AR Elm və Təhsil Nazirliyinin Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda Dendrologiya İnstitutunun 2022-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunları haqqında hesabat tədbiri keçirilib.
Tədbirdə Ulu Öndər Heydər Əliyevin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
İclasa sədrlik edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova 12 dekabr tarixinin Ulu Öndər Heydər Əliyevin anım günü olduğunu vurğulayıb, müstəqil Azərbaycanın memarının dövlətimiz və xalqımız qarşısında xidmətlərindən bəhs edib.
Sonra akademik İradə Hüseynova Azərbaycanın “Qırmızı kitab”ının 3-cü nəşrinin hazırlanması ilə bağlı Xızı rayonuna ezam olunan zaman faciəli şəkildə həyatını itirən AMEA-nın müxbir üzvü, Dendrologiya İnstitutunun sabiq direktoru, tanınmış alim, bacarıqlı elm təşkilatçısı və gözəl insan, mərhum Tofiq Məmmədovun elmi təşkilati fəaliyyətindən, institutun fəaliyyəti ilə bağlı xidmətlərindən danışaraq alimin əziz xatirəsini anıb.
Yığıncaqda Dendrologiya İnstitutunun 2022-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunları barədə hesabat məruzəsi dinlənilib. Hesabatı institutun baş direktoru vəzifəsini icra edən, b.ü.f.d., dosent Minarə Həsənova təqdim edib.
Məruzəçi ilk olaraq, cari ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərman və sərəncamlarının, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin qərar və sərəncamlarının, dövlət proqramları ilə əlaqədar tapşırıqların icrası haqqında məlumat verib.
Qeyd edilib ki, 2022-ci ildə AMEA-nın Dendrologiya İnstitutunun 8 laboratoriyasında 1 elmlər və 14 fəlsəfə doktoru tərəfindən 1 problem çərçivəsində, 8 mövzu, 30 mərhələ üzrə 15 elmi tədqiqat işi aparılıb. 30 mərhələ üzrə hər mərhələ əsasında 1 nəticə alınmış və 6 mühüm nəticə əldə edilib. Onlardan bir neçəsi ən mühüm nəticə kimi seçilib. Geranium vulqaris L., Mentha piperita L., Urtica dioica L., Caragana L.  Catalpa bignonioides Walter, Campsis radicans (L.) Seem., Jacaranda mimisifolia D.Don.və Chilopsis linearis D.Don bitki növləri laboratoriyalar tərəfindən ekoloji xüsusiyyəti öyrənilib və yaşıllaşdırmada tərbiq edilir.
2022-ci ildə institutun əməkdaşları tərəfindən 1 patent, 2 monoqrafiya, 128 məqalə və tezis, yerli 23 məqalə və 53 tezis, o cümlədən xaricdə 42 məqalə və 10 tezis çap etdirilib. İşğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası üzrə Oxçuçay və Bəsitçay Dövlət Təbiət Qoruğunun ekoloji terrora məruz qalan ərazilərinin canlılar aləminin bərpası, ətraf ərazilərində torpaq və bitki örtüyünün taksonomik tərkibinin təhlili, nadir növlərin repatriasiyası, dendroiqlim və dendroxronoloji təhlillərin aparılması, tarixi təbiət abidələrinin inventarlaşdırılması və sertifikatlaşdırılması, Qarabağ ərazilərində bioloji müxtəliflik komponentlərinin nadir növlərinin təbii bərpasının təmin edilməsi, prioritet dendroxronoloji təhlili, meşə fitosenozlarında senopopulyasiyaların müasir vəziyyətinin öyrənilməsi, qorunub saxlanılması və onlardan davamlı istifadə olunması işlərinin aparılacağı vurğulanıb.
Məruzəçi Dendrologiya İnstitutunun elmlə təhsilin və iqtisadiyyatın inteqrasiyası məqsədilə yüksək ali və orta ixtisas məktəbləri, universitetlərlə birgə mütəmadi olaraq ətraf mühitin mühafizəsi istiqamətində ekoloji, metodik layihələrin keçirildiyini qeyd edib. 2022-ci ildə institutun fəaliyyətinin elektron mediada işıqlandırılması işi uğurla həyata keçirilib. Dendrologiya İnstitutunun İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin təşkilatçılığı ilə Zəfər TV internet kanalında silsilə çəkilişlər aparılıb. Zəfər TV internet kanalı institutun laboratoriyalarının elmi fəaliyyətini əks etdirən 45 sujet hazırlayaraq yayımlayıb. Biologiya elminə aid beş mindən artıq məqalə vikiləşdirilib və redaktə edilib.
Cari  ildə 11 may 2022-ci il tarixində “Şuşa ili” çərçivəsində II Xarıbülbül rəsm və əl işlərindən ibarət ümumrespublika yaradıcılıq müsabiqəsi  keçirilib. 01-04 iyul 2022-ci il tarixlərində Dendrologiya İnstitutu və Türkiyənin Beynəlxalq Təhsil və Elmi araşdırmalar Cəmiyyətinin (İSRES) təşkilatçılığı ilə birgə 27 ölkədən 91 beynəlxalq nümayəndənin iştirakı ilə “Tibb, sağlamlıq və həyat elmləri” mövzusunda IV beynəlxalq elmi-praktiki konfrans keçirilib.
