AMEA-da “Dayanıqlı inkişaf məqsədləri kontekstində qadınların, qızların və elmin rolu” mövzusunda konfrans keçirilib + Foto Fev 13, 2023 | 02:00 / Konfranslar, iclaslar
AMEA-nın Əsas binasında 11 Fevral - Qadın və Qızlar Elmdə Beynəlxalq Gününə həsr olunan “Dayanıqlı inkişaf məqsədləri kontekstində qadınların, qızların və elmin rolu” mövzusunda konfrans keçirilib. Tədbir AMEA Rəyasət Heyəti və Qadınlar Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Əvvəlcə Türkiyə Respublikasının cənub-şərqində baş vermiş zəlzələdə həyatını itirənlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Konfransı giriş sözü ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova açaraq qardaş Türkiyədə baş vermiş güclü zəlzələnin ağır nəticələrindən danışıb. O, bu zəlzələnin son 100 ilin ən dəhşətli hadisələrindən biri, insanlıq üçün böyük faciə olduğunu qeyd edərək Azərbaycanın hər zaman maddi və mənəvi olaraq qardaş ölkənin yanında olduğunu və öz qardaşlıq borcunu yerinə yetirərək hər cür dəstəyi göstərdiyini vurğulayıb.
Vitse-prezident Birləşmiş Millətlər Təşkilatı Baş Assambleyasının 2015-ci il dekabrın 22-də qəbul etdiyi qətnamə ilə fevralın 11-i tarixinin Qadın və Qızlar Elmdə Beynəlxalq Günü elan edildiyini bildirib. Qeyd edilən beynəlxalq günün builki mövzusunun “Dayanıqlı inkişaf məqsədləri kontekstində qadınların, qızların və elmin rolu” olduğunu deyən alim əsas məqsədin dayanıqlı inkişafa nail olunması istiqamətində qadın və qızların rolunun, həmçinin onların elmi və texnoloji sahələrdə fəal iştirakının təmin edilməsi olduğunu söyləyib.
Akademik İradə Hüseynova bu gün ölkəmizdə qadınların bütün sahələrdə inkişafına, o cümlədən elmi fəaliyyətdə uğur qazanmasına xüsusi diqqət yetirildiyini deyərək, AMEA-da və Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində olan elmi müəssisə və təşkilatlarda çalışan əməkdaşların böyük əksəriyyətini qadınların təşkil etdiyini diqqətə çatdırıb.
“Qadınlarımız fəaliyyət göstərdikləri bütün sahələrə əhəmiyyətli töhfələr verirlər”, - deyə qeyd edən İradə Hüseynova görkəmli qadın alimlərimizin elmə bəxş etdiyi yeniliklərdən danışıb. O, bütün həyatı və fəaliyyəti qadınlarımız üçün böyük örnək olan görkəmli Azərbaycan alimi, Əməkdar elm xadimi, akademik Zərifə xanım Əliyevanın tibb elminin inkişafındakı əvəzsiz xidmətlərindən danışıb. Vitse-prezident akademik Zərifə Əliyanın fundamental tədqiqatçı kimi elmə verdiyi ciddi töhfələrin beynəlxalq və milli səviyyələrdə qəbul olunmasına xüsusi diqqət çəkib.
Akademik İradə Hüseynova bu yaxınlarda ölkə Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən görkəmli alimin 100 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında Sərəncamın imzalandığını xatırladıb, Zərifə Əliyevanın yubileyinə həsr olunmuş konfransın keçirilməsi istiqamətində işlərə başlanıldığını qeyd edib. O, bugünkü tədbirin də akademik Zərifə Əliyevanın xatirəsinə böyük töhfə olduğunu bildirib.
Sonra Azərbaycan Elm Fondunun icraçı direktoru Mehriban İmanova çıxış edərək Azərbaycan qadınlarının hər zaman ictimai fəallıqları ilə seçildiklərini, onların problemlərinin həlli istiqamətində dövlətimiz tərəfindən hər cür şəraitin yaradıldığını qeyd edib.
Mehriban İmanova Azərbaycan Elm Fondunun fəaliyyəti haqqında məlumat verərək, Fondun elan etdiyi layihələrdə AMEA və Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyinə verilmiş qurumlardan çoxlu sayda qadın tədqiqatçıların iştirak etdiyini vurğulayıb. Fond tərəfindən hər il gənc alim və tədqiqatçılar üçün müsabiqələrin keçirildiyini deyən icraçı direktor qeyd edib ki, hazırda davam edən V qrant müsabiqəsində iştirak edən 53 nəfərdən 33-ü, VI qrant müsabiqəsində isə 64 nəfərdən 47 nəfəri qadındır. O, həmçinin bu yaxınlarda Fond tərəfindən elan edilmiş ən aktual müsabiqələrdən hesab olunan “Qarabağ‑Azərbaycandır!” məqsədli qrant müsabiqəsinin nəticələrinin açıqlandığını bildirib, bu müsabiqə üzrə 52 iştirakçıdan 28-ni qadınların təşkil etdiyini bildirib.
