Ömrünü Azərbaycan elminin inkişafına həsr edən alim Fev 02, 2023 | 09:34 / Mühüm hadisələr
Fevralın 1-i dünyaşöhrətli alim, görkəmli ictimai xadim, Əməkdar elm xadimi, akademik Cəlal Əliyevin anım günüdür. Akademik Cəlal Əliyev fundamental araşdırmaları və əldə etdiyi nailiyyətləri ilə respublikada elmin inkişafına sanballı töhfələr verib. Alimin elmi fəaliyyətinin 65 ildən çoxu kənd təsərrüfatı bitkilərinin, əsasən buğdanın fotosintetik məhsuldarlığının nəzəri əsaslarının öyrənilməsinə həsr olunub.
AzərTac alimin anım günündə onun həyat və fəaliyyətinin bəzi məqamlarına nəzər salır.
Cəlal Əliyev 1928-ci il iyunun 30-da Naxçıvan şəhərində anadan olub. Orta məktəbi bitirdikdən sonra o, 1942-1944-cü illərdə Naxçıvan Müəllimlər İnstitutunun Təbiətşünaslıq-coğrafiya fakültəsində oxuyub, 1946-1951-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) Biologiya fakültəsində ali təhsil alıb, 1951-1954-cü illərdə bitki fiziologiyası ixtisası üzrə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının (indiki Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası) aspirantı olub.
Əmək fəaliyyətinə 1954-cü ildən etibarən Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Elmi-Tədqiqat Əkinçilik İnstitutunun bitki fiziologiyası şöbəsində kiçik elmi işçi kimi başlayan Cəlal Əliyev burada böyük elmi işçi və laboratoriya müdiri, 1962-ci ildən ömrünün sonunadək şöbə müdiri vəzifələrini tutub. O, eyni zamanda, Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Botanika İnstitutunda 1971-ci ildən yaradıcı qrupun rəhbəri və laboratoriya müdiri işləyib, 1990-cı ildən məhsuldarlıq prosesinin molekulyar-genetik əsasları şöbəsinə rəhbərlik edib. Alim 1981-1990-cı illərdə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Biologiya Elmləri Bölməsinin akademik-katibi olub. Cəlal Əliyev bitki fiziologiyası ixtisası üzrə 1955-ci ildə namizədlik, 1971-ci ildə doktorluq dissertasiyalarını müdafiə edib. O, 1976-cı ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, 1980-ci ildə isə həqiqi üzvü seçilib.
Alimin tədqiqatları yeni istiqamətlər müəyyənləşdirməklə biologiya elmi qarşısında duran bir sıra aktual problemlərin həllinə xidmət edib. Öz məktəbini formalaşdırmış alimin yaradıcılığının mühüm qismi taxılçılığın inkişafına yönəlmişdi. Bu tədqiqatların nəticələrinin məqsədyönlü seleksiya işlərində kompleks şəkildə həyata keçirilməsi ilə Cəlal Əliyev yüksək məhsuldarlığa malik qiymətli sortlar yaratmışdı. Onun rəhbərlik etdiyi laboratoriyalarda alınan nəticələr bir çox beynəlxalq kənd təsərrüfatı mərkəzlərinin tədqiqat proqramlarında rəğbətlə qarşılanıb. Bioloji müxtəlifliyin qorunmasının əhəmiyyətini daim diqqət mərkəzində saxlayan alimin Azərbaycanda bitkilərin genetik ehtiyatları üzrə çoxsaylı beynəlxalq proqramların, eləcə də biomüxtəlifliyin mühafizəsi və səmərəli istifadəsi strategiyasının işlənib hazırlanmasında mühüm xidmətləri olub. Cəlal Əliyevin inkişaf etdirdiyi elmi istiqamətlərdən biri də torpaq-bitki sisteminin radioaktiv parçalanma məhsullarının çirklənməsinin müəyyənləşdirilməsi ilə bağlıdır. Onun bu problemlə əlaqədar fundamental əsərləri beynəlxalq miqyasda çox yüksək qiymətləndirilib.
