5 saata yaxın davam edən müzakirələrdə Fidan Hüseynova Elmi şuranın üzvlərinin çoxsaylı suallarını cavablandırıb. Opponentlərin də müsbət rəyi dinlənildikdən sonra Fidan Hüseynova biologiya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsinə layiq görülüb.
Səfər çərçivəsində Ələmdar Məmmədov və İsmayıl Zülfüqarov Monpelye Universitetinin Saglamliq üçün Kimya və Biologiya Elmləri Bölməsinin Odontologiya fakültəsinin Biomuhəndislik və Nanoelmlər laboratoriyasında olub,  həmçinin Dr. Sofia Kossid və  Dr. Hélène Démén ilə müzakirələr aparıblar. Gələcəkdə bu təşkilatlar arasında daha geniş əlaqələrin quruması və ikitərəfli əməkdaşlığın əsasını qoymaq üçün razılıq əldə olunub.

The defence of Fidan Huseynova's dissertation was held at Montpellier University + Photo Dec 07, 2022 | 11:00 / Important events
The defence of the dissertation on "Angiogenic activation of dental pulp stem cells for tooth tissue regeneration" by Fidan Huseynova, a junior researcher at the Population Genomics Laboratory of the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, who completed a joint doctoral program in accordance with the framework agreement on cooperation signed between the Azerbaijan National Academy of Sciences and the University of Montpellier, France, was held at the University of Montpellier. The supervisors were Dr. Veronique Barragan-Montero from France, Ph.D. Assoc.prof. Alamdar Mammadov from Azerbaijan. In addition to Dr. Veronique Barragan-Montero, Dr. Myriam Martino, Dr. Amparo Lugas Cortes, Dr. Frederic Kuiziner, head of the Genome Structure and Expression Laboratory Alamdar Mammadov, and head of the International Laboratory of Proteomics, Ismayil Zulfugarov, were included in the defence council and Ismayil Zulfugarov was entrusted with the leadership of the council.
Fidan Huseynova presented her dissertation in detail. The dissertation is devoted to the study of the improvement of angiogenesis/osteogenesis during bone regeneration. Among the numerous mesenchymal stem cells, dental pulp stem cells (DPS) are considered a more promising approach in tissue engineering from the point of view of multipotency.  For this purpose, the changes in angiogenesis/osteogenesis processes and the expression of genes induced at the molecular level as a result of the effect of mannose-6-phosphate (M6F) on dental cells and the newly synthesized CH3-M6F on dental pulp stem cells were studied, the effect of insulin, the body's main anabolic hormone, on the proliferation and osteogenic differentiation of dental pulp stem cells (DPSCs) was studied. It was found that acting as a growth factor, insulin increases DPH proliferation after 25 hours and some osteogenic markers (Col1, RunX2, ALP, Osc, Mef2C) and Smad3, TSP1, VEGF genes, which are participants in the TGF b (transforming growth factor beta) pathway, at the mRNA expression level. This suggests that insulin, which has both angiogenic and osteogenic properties, can be used for bone regeneration in non-diabetic patients.
Fidan Huseynova answered many questions of the members of the Scientific Council in the discussions that lasted for almost 5 hours. After listening to the positive opinion of the opponents, Fidan Huseynova was awarded the scientific degree of Doctor of Philosophy in Biology.
During the visit, Alamdar Mammadov and Ismayil Zulfugarov visited the Bioengineering and Nanosciences laboratory of the Odontology Faculty of the Department of Chemistry and Biological Sciences for Health of the University of Montpellier, they also had discussions with Dr. Sofia Kossid and Dr.Hélène Démén. In the future, an agreement was reached to establish wider relations between these organizations and lay the foundation for bilateral cooperation.