Çıxışının sonunda Mehriban İmanova Azərbaycan qadınlarını Fondun elan edəcəyi növbəti VII müsabiqədə fəal iştirak etməyə çağırıb.
Daha sonra AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e., akademik Gövhər Baxşəliyeva çıxış edərək qadınların cəmiyyətdə və elmdə roluna, onların inkişafına və hüquqlarının qorunmasına ölkəmizdə hər zaman böyük diqqət göstərildiyini vurğulayıb. Bildirib ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyev qadınların cəmiyyətdəki rolu ilə bağlı siyasətin səmərəli şəkildə həyata keçirilməsinə, onların dövlət quruculuğunda, elm, mədəniyyət, təhsil, səhiyyə, idman və s. sahələrdə geniş təmsil olunmalarına müstəsna əhəmiyyət verirdi. Akademik Gövhər Baxşəliyeva bu siyasətin ölkə Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən də uğrula davam etdirildiyini, qadınlarımızın cəmiyyətdə fəal iştirakı üçün böyük imkanların yaradıldığını qeyd edib.
Alim vurğulayıb ki, müasir dövrdə Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva özünün həm ictimai-siyasi fəaliyyəti, həm də elmi yaradıcılığı ilə Azərbaycan qadınlarına nümunədir. O, müasir Azərbaycan qadın hərəkatının lideri kimi dövlətimizin tərəqqisi naminə geniş fəaliyyət göstərir.
“Azərbaycanda böyük qadın alimlər nəsli yetişdirilib. Onların arasında görkəmli dövlət, elm, mədəniyyət və ictimai-siyasi xadimləri var”, - deyə bildirən akademik Gövhər Baxşəliyeva qadınların AMEA-nın ictimai həyatındakı rolundan danışıb, elmdə böyük nailiyyətlərə imza atmış qadın alimlərimizi xatırladıb.
Konfransda çıxış edən AMEA-nın Qadınlar Şurasının sədri, fəlsəfə elmləri doktoru Rəna Mirzəzadə AMEA kollektivinin əsasən qadınlardan ibarət olduğunu deyərək, elmdə gender bərabərliyindən, Azərbaycanda bu sahədəki vəziyyətdən və dövlətin yaratdığı geniş imkanlardan danışıb. Azərbaycan qadınlarının cəmiyyətdə rolunun qədim dövrlərdən başlandığını söyləyən Rəna Mirzəzadə qadınların elmi, texnoloji yeniliklərə imza atdıqlarını bildirib.
Şura sədri AMEA-nın müxtəlif institutlarında Beynəlxalq Qadın və Qızların Elmdə İştirakı Gününə həsr olunan silsilə tədbirlərin keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə Fiziologiya İnstitutunun baş direktoru, professor Ulduz Həşimova “Herontoloji araşdırmalar davamlı inkişaf məqsədləri kontektində”, Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, t.ü.f.d., dos. Vəfa Mahmudova “Azərbaycanın qadın arxeoloq alimləri”, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun laboratoriya müdiri, b.ü.f.d., dos. Könül Qafarbəyli “Müasir dünyamızda sudan səmərəli istifadə edilməsi, reallıqlar və hədəflər” və Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Ceyran Hüseynli “Azərbaycan elmində qadın” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.

В НАНА была проведена конференция на тему «Роль женщин, девочек и науки в контексте Целей в области устойчивого развития» + Фото Фев 13, 2023 | 02:00 / Конференции, встречи
11 февраля в главном здании НАНА была проведена конференция на тему «Роль женщин, девочек и науки в контексте Целей в области устойчивого развития», посвященная Международному дню женщин и девочек в науке. Мероприятие было организовано Президиумом и Женским советом НАНА.
Вначале минутой молчания почтили память погибших в результате землетрясения в юго-восточной части Турецкой Республики.
Открывая конференцию вступительной речью, вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова рассказала о серьезных последствиях сильного землетрясения в братской Турции. Она отметила, что это землетрясение является одним из самых страшных событий за последние 100 лет, подчеркнув, что Азербайджан всегда материально и духовно будет рядом с братской страной и оказывать всяческую поддержку.
Вице-президент заявила, что 11 февраля было объявлено Международным днем женщин и девочек в науке резолюцией, принятой Генеральной Ассамблеей Организации Объединенных Наций 22 декабря 2015 года. Отметив, что в этом году темой международного дня  является «Роль женщин, девочек и науки в контексте Целей в области устойчивого развития», академик подчеркнула, что основная цель состоит в том, чтобы обеспечить роль женщин и девочек в области устойчивого развития, а также их активное участие в научных и технологических сферах.
