MBBİ-də “Xocalı soyqırımı”nın 31-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib. + Foto Fev 24, 2023 | 12:50 / Tədbirlər
AR ETN Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda “Xocalı soyqırımı”nın 31-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Əvvəlcə faciə qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Tədbiri giriş sözü ilə açan İnstitutun baş direktoru, akademik İradə Hüseynova Xocalı soyqırımının Ermənistanın Azərbaycana qarşı işğalçılıq siyasətinin ən dəhşətli təzahürü olduğunu söyləyib. O, 1992-ci il soyuq qış gecəsində erməni qəsbkarlarının Xocalı əhalisinə qarşı törətdikləri dəhşətli qətliam nəticəsində 63 uşaq, 106 qadın, 70 qoca olmaqla 613 nəfər dinc Azərbaycan vətəndaşı qətlə yetirilib. Nəticədə 8 ailə tamamilə məhv edilib, 25 uşaq hər iki valideynini, 130 uşaq valideynlərindən birini itirib, 487 dinc sakin ağır yaralanıb, 1275 nəfər girov götürülüb. Girov götürülənlərdən 150 nəfərin, o cümlədən 68 qadının və 26 uşağın taleyi hələ də naməlumdur. Akademik qeyd edib ki, XX əsrin sonunda baş vermiş bu faciə təkcə Azərbaycan xalqına deyil, bütün insanlığa, bəşəriyyətə qarşı yönəlmiş ən ağır cinayətlərdən biridir və belə bir cinayət cəzasız qalmamalıdır. İ.Hüseynova Ümummilli Lİder Heydər Əliyevin 1993-cü ildə siyasi hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra Xocalı soyqırımına siyasi-hüquqi qiymət verildiyini nəzərə çatdırıb. Xocalı və digər faciələrimizdən ibrət dərsi almalı olduğumuzu vurğulayan akademik, Vətən müharibəsindən sonra qalib Azərbaycan dövlətinin bütün müstəvilərdə üstün mövqeyə sahib olmasından, güclü dövlətə malik xalqımıza qarşı artıq belə soyqırımı aktlarının həyata keçirilməsinin mümkünsüzlüyündən və bunun dəyərini anlamağımızın vacibliyindən bəhs edib. Qəhrəman Azərbaycan ordusu Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında 44 günlük Vətən müharibəsində şanlı zəfər qazanaraq öz qisasını almış və şəhidlərimizin qanını yerdə qoymamışdır. Prezident İlham Əliyevin qətiyyətli siyasi iradəsi əsasında reallaşdırılan islahatlar sayəsində Azərbaycan bütün dünya üzrə ən dinamik templərlə inkişaf edən ölkələr sırasına yüksəldi.
Daha sonra tədbirdə AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, b.e.d. Şahniyar Bayramov, Təhsil şöbəsinin baş mütəxəssisi Qənfilə Bayramova, ermənilərin törətdikləri vəhşiliklərin bizim tariximizdə qanla əks olunduğunu və yaddaşımızdan heç zaman silinməyəcəyəni bildirblər. Bioadaptasiya laboratoriyasının böyük elmi işçisi b.ü.f.d. Səmra Mirzəyeva və İnstitutda istehsalat təcrübəsi keçən Bakı Dövlət Universitetinin tələbələri - Əliyev Elşən, Məmmədova Rəvanə, Ədilova Ləman və Məmmədova Nərgiz çıxış edərək Xocalı soyqırımının dünya ictimaiyyətinə tanıdılmasında gənclərin rolunun əhəmiyyətli olmasından bəhs ediblər. Onlar bildiriblər ki, Azərbaycan xalqı heç vaxt Xocalı faciəsini unutmayacaq və unutdurmayacaq.

Institute of Molecular Biology and Biotechnologies commemorated the 31st anniversary of the "Khojaly Genocide" + Photo Feb 24, 2023 | 12:50 / Events
An event dedicated to the 31st anniversary of the "Khojaly Genocide" was held at the Institute of Molecular Biology and Biotechnologies of the RA MSE. First, the memory of the victims of the tragedy was commemorated with a minute of silence. Academician Irada Huseynova, director general of the Institute opened the event and said that the Khojaly genocide was the most terrible manifestation of Armenia's policy of aggression against Azerbaijan. On the cold winter night of 1992, 613 peaceful Azerbaijani citizens, including 63 children, 106 women, and 70 old people, were killed as a result of the terrible massacre committed by Armenian usurpers against the population of Khojaly. As a result, 8 families were completely destroyed, 25 children lost both parents, 130 children lost one of their parents, 487 civilians were seriously injured, and 1275 people were taken hostage. The fate of 150 hostages, including 68 women and 26 children, is still unknown. The academician noted that this tragedy that occurred at the end of the 20th century is one of the heaviest crimes directed not only against the people of Azerbaijan, but against all humanity, and such a crime should not go unpunished. I. Huseynova pointed out that after the national leader Heydar Aliyev returned to political power in 1993, the Khojaly genocide was given a political and legal assessment. Emphasizing that we should learn lessons from Khojaly and other tragedies, the academician spoke about the superiority of the victorious Azerbaijan state at all levels after the Patriotic War, the impossibility of carrying out such acts of genocide against our people with a strong state, and the importance of understanding its value. The heroic Azerbaijani army, under the leadershipof the Supreme Commander, won a glorious victory in the 44-day Patriotic War and took revenge and did not leave the blood of our martyrs on the ground. Thanks to the reforms carried out on the basis of the determined political will of President Ilham Aliyev, Azerbaijan has risen to the ranks of the most dynamically developing countries in the world.
Then, at the event, correspondent member of ANAS Ibrahim Azizov, doctor of biological sciences Shahniyar Bayramov, head specialist of the Education Department Ganfila Bayramova said that the atrocities committed by Armenians are reflected in blood in our history and will never be erased from our memory. The senior researcher of the Bioadaptation Laboratory, PhD Samra Mirzayeva and the students of Baku State University - Aliyev Elshan, Mammadova Ravana, Adilova Leman and Mammadova Nargiz spoke about the importance of the role of young people in introducing the Khojaly genocide to the world community. They said that the people of Azerbaijan will never forget the Khojaly tragedy and will never make them forget it.