Cəlal Əliyevin uzaqgörən təşəbbüskarlığı nəticəsində Azərbaycan elmində ilk dəfə biologiyanın ən müasir istiqamətlərindən olan biokimya, biofizika, molekulyar biologiya, molekulyar genetika, gen və hüceyrə biotexnologiyası, gen mühəndisliyi, riyazi və kompüter biologiyası, bioinformatika kimi elm sahələri inkişaf etdirilib, son dövrlərdə isə maşınöyrənmə üsullarının və süni intellektin biologiya problemlərinə tətbiqinə başlanılıb, bu elmlər üzrə yüksəkixtisaslı kadr potensialı formalaşdırılıb. Azərbaycan elminin dünya elmi ilə ayaqlaşması, yuxarıda qeyd edilən sahələr üzrə imkan və potensialın, maddi-texniki və kadr bazasının yaradılması ilə əlaqədar dünyanın aparıcı elm mərkəzləri və tanınmış alimləri ilə elmi əlaqələrin yaranması və genişlənməsi də bir çox hallarda akademik Cəlal Əliyevin adı ilə bağlı olub. Biologiya və aqrar elmləri, eləcə də onlarla əlaqəli müxtəlif elm sahələrində fəaliyyət göstərmiş və dünya elmində nüfuzlu mövqe qazanmış Cəlal Əliyev elmi məktəbinin yaradılması Azərbaycan elm tarixinin ən mühüm hadisələrindən hesab edilə bilər. Bu məktəbin bazasında Cəlal Əliyevin elmi yaradıcılığı, yüksək rəhbər keyfiyyətləri, kadr seçimi intuisiyası, gəncləri bacarıq və biliklərinə görə düzgün elmi istiqamətlərə yönəltmək ustalığı, onlara uzaqgörən alim məsləhətləri dururdu.
Akademik Cəlal Əliyevin biologiya, kimya, fizika, riyaziyyat, aqrokimya yönümlü müxtəlif ali təhsil müəssisələrindən şəxsi təşəbbüsü ilə xüsusi ustad himayəsi və uzaqgörənliklə seçərək rəhbərlik etdiyi laboratoriya və şöbələrə işə cəlb etməklə yetişdirdiyi 300-ə yaxın alim bu gün Azərbaycanda və dünyanın tanınmış elm və təhsil mərkəzlərində tədqiqatçı və pedaqoq kimi fəaliyyət göstərir, akademik Cəlal Əliyevin elmi məktəbini və ümumən Azərbaycan elmini layiqincə təmsil edir. Onun elmi məsləhətçiliyi və rəhbərliyi ilə 15 elmlər doktoru, 81 elmlər namizədi yetişib.
Cəlal Əliyev əldə etdiyi elmi nailiyyətlərə görə bir çox beynəlxalq mükafatlar alıb, xarici ölkələr tərəfindən təltif edilib. Onun Azərbaycanda elmin inkişafı sahəsində çoxillik zəngin və məhsuldar fəaliyyəti daim yüksək qiymətləndirilib. Alim “İstiqlal”, “Şərəf” ordenlərinə və müxtəlif fəxri adlara layiq görülüb. Cəlal Əliyev 2016-cı il fevralın 1-də ömrünün 88-ci ilində vəfat edib.

Ученый, посвятивший свою жизнь развитию азербайджанской науки Фев 02, 2023 | 09:34 / Важные события
1 февраля – день памяти всемирно известного ученого, видного общественного деятеля, заслуженного деятеля науки, академика Джалала Алиева. Академик Джалал Алиев своими фундаментальными исследованиями и достижениями внес значительный вклад в развитие науки в республике. Более 65 лет научной деятельности ученого было посвящено изучению теоретических основ фотосинтетической продуктивности сельскохозяйственных растений, главным образом пшеницы.
В день памяти ученого АЗЕРТАДЖ представляет некоторые аспекты его жизни и деятельности.