Академик Ирада Гусейнова отметив, что сегодня в нашей стране особое внимание уделяется развитию женщин во всех областях, включая успех в научной деятельности, подчеркнула, что подавляющее большинство сотрудников, работающих в подведомственных научных предприятиях и организациях НАНА и Министерства науки и образования составляют женщины.
«Наши женщины вносят значительный вклад во все области, где они работают», - отметила Ирада Гусейнова говоря о инновациях наших выдающихся женщин-ученых. Она рассказала о бесценных услугах в развитии медицинской науки выдающего азербайджанского ученого, Заслуженного деятеля науки Азербайджана академика Зарифы Алиевой, вся жизнь и деятельность которой является отличным примером для наших женщин. Вице-президент обратила особое внимание на принятие на международном и национальном уровнях серьезного вклада академика Зарифы Алиевой в науку в качестве фундаментального исследователя.
Академик Ирада Гусейнова напомнила, что недавно Президент Ильхам Алиев подписал распоряжение о проведении 100-летнего юбилея выдающегося ученого и отметила, что начата работа по проведению конференции, посвященной юбилею Зарифы Алиевой. Она также сказала, что сегодняшнее мероприятие является большим вкладом в память академика Зарифы Алиевой.
Затем исполнительный директор азербайджанского научного фонда Мехрибан Иманов отметила, что женщины Азербайджана всегда выделялись своей социальной деятельностью и нашим государством были созданы все условия для решения проблем женщин.
Мехрибан Иманова сообщила, что многие женщины-исследователи из учреждений, подведомственных НАНА и Министерства науки и образования, приняли участие в проектах Азербайджанского научного фонда. Говоря о соревнованиях для молодых ученых и исследователей, проводимых Фондом ежегодно, исполнительный директор отметила, что 33 из 53 человек, участвующих в продолжающемся конкурсе грантов V, и 47 из 64 человек в конкурсе грантов VI - женщины. Она также отметила, что результаты целевого конкурса грантов "Карабах-Азербайджан!" уже объявлены, и 28 из 52 участников этого конкурса-женщины.
В завершение своего выступления Мехрибан Иманова призвала азербайджанских женщин к активному участию в следующем VII конкурсе, который будет объявлен Фондом.
Затем выступила исполняющая обязанности вице-президента НАНА, академик Говхар Бахшалиева, которая подчеркнула, что в нашей стране всегда уделяется большое внимание роли женщин в обществе и науке, их развитию и защите их прав. Она сказала, что общенациональный лидер Гейдар Алиев придавал большое значение эффективной реализации политики, связанной с ролью женщин в обществе, их широким представительством в государственном строительстве, науке, культуре, образовании, здравоохранении, спорте и др. областях. Академик Говхар Бахшалиева отметила, что эта политика успешно продолжена Президентом страны Ильхамом Алиевым и созданы большие возможности для активного участия наших женщин в жизни общества.
Ученый подчеркнул, что первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева является примером для азербайджанских женщин своей общественно-политической активностью и научным творчеством. Как лидер современного азербайджанского женского движения, она активно участвует в развитии нашей страны.
«В Азербайджане выросло великое поколение женщин-ученых. Среди них видные государственные деятели, ученые, деятели культуры и общественно-политические деятели», - сказала академик Говхар Бахшалиева, говоря о роли женщин в общественной жизни НАНА, и напомнила о наших женщинах-ученых, добившихся больших успехов в науке.
Выступая на конференции, председатель Совета женщин НАНА, доктор философских наук Рена Мирзазаде сказала, что коллектив НАНА состоит в основном из женщин, и рассказала о гендерном равенстве в науке, положении в этой области в Азербайджане и широких возможностях, создаваемых государством. Рена Мирзазаде сказала, что роль азербайджанских женщин в обществе началась с древних времен, и отметила, что женщины являются изобретателями научных и технических инновации.
Председатель Совета отметил, что в различных институтах НАНА будет проведен ряд мероприятий, посвященных Международному дню участия женщин и девушек в науке.
На мероприятии с докладом выступили генеральный директор Института физиологии, профессор Улдуз Хашимова на тему «Геронтологические исследования в контексте целей устойчивого развития», ведущий научный сотрудник Института археологии, этнографии и антропологии, д.ф.п.и., доц. Вафа Махмудова «Женщины-археологи Азербайджана», заведующая лабораторией Института почвоведения и агрохимии, д.ф.п.б., доц. Конул Гафарбейли «Эффективное использование воды в нашем современном мире, реалии и цели» и председатель Совета молодых ученых и специалистов Института философии и социологии Джейран Гусейнли «Женщины в азербайджанской науке».