Sonra məruzəçi sualları cavablandırıb. Tədbirdə Sənaye əhəmiyyətli bitkilər laboratoriyasının müdiri, b.e.d., dosent Zümrüd Məmmədova, Bitki sistematikasının müdiri,  b.ü.f.d., dosent  Ramiz Ələkbərov, Mərkəzi Eksperimental laboratoriyasının müdiri, b.ü.f.d., dosent Afiq Qazıyev çıxış edərək hesabat ilində görülən işlərdən danışıblar və müəssisənin 2022-ci ildəki fəaliyyətini müsbət qiymətləndiriblər. İclasa Zoom proqramı üzərindən onlayn qoşulan akademik Tariyel Talıbov da çıxış edərək qurumun 2022-ci ildəki fəaliyyətini müsbət qiymətləndirib, təkliflərini bildirib.
Akademik İradə Hüseynova müzakirələrə yekun vuraraq Dendrologiya İnstitutunun hesabatını qənaətbəxş hesab edib, öz tövsiyə və tapşırıqlarını verib.

Состоялось годовое отчетное собрание Института дендрологии + Фото Дек 13, 2022 | 13:34 / Конференции, встречи
В Институте молекулярной биологии и биотехнологий Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялось отчетное заседание по результатам научной и научно-организационной деятельности Института дендрологии в 2022 году.
На мероприятии минутой молчания почтили память великого лидера Гейдара Алиева.
Вице-президент НАНА академик Ирада Гусейнова, председательствовавшая на встрече, подчеркнула, что 12 декабря является днем памяти Великого лидера Гейдара Алиева, и рассказала о заслугах архитектора независимого Азербайджана перед нашим государством и народом.
Затем академик Ирада Гусейнова, рассказав о научно-организационной деятельности и услугах, связанных с деятельностью Института, почтила светлую память члена-корреспондента НАНА, бывшего директора Института дендрологии, известного ученого, опытного организатора науки и прекрасного человека Тофига Мамедова, трагически погибшего при командировке в Хызинский район в связи с подготовкой 3-го издания «Красной книги» Азербайджана.
На заседании был заслушан отчет об итогах научной и научно-организационной деятельности Института дендрологии в 2022 году. Доклад представила исполняющая обязанности директора института д.ф.п.б., доцент Минара Гасанова.
Сначала спикер проинформировала об исполнении указов и распоряжений Президента Азербайджанской Республики, постановлений и распоряжений Кабинета Министров Азербайджанской Республики, задач, связанных с государственными программами в текущем году.
Было отмечено, что в 2022 году в 8 лабораториях Института дендрологии НАНА в рамках 1 проблемы, 8 тем, 30 этапов проведено 15 научно-исследовательских работ 1 доктором наук и 14 докторами философии. По каждому из 30 этапов получен 1 результат и достигнуто 6 важных результатов. Некоторые из них были выбраны как наиболее важные результаты. Экологические свойства видов растений  Geranium vulgaris L., Mentha piperita L., Urtica dioica L., Caragana L. Catalpa bignonioides Walter, Campsis radicans (L.) Seem., Jacaranda mimisifolia D.Don. и Chilopsis linearis D.Don были изучены в лабораториях и используются в озеленении.
В 2022 году сотрудниками института получен 1 патент и опубликованы 2 монографии, 128 статей и тезисов, в том числе за рубежом 42 статьи и 10 тезисов. Подчеркнуто, что работы по восстановлению фауны территорий Охчучайского и Баситчайского государственных природных заповедников, подвергшихся экологическому терроризму, анализу таксономического состава почв и растительности на прилегающих территориях, репатриации редких видов, проведению дендроклиматических и дендрохронологических анализов, инвентаризации и паспортизации исторических памятников природы, обеспечению естественного восстановления редких видов компонентов биологического разнообразия на территориях Карабаха, приоритетному дендрохронологическому анализу, изучению современного состояния сенопопуляций в лесных фитоценозах, их сохранению и постоянному использованию будут проведены.
Докладчик отметила, что Институт дендрологии в целях интеграции науки, образования и экономики регулярно проводит эколого-методические проекты в направлении охраны окружающей среды совместно с высшими и средними учебными заведениями и университетами. В 2022 году деятельность Института успешно освещалась в электронных СМИ. При организации отдела по связям с общественностью Института дендрологии проведен цикл съемок на интернет-канале Zafar TV. Интернет-канал Zafar TV подготовил и транслировал 45 сюжетов, отражающих научную деятельность лабораторий Института. Более пяти тысяч статей, связанных с биологическими науками, были википедированы и отредактированы.
В текущем году, 11 мая 2022 года, в рамках «Года Шуши» был проведен II Харибюльбюльский национальный творческий конкурс живописи и ремесел. 1-4 июля 2022 года состоялась IV международная научно-практическая конференция с участием 91 международного представителя из 27 стран, организованная совместно Институтом дендрологии и Международным обществом образования и научных исследований Турции (İSRES).
Затем спикер ответила на вопросы. На мероприятии директор лаборатории промышленно важных растений, д.б.н., доцент Зумруд Мамедова, заведующий кафедрой систематики растений, д.ф.п.б., доцент Рамиз Алекперов, директор Центральной экспериментальной лаборатории д.ф.п.б., доцент Афиг Газиев выступив рассказали о проделанной в отчетном году работе и положительно оценили деятельность предприятия за 2022 год. Академик Тариел Талыбов, присоединившийся к встрече онлайн через программу Zoom, выступил с речью и положительно оценил деятельность учреждения за 2022 год.
Академик Ирада Гусейнова завершила обсуждение и сочла отчет Института дендрологии удовлетворительным и дала свои рекомендации и поручения.