Джалал Алиев родился 30 июня 1928 года в городе Нахчыван. По окончании средней школы он в 1942-1944 годах учился на естественно-географическом факультете Нахчиванского института учителей, в 1946-1951 годах получил высшее образование на биологическом факультете Азербайджанского государственного университета (ныне Бакинского государственного университета), а в 1951-1954 годах был аспирантом Азербайджанской Академии Наук (ныне Азербайджанская Национальная Академия Наук) по специальности физиология растений. Начав трудовую деятельность в качестве младшего научного сотрудника в отделе физиологии растений Научно-исследовательского института земледелия Министерства сельского хозяйства Азербайджанской Республики, Джалал Алиев занимал здесь должности старшего научного сотрудника и заведующего лабораторией, а с 1962 года до конца жизни – заведующего отделом. Одновременно с 1971 года работал руководителем творческой группы и заведующим лабораторией в Институте ботаники АН Азербайджана, а с 1990 года заведовал отделом молекулярно-генетических основ процесса плодородия. В 1981-1990 годах ученый был академиком-секретарем Отделения биологических наук Академии наук Азербайджана. В 1955 году Джалал Алиев защитил кандидатскую, а в 1971 году докторскую диссертацию в области физиологии растений. В 1976 году он был избран членом-корреспондентом Академии наук Азербайджана, в 1980 году — действительным членом. Исследования ученого послужили решению ряда актуальных проблем, стоящих перед биологической наукой, определив новые направления. Значительная часть творчества ученого, сформировавшего свою школу, была направлена на развитие зерноводства. При комплексном внедрении результатов этих исследований в целенаправленную селекционную работу Джалал Алиев создал высокоурожайные ценные сорта. Результаты, полученные в возглавляемых ученым лабораториях, были включены в исследовательские программы многих международных сельскохозяйственных центров. Ученый, всегда акцентирующий внимание на важности защиты биологического разнообразия, имел важные заслуги в разработке многочисленных международных программ по генетическим ресурсам растений в Азербайджане, а также стратегии охраны и эффективного использования биоразнообразия. Одно из научных направлений, развиваемых Джалалом Алиевым, связано с определением загрязнения продуктами радиоактивного распада земельно-растительной системы. Его фундаментальные работы по этой проблеме получили высокую международную оценку. В результате дальновидной инициативы Джалала Алиева впервые в азербайджанской науке получили развитие такие научные направления, как биохимия, биофизика, молекулярная биология, молекулярная генетика, генная и клеточная биотехнология, генная инженерия, математическая и компьютерная биология, биоинформатика, которые являются самыми современными направлениями биологии, а также и в недавнее время были начаты методы машинного обучения и применение искусственного интеллекта к проблемам биологии, сформирован потенциал высококвалифицированных кадров в этих науках. Во многих случаях деятельность академика Джалала Алиева была связана с созданием и расширением научных связей с ведущими мировыми научными центрами и известными учеными с целью интеграции азербайджанской наукой с мировой наукой, созданием возможностей и потенциала в вышеперечисленных -отраслях, а также материально-технической и кадровой базы Одним из важнейших событий можно считать создание научной школы Джалала Алиева, действовавшей в области биологии и сельскохозяйственных наук, а также в различных связанных с ними областях науки и завоевавшей авторитет в мировой науке. в истории науки Азербайджана. Основой этой школы было научное творчество Джалала Алиева, высокие лидерские качества, интуиция подбора кадров, дальновидность и мастерство направления молодежи в нужные научные направления в соответствии с их умениями и знаниями. Около 300 ученых, подготовленных академиком Джалалом Алиевым из различных высших учебных заведений в области биологии, химии, физики, математики, агрохимии по его личной инициативе, под руководством специального мастера и дальновидно привлеченных в руководимые им лаборатории и кафедры , в настоящее время работают в известных научных и образовательных центрах в Азербайджане и во всем мире, работают в качестве исследователя и преподавателя, представляет научную школу академика Джалала Алиева и азербайджанскую науку в целом. Под его научным руководством были подготовлены 15 докторов наук и 81 кандидатов наук. Джалал Алиев получил множество международных наград и был отмечен зарубежными странами за свои научные достижения. Его многолетняя насыщенная и плодотворная деятельность в области развития науки в Азербайджане всегда высоко оценивалась. Ученый был удостоен орденов «Истиглал», «Шараф», а также различными почетных званий. Джалал Алиев скончался 1 февраля 2016 года в возрасте 88 лет.