MBBİ-də “Xocalı soyqırımı”nın 31-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib. + Foto Fev 24, 2023 | 12:50 / Tədbirlər
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda “Xocalı soyqırımı”nın 31-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Əvvəlcə faciə qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan İnstitutun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova Xocalı soyqırımının Ermənistanın Azərbaycana qarşı işğalçılıq siyasətinin ən dəhşətli təzahürü olduğunu söyləyib. O, 1992-ci il soyuq qış gecəsində erməni qəsbkarlarının Xocalı əhalisinə qarşı törətdikləri dəhşətli qətliam nəticəsində 63 uşaq, 106 qadın, 70 qoca olmaqla 613 nəfər dinc Azərbaycan vətəndaşı qətlə yetirilib. Nəticədə 8 ailə tamamilə məhv edilib, 25 uşaq hər iki valideynini, 130 uşaq valideynlərindən birini itirib, 487 dinc sakin ağır yaralanıb, 1275 nəfər girov götürülüb. Girov götürülənlərdən 150 nəfərin, o cümlədən 68 qadının və 26 uşağın taleyi hələ də naməlumdur. Akademik qeyd edib ki, XX əsrin sonunda baş vermiş bu faciə təkcə Azərbaycan xalqına deyil, bütün insanlığa, bəşəriyyətə qarşı yönəlmiş ən ağır cinayətlərdən biridir və belə bir cinayət cəzasız qalmamalıdır. İ.Hüseynova Ümummilli Lİder Heydər Əliyevin 1993-cü ildə siyasi hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra Xocalı soyqırımına siyasi-hüquqi qiymət verildiyini nəzərə çatdırıb. Xocalı və digər faciələrimizdən ibrət dərsi almalı olduğumuzu vurğulayan akademik, Vətən müharibəsindən sonra qalib Azərbaycan dövlətinin bütün müstəvilərdə üstün mövqeyə sahib olmasından, güclü dövlətə malik xalqımıza qarşı artıq belə soyqırımı aktlarının həyata keçirilməsinin mümkünsüzlüyündən və bunun dəyərini anlamağımızın vacibliyindən bəhs edib. Qəhrəman Azərbaycan ordusu Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında 44 günlük Vətən müharibəsində şanlı zəfər qazanaraq öz qisasını almış və şəhidlərimizin qanını yerdə qoymamışdır. Prezident İlham Əliyevin qətiyyətli siyasi iradəsi əsasında reallaşdırılan islahatlar sayəsində Azərbaycan bütün dünya üzrə ən dinamik templərlə inkişaf edən ölkələr sırasına yüksəldi.
Daha sonra tədbirdə AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, b.e.d. Şahniyar Bayramov, Təhsil şöbəsinin baş mütəxəssisi Qənfilə Bayramova, ermənilərin törətdikləri vəhşiliklərin bizim tariximizdə qanla əks olunduğunu və yaddaşımızdan heç zaman silinməyəcəyəni bildirblər. Bioadaptasiya laboratoriyasının böyük elmi işçisi b.ü.f.d. Səmra Mirzəyeva və İnstitutda istehsalat təcrübəsi keçən Bakı Dövlət Universitetinin tələbələri - Əliyev Elşən, Məmmədova Rəvanə, Ədilova Ləman və Məmmədova Nərgiz çıxış edərək Xocalı soyqırımının dünya ictimaiyyətinə tanıdılmasında gənclərin rolunun əhəmiyyətli olmasından bəhs ediblər. Onlar bildiriblər ki, Azərbaycan xalqı heç vaxt Xocalı faciəsini unutmayacaq və unutdurmayacaq.

В ИМББ состоялось мероприятие, посвященное 31-й годовщине «Ходжалинского геноцида» + Фото Фев 24, 2023 | 12:50 / Мероприятия
В Институте молекулярной биологии и биотехнологий МНО АР состоялось мероприятие, посвященное 31-й годовщине «Ходжалинского геноцида». Сначала память жертв трагедии почтили минутой молчания. Генеральный директор института, академик Ирада Гусейнова, открывшая мероприятие вступительной речью, отметила, что Ходжалинский геноцид стал самым страшным проявлением агрессивной политики Армении против Азербайджана. В холодную зимнюю ночь 1992 года в результате страшной расправы, учиненной армянскими узурпаторами над населением Ходжалы, было убито 613 мирных граждан Азербайджана, в том числе 63 ребенка, 106 женщин и 70 стариков. В результате 8 семей были полностью уничтожены, 25 детей лишились обоих родителей, 130 детей лишились одного из родителей, 487 мирных жителей получили тяжелые ранения, 1275 человек взяты в заложники. Судьба 150 заложников, в том числе 68 женщин и 26 детей, до сих пор неизвестна. Ученый отметила, что эта трагедия, произошедшая в конце ХХ века, является одним из самых тяжких преступлений, направленных не только против азербайджанского народа, но и против всего человечества, и ни одно преступление не должно оставаться безнаказанным. И.Гусейнова отметила, что после возвращения общенационального лидера Гейдара Алиева к политической власти в 1993 году Ходжалинскому геноциду была дана политико-правовая оценка. Подчеркнув, что мы должны извлечь уроки из Ходжалинской и других трагедий, академик отметила о превосходстве победившего Азербайджанского государства на всех уровнях после Отечественной войны, о невозможности осуществления таких актов геноцида против нашего народа сильным государством, важности понимания его значения. Героическая азербайджанская армия под руководством победоносного Верховного главнокомандующего одержала славную победу в 44-дневной Отечественной войне, взяла реванш и не оставила на земле крови наших шехидов. Благодаря реформам, проведенным на основе твердой политической воли Президента Ильхама Алиева, Азербайджан поднялся в ряды самых динамично развивающихся стран мира.Позже на мероприятии член-корреспондент НАНА Ибрагим Азизов, д.б.н., главный научный сотрудник Шахнияр Байрамов, главный специалист отдела образования Ганфила Байрамова выступая отметили, что зверства, совершенные армянами, отражены кровью в нашей истории и никогда не изгладятся из нашей памяти. Старший научный сотрудник лаборатории биоадаптации, д.ф.п.б. Самра Мирзоева и студенты Бакинского государственного университета, проходящие производственную практику в институте - Эльшан Алиев, Равана Мамедова, Леман Адилова и Наргиз Мамедова рассказали о важности роли молодежи в ознакомлении мировой общественности с Ходжалинским геноцидом. Они отметили, что азербайджанский народ никогда не забудет Ходжалинскую трагедию и никогда не позволит забыть ее.В завершение мероприятия был показан фильм, посвященный Ходжалинской трагедии.